زن مکزیکی در قرنطینه خانگی: شوهرم مرا تهدید به مرگ کرد | جهان | DW

به اشتراک گذاشتن


 یک کمپین دولتی  با شعار “تو تنها نیستی” کار خود را علیه خشونت خانگی در مکزیک  آغاز کرده است. با شروع بحران کرونا در این کشور و اجرای قرنطینه خانگی، مراجعه تلفنی به مراکز اضطراری که دولت در اختیار زنان گذاشته تا بتوانند هنگام مواجه با خشونت با آن تماس بگیرند ۱۰۰ درصد بیشتر شده است. بسته به ایالت‌های مختلف در مکزیک بر شمار کودکان و زنانی که هدف خشونت پدر یا شوهر قرار می‌گیرند به شدت بالا رفته است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

یک زن ۲۶ ساله با نوزادش که هفته گذشته از دست شوهر خود فرار کرده و به یکی از خانه‌های زنان پناه برده می گوید: «از زمانی که این بیماری آمد و ما مجبور شدیم در خانه بمانیم وضع ما وحشتناک شد. شوهرم دیگر سر کار نرفت و این فرصتی شد که هر لحظه به من فحاشی کند. می،گفت از من متنفر است. مرا تهدید به مرگ می‌کرد و می‌گفت این که دائم جلوی چشمش هستم او را عصبانی می کند.»

دو چالش اساسی در برابر دولت

وندی فیگوروا، از شبکه خانه‌های زنان می‌گوید که ویروس کرونا بار مضاعفی شده بر دوش دولت. او از “پاندمی به توان دو” سخن می گوید: «مکزیک با دو چالش اساسی روبروست؛ از عده قربانیان کرونا و قربانیان خشونت ناشی از کرونا بکاهد. به خاطر این پاندمی ما شاهد خشونت شدید مردان هستیم. دولت حتما باید استراتژی بیاندیشد که بتواند واقعا به زنان کمک کند.»

در کشور ۱۳۰ میلیونی مکزیک تنها ۶۹ خانه زنان وجود دارد. حالا این خانه‌ها حالا پر هستند و نظیر این مادر جوان فراوان. آلیسیا لئال، مدیر کمپین کمک دولتی علیه خشونت خانگی و خانه‌های امن برای زنان می گوید: «این زنان مجبورند با شوهرانی سر کنند که آماده خشونت‌اند. علاوه بر این زندگی آنها در چاردیواری تنگی است که در آن مجال دوری از یکدیگر و فضای خصوصی وجود ندارد. فقر هم به این مجموعه اضافه می شود.» او اضافه می‌کند که حضور دائمی مردان باعث می‌شود این زنان نتوانند به شماره‌های اضطراری تلفن کنند و تقاضای کمک نمایند. 

گرسنگی و بی پولی بر غیرقابل تحمل شدن هرچه بیشتر فضای درون خانه‌ها می‌افزاید. بسیاری زنان گزارش کرده‌اند که شوهران‌شان آنها را با بچه در زیرزمین حبس کرده‌اند تا “مزاحم” کار از خانه آنها نشوند.

 

مبارزه علیه خشونت خانگی در مکزیک

مبارزه علیه خشونت خانگی در مکزیک

ده قتل در روز

مردم در قرنطینه هستند، اما خشونت محدوده و قرنطینه‌ای نمی‌شناسد. آمار نشان می‌‌دهد روزانه ده تا یازده زن در مکزیک بر اثر خشونت خانگی کشته می‌شوند. دولت تا اینجای کار فقط شماره تلفن‌های اضطراری را در اختیار این زنان قرار داده است. ولی حامیان حقوق زن می‌گویند مهم این است که دولت امکانات بیشتری برای خانه‌های زنان ایجاد کند.

خیلی از این خانه‌ها به گفته وندی فیاگوروا همچنان در انتظار بودجه حمایتی دولت برای سال جاری هستند. علاوه بر این باید جای بسیار بیشتری برای این زنان فراهم شود. مثلا از اتاق‌های خالی هتل‌ها برای اسکان این زنان استفاده شود، کاری که فرانسه هم می‌کند. 

از هنگام تعطیلی مدارس و کودکستان‌ها و اماکن در کشورهای مختلف به خاطر شیوع ویروس کرونا، کارشناسان نسبت به تاثیرات روحی و روانی در قرنطینه هشدار داده‌اند. توجه آنها به‌ویژه معطوف به خشونت خانگی علیه زنان و کودکان است. بسیاری از دولت‌ها اعلام کرده‌اند که آمار خشونت خانگی در دوران قرنطینه افزایش داشته است. یکی از نمونه‌ها فرانسه است.  در هفته اول اعمال محدودیت خروج از خانه آمار خشونت خانگی تا یک سوم در این کشور افزایش یافت.

در ووهان چین آمار خشونت خانگی علیه زنان در دوره قرنطینه سه برابر شد و کمیسیون ملی حقوق زنان هند گزارش داد که در هفته اول ممنوعیت خروج از خانه در این کشور، آمار خشونت خانگی دوبرابر شد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *