رسانه خبری پیامِ ایرانی

وضعیت قرمز ذخیره خونی در ایران و ″روزهای نگران‌کننده” پیش‌رو | ایران | DWاحمد همتی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با اشاره به کمبود خون در بیمارستان‌ها، از مردم خواسته است برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

همتی در گفت وگو با خبرگزاری “ایسنا”، به مردم اطمینان داده که مراکز انتقال خون “از فضای استاندارد توأمان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برخوردار هستند و “مشکلی برای اهداکنندگان از لحاظ ابتلا به کرونا پیش نخواهد آمد.”

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این گفت‌گو، با تأکید بر کمبود خون در شرایط فعلی و ضرورت اطلاع‌رسانی به مردم در مورد نبود خطر برای اهداکنندگان، از مراکزی چون صدا و سیما خواسته است با تهیه گزارش در راستای اطمینان دادن به مردم  و تشویق آنها به اهدای خون کوشش کنند.

کاهش ۳۵ درصدی اهداکنندگان خون

در پی شیوع اپیدمی کرونا، آمار اهدای خون در ایران کاهش قابل توجهی پیدا کرد. از بیم ابتلا به کرونا در پایگاه‌های انتقال خون، بسیاری از اهداکنندگان از رفتن به این مراکز خودداری کردند.

بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون ایران، اواسط فروردین،  اعلام کرد که در اسفند ۹۸، این سازمان به طور متوسط با ۳۵ درصد کاهش مراجعه کننده و اهداکننده خون روبرو بوده است که “این میزان در استان‌های البرز، تهران، ایلام، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی به ۴۰ درصد نیز رسیده بود.”

دکتر پیمان عشقی، مدیر عامل سازمان انتقال خون در گفت‌وگویی با روزنامه ایران (۳۱ فروردین)، با اشاره به “افت خون کشور در سه سال گذشته به دلیل روند کاهشی اهدای خون”، به سالی که گذشت اشاره می‌کندکرده و می‌گوید: «به طور کلی سال ۹۸ به‌ دلیل اتفاق‌های متعددی که افتاد و ربطی هم به سلامت مردم نداشت، چهار درصد افت کاهش اهدای خون داشتیم.» از اسفندماه هم ترس از انتقال ویروس کرونا، این روند کاهشی را شتاب بخشید.

“از مرز بحران رد نشدیم”

مدیر عامل سازمان انتقال خون، ذخایر خون ایران را در حال حاضر در حد “قابل‌قبولی” می‌داند و می‌گوید: «وقتی ذخایر خون کشور به زیر سه روز برسد این یعنی بحران. ما به بحران نزدیک شدیم ولی به‌دلیل تنظیم دستورالعمل‌ها، آماده کردن جایگاه‌های انتقال خون برای پذیرایی اهدا کنندگان، آموزش مردم و نوع تبلیغات‌مان از مرز بحران رد نشدیم.» 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

این مدیر مسئول به تدابیر و موفقیت پویش‌هایی‌ که تناقضی با پروتکل‌های وزارت بهداشت در مورد دعوت مردم به در خانه ماندن، نداشتند، اشاره کرده و می‌گوید: «آغاز پویش مردمی و ورود هنرمندان، ورزشکاران و بسیجیان کمک کرد ما وارد بحران نشویم. وقتی ذخایر خون به حدود چهار روز رسید فعالیت پویش‌های مردمی جواب داد و الان ذخایر خون کشور در حد قابل قبولی است.»

روزهای “نگران‌کننده” در راهند

با این حال مدیرعامل سازمان انتقال خون روزهای پیش‌رو را با فرارسیدن ماه رمضان “نگران‌کننده” توصیف می‌کند. او کاهش اهدای خون در ده روز نخست ماه رمضان و دستور وزارت بهداشت برای از سرگیری جراحی‌های “الکتیو” (جراحی‌های غیراورژانسی که می‌توان از قبل برای آنها برنامه‌ریزی کرد) از اول اردیبهشت‌ماه را، دلیل نگرانی‌اش از کمبود منابع خونی سازمان عنوان می‌کند.

پذیرش بیماران الکتیو از ۱۰ اسفند در بیمارستان‌های عمومی ممنوع شده بود. عشقی می‌گوید: «مردم باید بدانند بیماری بیماران سرطانی، تالاسمی و هموفیلی‌ها و شیمی‌درمانی‌ها به‌خاطر کرونا و ماه رمضان متوقف نمی‌شود و نیاز به خون دارند.»

بهبودیافتگان کرونا با اهدای پلاسما به بیماران کمک کنند

از سوی دیگر مدیر عامل سازمان انتقال خون از بهبودیافتگان کرونا خواسته است، با حضور در مراکز جمع‌آوری پلاسما، به تأمین نیازهای درمانی بیماران کرونا کمک کنند. به گفته سازمان انتقال خون، مخاطب این فراخوان افرادی هستند که دست کم یکماه از بهبودی‌شان گذشته باشد. متخصصان می‌گویند، پادزهر این افراد به درمان بیماران کرونا کمک می‌کند. 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

خبرگزاری‌های ایران چندی پیش خبر آغاز کارآزمایی بالینی “پلاسما درمانی” برای مبتلایان کووید ۱۹ در تهران و قم را منتشر کردند. مسئولان این طرح، از موفقیت‌آمیز بودن آن می‌گویند. نیمه فروردین ماه بود که فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران از بهبودیافتگان کووید ۱۹ خواست که یک ماه پس از بهبودی، برای اهدای پلاسمای خون خود له منظور نجات دیگر بیماران اقدام کنند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.