کرونا؛ ترامپ: مهاجرت به آمریکا را موقتا متوقف می‌کنم

به اشتراک گذاشتن


دونالد ترامپحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

آقای ترامپ از جزییات تصمیم خود چیزی نگفته است

دونالد ترامپ در توییتر خبر داده که بنا دارد با امضای دستوری اجرایی مهاجرت به آمریکا را به طور موقت متوقف کند. او گفته این تصمیم را به علت شیوع ویروس کرونا و «حفظ فرصت های شغلی برای شهروندان آمریکایی» اتخاذ می‌کند. همزمان فرمانداران از آقای ترامپ خواسته‌اند که از متعرضان ضدقرنطینه بخواهد به خانه‌هایشان بروند.

آقای ترامپ که این توییت را در ساعات پایانی روز دوشنبه، ۲۰ آوریل، منتشر کرد توضیح بیشتری درباره تصمیم خود نداده است.

همزمان با ادامه تظاهرات به قرنطینه کرونا در چند ایالت آمریکا، فرماندار میشیگان که شاهد بزرگترین تجمعات بوده از دونالد ترامپ خواسته که معترضان را به آرامش و بازگشت به خانه‌هایشان تشویق کند. همزمان شمار جان باختگان کووید۱۹ در آمریکا نزدیک به مرز ۴۲ هزار نفر شده است.

گریچن ویتمر، فرماندار ایالت میشیگان گفته همه گیری کرونا یک «پدیده سراسری و ملی» است و تقاضا کرده که با آن هم «با عزم ملی مقابله کنیم».

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا متهم شده که با وجود اذعان به قدرت فرمانداران در وضع و لغو قرنطینه‌ها، با حمایت از معترضان قصد فشار وارد کردن بر فرمانداران برای لغو محدودیت‌هاست.

این تحولات در روز دوشنبه، ۲۰ آوریل، در حالی روی داد که شمار قربانیان کرونا در ایالات متحده به ۴۱ هزار و ۸۱۶ نفر رسید و آمار مبتلایان به این ویروس هم ۷۸۲ هزار و ۱۵۹ نفر گزارش شد.

معترضان به قرنطینه‌ها که اکثرا محافظه‌کار و از حامیان دو آتشه دونالد ترامپ هستند می‌گویند محدودیت‌های کرونا به شدت سختگیرانه است.

حتی یکی از رهبران گروه‌های شبه نظامی در ایلینوی به بی ‌بی‌سی گفته: ایالت ما را باز کنید وگرنه ما خودمان آن را بازگشایی می‌کنیم».

تجمعات اعتراضی در ۱۰-۱۲ ایالت آمریکا بر پا شده و تعداد شرکت کنندگان در آنها هم از کرانه شرقی تا غربی آمریکا متفاوت است. در برخی نقاط تنها چند نفر و در جایی چون میشیگان حدود ۲۰۰۰ نفر در این تجمعات شرکت کرده‌اند.

حق نشر عکس
AFP

Image caption

تجمع کنندگان پلاکاردهایی با این مضمون به دست داشتند؛ بدن من، انتخاب من.

فرمانداران چه می‌گویند؟

خانم ویتمر، فرماندار میشیگان که شاهد یکی از بزرگترین تجمعات ضدقرنطینه بوده در خلال تماس تلفنی با کاخ‌سفید گفته او می داند که شهروندان احساس «ناکامی و کلافگی» می‌کنند. او برگزاری تجمعات را «یکی از سنن فوق‌العاده آمریکایی» نامیده اما همزمان گفته: «اما خطر کووید۱۹ یک خبر جدی است و می تواند به راحتی مناطق کمتر آسیب دیده را با افزایش میزان مبتلایان روبرو کند».

میشیگان به لحاظ آمار جان باختگان و مبتلایان، در رتبه سوم ایالت آمریکا قرار دارد.

خانم ویتمر گفته «بی‌نهایت متشکر خواهیم شد اگر بشود که دولت فدرال هم بر اهمیت ماندن در خانه تا زمان فروکش آمارها تاکید کند».

روی کوپر، فرماندار ایالت کارولینای شمالی هم در سخنانی مشابه از دولت آقای ترامپ خواسته: «به مردم توضیح دهید که بسیار حیاتی است پیش از رفع محدودیت‌ها به حداقل معیارهای لازمی که تعیین شده دست یابیم.»

مایک پنس، معاون آقای ترامپ که رییس کمیته ویژه مقابله با کرونا هم هست به فرمانداران وعده داده که کاخ سفید به خواسته آنها عمل کند.

آقای پنس گفته: «ما امروز و همچنین پس از این بر اهمیت این موضوعات تاکید خواهیم کرد.»

اخبار مرتبطمنبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *