رسانه خبری پیامِ ایرانی

آخرین جلسه دادگاه فریبا عادلخواه برگزار شد | ایران | DWمرکز رسانه قوه قضائیه روز دوشنبه اول اردیبهشت خبر داد آخرین جلسه دادگاه فریبا عادلخواه به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. قاضی صلواتی در مورد محاکمه عادلخواه گفته است آخرین دفاعیات خانم عادلخواه اخذ شده و “در مهلت مقرر قانونی حکم این متهم صادر خواهد شد”.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

فریبا عادلخواه، محقق مردم‌شناسی دو تابعیتی ایرانی -فرانسوی است که در خرداد ماه ۹۸ از جمله به اتهام جاسوسی، “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” در ایران دستگیر شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

این پژوهشگراخیرا به دلیل وخامت جسمانی در نتیجه اعتصاب غذا در بیمارستان زندان اوین بستری شده بود. وکیل عادلخواه گفته است که وضعیت موکلش نگران‌کننده است. ترس از ابتلا به ویروس کرونا هم به این نگرانی‌ها افزوده است.

بازداشت عادلخواه باعث ایجاد تنش بین ایران و فرانسه شد و مقامات فرانسوی از جمله وزیر خارجه و رئیس جمهور فرانسه بارها از ایران خواستند هرچه زودتر خانم عادلخواه را آزاد کند.

آخرین جلسه محاکمه فریبا عادلخواه دو هفته پس از تماس تلفنی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران با امانوئل مکرون همتای فرانسوی‌اش برگزار شده است.

در ایران افراد دو تابعیتی زیادی در زندان هستند، از جمله پنج ایرانی – آمریکایی. سیاست جمهوری اسلامی این است که هر از گاهی برخی از این زندانیان را با کشورهای دیگر تبادل می‌کند. در این راستا ایران در ماه​‌های اخیر با آلمان، آمریکا، بریتانیا و فرانسه تبادل زندانی انجام داده است.

رولاند گابریل مارشال شریک زندگی خانم عادلخواه هم که پاییز گذشته برای ملاقات با عادلخواه به ایران آمده بود، بازداشت شد. اما او در روز اول فروردین در مقابل آزادی جلال روح‌الله نژاد، مهندس ایرانی که به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا در فرانسه بازداشت شده بود، آزاد و به سفارت فرانسه در تهران تحویل داده شد و  دوم فروردین به کشورش برگشت.

مارشال هم به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” در دادگاه عمومی و انقلاب تهران به پنج سال زندان محکوم شده بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.