رسانه خبری پیامِ ایرانی

ابراهیم رئیسی: نظارت‌گریزی دولت پسندیده نیست  | ایران | DW


روز دوشنبه اول اردیبهشت، ابراهیم رئیسی در شورایعالی قوه قضاییه، از دولت به خاطر عدم اصلاح “ساختارهای فسادزا” انتقاد کرد و گفت: «وضعیت همه دلارهای پرداختی باید شفاف شود. اعلام فساد برای مردم اطمینان‌بخش نیست بلکه باید گزارش مبارزه با فساد و بازگشت بیت‌المال را به آنها داد.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

او از صدور رای برای پرونده کسانی که ارز دولتی گرفته و کالا وارد نکردند خبر داد و افزود که بعضی از پرونده‌ها هم‌چنان مفتوح هستند. رئیسی خواستار استقبال همه دستگاه‌ها از نظارت و شفافیت به خصوص در حوزه‌های اقتصادی، سلامت، غذا و دارو شد و گفت: «نظارتگریزی امر پسندیدهای نیست.» 

او از دولت خواست ساختار‌های فسادزا در دستگاه های اداری  اصلاح کند تا دستگاه قضایی هم قاطعانه با فساد و مفسدان مبارزه کند: «این که بگوییم موریانه فساد به جان بخش ‌هایی از نظام اداری کشور افتاده، سودی برای مردم ندارد بلکه باید موریانه ‌ها را شناسایی و با آن‌‌ها برخورد کنیم.» 

یک هفته قبل، قرائت گزارش تفریغ بودجه ۹۷ در مجلس جنجال آفرین شد. رئیس دیوان محاسبات کشور، فهرستی تفکیکی از نحوه مصرف ارز دولتی را ارائه کرد که فساد آشکار دریافت کنندگان و اهمال دستگاه‌های نظارتی را نشان می‌داد. عادل آذر از جمله با استناد به آمار بانک مرکزی اعلام کرد که دو میلیارد و ۷۰۶ میلیون دلار ارز دولتی دریافتی برای واردات نخ دندان، غذای سگ و گربه، در قوطی، خاک یا چوب بستنی و امثالهم هزینه شده است. این گزارش علاوه بر افشای حیف و میل گسترده در واردات کالا، از حقوق نجومی و پنجاه میلیون تومانی مدیران دولت و انحراف ۶۸درصدی در اجرای احکام بودجه نیز پرده برداشت.

قرار بود ۸/ ۴میلیارد دلار ارز دولتی مورد مناقشه، برای واردات کالاهای اساسی، ملزومات بخش صنعت و مواد اولیه ضروری استفاده شود. 

مصرف‌کنندگان بودجه

حسن روحانی در نخستین واکنش، گزارش تفریغ بودجه ۹۷ را “صد در صد” غلط خواند و گلایه کرد که چرا تنها مسائل مربوط به یک قوه در آن طرح شده است. او گفت دولت از نظارت استقبال می‌کند اما قوه قضاییه، مقننه، نهادهای نظامی، انقلابی و فرهنگی هم از بودجه استفاده می‌کنند: «بودجه کشور در یک جا مصرف نمی‌شود. نظارت ما باید نظارت عام باشد نه اینکه همه نظارت را روی یک دستگاه بگذاریم… اینجا خودی و غیرخودی نداریم و هر که از بودجه استفاده می‌کند خودی است.»

حسن روحانی و ابراهیم رئیسی در دوران انتخابات

حسن روحانی و ابراهیم رئیسی در دوران انتخابات

علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز تاکید کرد که حتی یک دلار از ارز تخصیصی برای واردات گم نشده و کلیه افراد و شرکت‌هایی که ارز گرفته و واردات نداشته‌اند تحت کنترل هستند. عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی هم با حضور در برنامه‌ای تلویزیونی گزارش دیوان محاسبات را نادرست خواند و گفت که واردکنندگان در خصوص یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به تعهدات خود عمل نکرده‌اند و سازمان تعزیرات نیز در جریان امر قرار دارد. 

روز شنبه ۳۰ فروردین، رئیس دیوان محاسبات با انتشار اطلاعیه‌ای، برخی اعضای دولت، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی را به “تشویش اذهان عمومی” متهم کرد و تیتر “دلارهای گمشده” در رسانه‌ها را “خودساخته و هدفمند” خواند. حسن روحانی گفته بود که در گزارش دیوان، بی اطلاعی محض از مقررات و قوانین کشور مشاهده می‌شود: «… برای ما خیلی بد است که یک دستگاه نظارتی حرفی بزند و از قوانین و مقررات کشور آگاه نباشد.»

رئیس دیوان محاسبات در واکنش به اظهارات روحانی گفته است: «گزارش‌های حسابرسی همه ساله بر اساس عملکرد، مدارک و مستندات دستگاه‌های اجرایی توسط حسابرسان خبره تهیه و در یک فرایند ۶ مرحله‌ای در تعامل با مسئولان ذیربط کنترل و بازبینی می‌شود. بدیهی است در صورتی گزارش تفریغ بودجه کل کشور به مجلس شورای اسلامی تقدیم و به اطلاع عموم مردم می‌رسد که بدوا اطمینان صددرصدی از صحت محتوای آن حاصل و به تصویب هیات عمومی دیوان محاسبات متشکل از ۱۲ مستشار، دادستان و رئیس کل رسیده باشد.»

با وجود این اطلاعیه، رئیس دفتر روحانی بار دیگر گزارش دیوان محاسبات را  ناقص و یک سویه خواند. محمود واعظی می‌گوید: «رئیس جمهور گزارش را ملاحظه کرده و بلافاصله دستور بررسی و اقدام برای تکمیل و اصلاح گزارش و برخورد با تخلفات احتمالی را داده اما اشکال از اینجا حاصل شده است که برخلاف معمول دیوان محاسبات اطلاعات خود را کامل نکرده و گزارش ناقص و یکسویه‌ای منتشر کرده است.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.