رسانه خبری پیامِ ایرانی

فرمول‌های جدید برای لیگ قهرمانان آسیا؛ بحرین میزبان متمرکز می‌شود؟۰ دقیقه

کنفدراسیون فوتبال آسیا در حال مذاکرات جدی، اما پنهانی خود با کشورهای غرب و شرق آسیا برای برگزاری متمرکز مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در فاصله زمانی نزدیک است. مدیران AFC برای رسیدن به فرمول نهایی برگزاری رقابت‌های لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا موفق شدند نظر مساعد فدراسیون جهانی فوتبال را جلب کنند.

دو هفته قبل، روزنامه «الوطن» چاپ قطر خبر از تصمیم جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا برای ادامه رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا داد. بنا بر این گزارش که پنج‌شنبه ۲۱فروردین۱۳۹۹ منتشر شده بود، رقابت‌های «لیگ قهرمانان آسیا» از مرداد ۱۳۹۹ در دو منطقه غرب و شرق آسیا آغاز خواهند شد.

این تصمیم در حالی اتخاذ شد که در غرب و شرق آسیا، تمامی رقابت‌های لیگ‌های داخلی و حتی تمرینات باشگاهی نیز تعطیل و حتی ممنوع شده بود. روزنامه الوطن اما مدعی بود که فدراسیون فوتبال ازبکستان و همین‌طور «برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس» خواهان برگزاری مجدد این مسابقات هستند.

تعطیل شدن لیگ قهرمانان نه‌تنها درآمدهای کنفدراسیون فوتبال آسیا طی ماه‌های آینده را به خطر انداخت که حتی شاید ممکن است اسپانسرها را با این کنفدراسیون برای بازگرداندن بخشی از مبالغی که هزینه کرده‌اند، مقابل کنفدراسیون قرار دهد. روزنامه الوطن در گزارش دیگری، میزان خسارات وارده و غیرقابل‌جبران به کنفدراسیون فوتبال آسیا برای تعطیلی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا را بیش از ۵۰۰ میلیون دلار برآورد کرده بود.

هفته گذشته «شیخ سلمان»، رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا از تمامی فدراسیون‌هایی که نماینده‌های باشگاهی در لیگ قهرمانان آسیا دارند، خواسته بود وضعیت بیماری کرونا و شیوع آن در کشور خود را به‌صورت دقیق به کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کنند؛ اما کمی بعد نظر AFC برای چگونگی برگزاری متمرکز رقابت‌ها نیز تغییر کرد.

براساس ادعای سایت عرب‌زبان «کوره»، کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفته است کشوری را به‌عنوان میزبان متمرکز انتخاب کند که هیچ تیمی در مسابقات لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا نداشته باشند. درعین‌حال دومین دستورالعمل که احتمالا از سوی فدراسیون جهانی فوتبال به این کنفدراسیون تحمیل شده، انتخاب کشوری است که کمترین میزان شیوع بیماری کرونا را میان همسایه‌ها ثبت کرده است.

ایران، عربستان سعودی، امارات، قطر، عراق و ازبکستان کشورهایی هستند که از غرب آسیا نماینده یا نمایندگانی در این رقابت‌‌ها دارند. صرف‌نظر از این‌که ایران و عراق به‌واسطه تبدیل شدن به کانون کرونا در غرب آسیا، خودبه‌خود شرط میزبانی را از دست می‌دهند، اما با نظر کنفدراسیون باید کشوری میزبان متمرکز باشد که هیچ نماینده‌ای در این رقابت‌ها را برای خود نبیند.

پس کشورهای باقی‌مانده معدود خواهند بود؛ بحرین، کویت، سوریه یا اردن. سوریه به‌واسطه ناامنی‌ها و اردن به دلیل ضعف در ساختار ورزشگاه‌ها قادر به میزانی تورنمنتی با حضور ۱۶ تیم از غرب آسیا نیستند. پس فقط دو گزینه کویت و بحرین برای AFC باقی می‌مانند.

سایت الکوره به نقل از «شیخ علی بن خلیفه» رییس فدراسیون فوتبال بحرین نوشته است: «ما هنوز درخواستی از AFC دریافت نکرده‌ایم. چنین میزبانی نیاز به بررسی دقیق دارد و نمی‌توان به این آسانی تصمیم گرفت.»

میزبانی از ۱۶ تیم برتر غرب آسیا ساده نیست. کنفدراسیون فوتبال آسیا البته همین دغدغه را در شرق هم دارد. فعلا هنگ‌کنگ تنها گزینه AFC برای میزبانی متمرکز در شرق این قاره است. مالزی، تایلند، استرالیا، کره جنوبی، چین و ژاپن در این رقابت‌ها نماینده دارند و به‌صورت اتوماتیک قادر به میزبانی نخواهند بود.

«جیانی اینفانتینو»، رییس فدراسیون جهانی فوتبال که طی یک ماه گذشته از مخالفان جدی از سرگیری رقابت‌های فوتبال در تمام قاره‌ها بود، روز ۲۶ فروردین‌ماه به‌صورت تلویحی موافقت خود با از سر گرفته شدن رقابت‌های لیگ و همین‌طور مسابقات باشگاهی قاره‌ای را اعلام کرد.

حالا هرچند که برگزاری مجدد این مسابقات می‌تواند تهدیدی برای شیوع دوباره کرونا در یکی از کشورهای میزبان باشد، اما کنفدراسیون فوتبال آسیا حاضر به ضرر مجدد نیست. حتی برخی از باشگاه‌های حاضر در این مسابقات هم اعلام کرده‌اند که از ماه آگوست (مردادماه) آماده حضور در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا می‌شوند.

بااین‌حال، سوال جدی در مورد چگونگی برگزاری مسابقاتی است که باید به‌صورت رفت‌وبرگشت در هر کشور برگزار می‌شد. به‌صورت نمونه استقلال در گروه A مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، دو بازی برگزار کرده است. در قدم اول میهمان الشرطه عراق بود و به تساوی یک‌بریک رسید. در بازی دوم در زمین بی‌طرف مقابل الاهلی عربستان شکست خورد. حالا اگر قرار باشد در زمین بی‌طرف مسابقات برگزار شود، تکلیف بازی‌های برگشت چه خواهد بود؟ آیا تیم‌ها دو بار در ورزشگاه‌های خالی مقابل هم قرار می‌گیرند؟ اگرنه، تکلیف دو بازی برگزارشده چه خواهد شد؟

کنفدراسیون فعلا باید معادلات چند مجهولی را به سود اسپانسرهای خود حل کند. مسلما اسپانسرهایش از تعداد بازی‌های بیشتر (به همان اندازه‌ای که برای آن تا امروز هزینه کرده‌اند) استقبال خواهند کرد.

 

مطالب مرتبط:

تصمیم فیفا برای برگزاری مجدد لیگ‌ها؛ ادبیات اینفانتینو تغییر کرد

چهار راه‌حل فیفا برای پایان لیگ‌ها؛ پرسپولیس با سه روش قهرمان می‌شود

تلاش پنهانی کنفدراسیون برای آغاز لیگ قهرمانان از مرداد؛ بازی با جان آسیا

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.