اسماعیل عبدی، ‌ فعال صنفی معلمان، ‌ پس از مراجعه به دادسرای اوین به منظور تمدید مرخصی‌اش بر اساس بخشنامه قوه قضاییه بازداشت شد.
عبدی روز دوشنبه اول اردیبهشت پس از پیگیری برای تمدید مرخصی خود ‌ با وجود تأیید مرخصی از سوی دادیار ناظر زندان، به شکلی ناگهانی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
حسین تاج، وکیل این زندانی سیاسی، ‌ضمن تأیید خبر بازداشت او در توئیتر خود نوشت بازداشت موکلش در حالی صورت گرفته که معاون قوه قضاییه اعلام کرده مرخصی‌ها تا ۱۰ اردیبهشت تمدید شده است.
اسماعیل عبدی، دبیر سابق کانون صنفی معلمان ایران پس از حدود چهار سال ماندن در حبس، شامگاه سه‌شنبه ۲۷ اسفند از زندان اوین به مرخصی اعزام شد.
عبدی به عنوان فعال صنفی به دنبال تأیید حکم پنج سال حبس خود در دادگاه تجدید نظر، روز ۱۹ آبان ۹۵ بدون دریافت احضاریه و اخطار قبلی در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و از آن زمان تا هنگام آمدن به مرخصی در زندان بود.
او به دلیل فعالیت‌های صنفی خود در حوزه حقوق معلمان ایران محکوم شد. سمانه اسدخانی، وکیل این زندانی سیاسی، بهمن ‌ماه سال ۹۵ از رد درخواست اعاده دادرسی برای اسماعیل عبدی خبر داده بود.