رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | دستکم دو تجمع اعتراضی برگزار شد


خبرگزاری هرانا – امروز دوشنبه ۱ اردیبهشت ماه، رانندگان ماشین‌های استیجاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در محدوده مجتمع این شرکت و همچنین کارگران شرکت زغال سنگ کرمان در تونل‌های متعلق به این شرکت، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، امروز دوشنبه ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، تعدادی از رانندگان ماشین‌های استیجاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، در اعتراض به معوقات مزدی و وضعیت معیشتی خود، در محدوده مجتمع این شرکت دست به تجمع اعتراضی زدند.

این کارگران، ۵ ماه معوقات مزدی طلبکارند و در حال حاضر به دنبال مطالبات عقب‌افتاده خود هستند.

یکی از کارگران معترض با اشاره به اینکه ما به صورت مستقیم با کارفرما قرارداد کار داریم، گفت: “مدیریت شرکت باید هر ماهه مطالبات مزدی ما را به همراه اجاره بهای خودروها پرداخت کند”.

وی افزود: “درحال حاضر پنج ماه از مطالبات مربوط به ماه‌های آبان، آذر، دی، بهمن، اسفند سال ۹۸ و فروردین ماه سال جاری راننده های استیجاری، پرداخت نشده است”.

این کارگر معترض ادامه داد: “رانندگان استیجاری غالبا وانت‌بار هستند و روزانه ۸ تا ۱۲ ساعت در شرایط سخت در مزارع مشغول به کار هستند؛ این درحالی‌ست که راننده‌های این خودروها فاقد دستمزد بوده و آنچه کارفرما پرداخت می‌کند فقط هزینه اجاره ‌بهای خودروهاست که آنهم با تاخیر و به‌صورت حداقلی پرداخت می‌شود”.

یکی دیگر از کارگران اظهار داشت: “رانندگان معترض حتی پول بنزین مورد نیاز برای روشن کردن ماشین‌های خود را ندارند و با مشکلات بسیاری مواجه هستند”.

تجمع کارگران شرکت زغال سنگ کرمان

به گزارش ایلنا، امروز دوشنبه ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، حدود ۳ هزار نفر از کارگران شرکت زغال سنگ کرمان، که در تونل‌های متعلق به این شرکت، در سه شهرستان راور، کوهبنان و زرند مشغول به کار هستند؛ در اعتراض به تصمیم مدیران این مجموعه از بابت واگذاری سهام آن به بخش خصوصی، دست از کار کشیدند.

کارگران این شرکت در شهرستان راهور، مقابل دفتر امام جمعه این شهرستان دست به تجمع اعتراضی زدند که به دنبال عدم حضور وی در محل کار، با نماینده وی ملاقات کردند.

کارگران معترض در خصوص دیگر مطالبات خود عنوان کرده اند: “اجرای صحیح، کامل و بدون نقص طرح طبقه‌بندی مشاغل، اعمال ضریب شغلی بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور بر اساس قانون استخدامی فولاد در دهه ۶۰ و ۷۰ با درنظر گرفتن ۱۵ سال سابقه کار در معادن زغال سنگ، اجرای مفاد قانون کار مخصوصا اضافه کار (موضوع ماده ۹۲) و اجرای ماده ۷ قانون کار و افزایش دستمزد متناسب با نوع شغل و میزان سختی کار و اعمال افزایش‌های سالیانه برای کارگران معادن زغال‌سنگ کل استان کرمان”.

بر اساس این گزارش، مدیران شرکت قصد دارند ۴۵ درصد از سهام آن را در بورس عرضه کنند و همچنین برای جبران بخشی از هزینه‌های خود در روزهای تعطیل عمومی عید و چند روز تعطیلی پیش از عید، کارگران را به بیمه بیکاری معرفی کند که آنها مخالف این کار هستند؛ چراکه در سوابق بیمه‌ای آنها فاصله ایجاد می‌شود.

همچنین لازم به ذکر است، در شهرستان‌های کوهبنان و زرند نیز کارگران با هدف توقف واگذاری این شرکت دولتی به بخش خصوصی در مقابل دفاتر ائمه جمعه این شهرستان ها دست به تجمع اعتراضی زدند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.