رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در پاکستان؛ نماز در مساجد آزاد می شود ولی نه روی فرش | جهان | DW


دولت پاکستان گفته است با فرا رسیدن ماه رمضان قصد ندارد جلوی برگزاری مراسم دینی مسلمانان در مساجد را بگیرد. این تصمیم پس از آن گرفته شد که عارف علوی، رئیس جمهور پاکستان روز یکشنبه ۳۱ فروردین (۱۹ آوریل) با رهبران گروه‌های مختلف مسلمان در این کشور گفت‌وگو کرد. 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

دولت البته برای حفظ بهداشت و ایمنی نمازگزاران در دوران کرونا مقرراتی شامل ۲۰ مورد به مساجد ابلاغ کرده است؛ از جمله برداشتن فرش از مساجد و حفظ فاصله لازم میان نمازگزاران حین عبادت. همچنین مسلمانان بالای ۵۰ سال حق شرکت در این مراسم را ندارند. 

تهدید دولت

دولت ابتدا قصد نداشت به سرعت در مساجد را باز کند. زیرا مساجد و کلا اماکن مذهبی می‌توانند به مهم‌ترین مراکز شیوع بیماری کرونا بدل شوند. اما رهبران مسلمانان پاکستان به دولت اخطار دادند که زیر بار این سیاست و جلوگیری از برگزاری نماز جماعت در ماه رمضان نمی‌روند. 

پس از اعلام مقررات جدید بازگشایی مساجد یکی از رهبران مسلمانان پاکستان در یک کنفرانس خبری در این باره گفت: «ممنوعیت خواندن نماز در مساجد منتفی شد. در ماه رمضان در مساجد باز می‌ماند. پنج بار نماز روزانه در آنها خوانده می‌شود. نماز جمعه هم برگزار می شود.» البته این رهبران پذیرفته‌اند که مقررات بهداشتی تعیین شده را نیز رعایت کنند.

از سوی دیگر جامعه پزشکان پاکستان نسبت به بازگشایی مساجد هشدار داده است. آنها گفته‌اند که تجمع در اماکن مذهبی می‌تواند به بالا رفتن شمار مبتلایان به کووید ۱۹ و افزایش عده قربانیان به شدت بیافزاید. 

سما جلالی، مدیر بیمارستان جناح در کراچی که مخصوص درمان بیماران کرونایی است در این باره گفته است: «من مطلقا موافق کاستن محدودیت‌ها نیستم. زیرا در آن‌صورت این ویروس با سرعت خیلی بیشتری می‌تواند گسترش یابد، بخصوص در عبادتگاه‌ها و اماکن عمومی که در آنها عده زیادی رفت و آمد دارند.»

هر خانواده ۷۰ یورو کمک نقدی دریافت می‌کند

آمار رسمی پاکستان حکایت از ابتلای ۸۳ هزار نفر به کرونا دارد. از این عده حداقل ۱۶۸ نفر تا کنون جان باخته‌اند. بر اساس برآورد دانشگاه جانز هاپکینز سرعت دوبرابر شدن شمار مبتلایان در پاکستان ده روز است. در پاکستان نیز مانند بسیاری کشورها این اقشار تهیدست هستند که بیش از همه در خطر ابتلا به کرونا و مرگ بر اثر آن قرار دارند، از جمله کارگران روزمزد که به سختی مایحتاج اولیه خود و خانواده‌شان را تامین می‌کنند. 

دولت پاکستان برای کمک به فقرا بسته کمک های نقدی در نظر گرفته است. این کمک‌ها در مدارس و دیگر اماکن عمومی به نیازمندان داده می‌شود. حدود ۱۲ میلیون خانواده فقیر هرکدام ۷۰ یورو می گیرند. دولت هم چنین هشدار داده که مردم از احتکار مایحتاج عمومی خودداری کنند و این کار را غیرقانونی دانسته است. 

فروغ نسیم، وزیر دادگستری پاکستان در این باره در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت که عدم رعایت این مقررات مجازاتی تا سه سال زندان خواهد داشت. پاکستان بیش از ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد. بخش قابل توجهی از این جمعیت فقیر و از بسیاری امکانات بهداشتی محروم هستند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.