رسانه خبری پیامِ ایرانی

آنگلا مرکل خواستار آزادی فوری وبلاگ‌نویس منتقد در بلاروس شد | آلمان | DWدامنه واکنش‌ها به فرود اجباری هواپیمای مسافربری رایان ایر و دستگیری رومان پروتاسویچ گسترش می‌یابد.

شامگاه دوشنبه، ۲۴ مه (سوم خرداد) آنگلا مرکل از دولت بلاروس خواست، بلاگر منتقد لوکاشنکو، و دوست دخترش سوفیا ساپگا را فوری و بدون هیچ قید و شرطی آزاد کند.

صدراعظم آلمان که پیش از نشست سران اتحادیه اروپا سخن می‌گفت، اجبار به فرود هواپیمای مسافربری با بیش از ۱۲۳ سرنشین را “رویکردی بی‌سابقه” خواند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

روز یکشنبه یک هواپیمای مسافربری شرکت رایان‌ایر در مسیر پرواز بین پایتخت‌های یونان و لیتوانی با ترفند وجود بمب در هواپیما مجبور به فرود در فرودگاه پایتخت بلاروس شد و پس از آن ماموران امنیتی رومان پروتاسویچ، از سرنشینان هواپیما، را بازداشت کردند.

این بلاگر مخالف دولت بلاروس در تبعید زندگی می‌کند.

وحدت‌عمل اعضای اتحادیه اروپا

مرکل اعلام کرد که سران کشورهای اتحادیه اروپا به طور مشترک خواستار آزادی دستگیرشدگان خواهند شد. 

آنها همچنین قصد دارند در نشست خود، در رابطه با اقدامات تنبیهی علیه بلاروس تبادل‌نظر کنند.

 رئیس دولت فدرال آلمان گفت، این اقدامات به طور حتم شامل قراردادن افراد بیشتری در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا خواهد بود. نام الکساندر لوکاشنکو، دیکتاتور بلاروس در این فهرست ثبت شده است.

ممنوعیت پرواز هواپیماهای بلاروس به کشورهای عضو اتحادیه و درخواست تحقیقات بین‌المللی در مورد این حادثه نیز قابل تصور است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

پیش‌تر چارلز میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا ضمن ابراز امیدواری از تحریم‌های جدید علیه بلاروس گفته بود: «آنچه دیروز رخ داد یک رسوایی بین‌المللی است.»

به گفته او، در این حادثه جان غیرنظامیان اروپایی و امنیت حمل و نقل هوایی به خطر افتاده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.