واکنش ترامپ به رایگان شدن نفت در آمریکا: وقت آن است که نفت بخریم | جهان | DW

به اشتراک گذاشتنرئیس جمهوری آمریکا در واکنش به منفی شدن قیمت نفت این کشور گفت “وقتشه که ما نفت بخریم”. او از خرید ۷۰ میلیون بشکه نفت خبر داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به منفی شدن بهای نفت این کشور در کنفرانس مطبوعاتی روزانه خود در واشنگتن گفت که دولت او از این فرصت استفاده خواهد کرد و تا ۷۵ میلیون بشکه نفت خام ارزان خریداری می​‌کند. ترامپ تاکید کرد که برای این منظور بودجه لازم را از کنگره تقاضا خواهد کرد. او گفت “زمان بسیار خوبی برای خرید نفت است.”

براساس آخرین گزارش سالانه در آمریکا، ذخایر استراتژیک نفت این کشور به ۷۰۰ میلیون بشکه می‌​رسد.

ترامپ در ادامه صحبت​‌های خود اطمینان داد که به زودی قیمت نفت به ۲۵ تا ۲۸ دلار در هر بشکه باز خواهد گشت. 

رئیس جمهوری آمریکا یکی از عوامل سقوط بهای نفت را تأثیر معاملات در بازار مالی دانست. قرارداد “معاملات آتی” نفت آمریکا روز سه‌شنبه برای ماه مه منقضی می‌​شود به همین دلیل بسیاری از دلالان نفت را با ضرر به فروش رساندند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین خبر داد که برای جبران زیان نفت و حمایت از صنعت حفاری‌​های نفت شیل در این کشور ممکن است موضوع واردات نفت از عربستان را بررسی کند.

چرا نفت در آمریکا رایگان شد؟

بهای نفت سبک آمریکا روز دوشنبه اول اردیبهشت برای تحویل در ماه مه تا ۳۰۰ درصد نسبت به روز جمعه سقوط کرد و در برخی لحظات تا منفی ۳۷ دلار پائین آمد. 

قیمت منفی برای نفت، پدیده‌ای بی‌سابقه در طول تاریخ است و بدین معنی است که تولیدکنندگان آمریکایی نه تنها آماده تحویل رایگان محموله‌های نفتی به مشتریان هستند، بلکه ۳۷ دلار به ازای هر بشکه پول نیز می‌دهند تا محموله‌ها را به اصلاح “رد کنند”. 

اتفاق کنونی بازار نفت کارشناسان را شگفتزده کرد به نحوی که قادر به تحلیل اوضاع نیستند.

رضا زندی، کارشناس امور نفت در صفحه توییتر خود در این باره نوشته است: «تحلیل آنچه در حال حاضر برای قیمت نفت خام سبک آمریکا رخ میدهد ساده نیست. چرا که اتفاقی بیسابقه در تاریخ رخ داده است. مولفههای مختلفی هم در این لحظات تاریخی نقشآفرینی میکنند. اما شک نکنید که تبعات اقتصادی و سیاسی مهمی هم خواهد داشت. چه در کوتاهمدت و چه در بلندمدت.»

تحلیل گران امورنفت لحظه به لحظه پائین آمدن بهای نفت سبک آمریکا را منتشر می‌​کردند. 

برنامه ترامپ برای جلوگیری از بحران بیشتر

علت اصلی سقوط نفت سبک آمریکا پر شدن مخازن ذخیره نفت و کاهش تقاضا اعلام شده است. ذخیرهسازی نفت روی دریا و خشکی در روزهای گذشته با افت بهای نفت ادامه داشت اما اکنون مخازن پر شده و دیگر جایی برای انبار کردن باقی نمانده است.

برخی از کارشناسان اعلام کردند که آمریکا برای مقابله با بحران کنونی سقوط نفت می​‌تواند برای وارادت نفت گمرک وضع کند و اگر این اقدام تاثیری نداشت ترامپ مجبور است به صاحبان شرکت​‌های حفاری شیل پول بپردازد تا به تولیدات خود پایان دهند. به باور برخی کارشناسان این اقدام ترامپ میتواند اهرمی تاثیرگذار باشد تا دوباره بهای نفت به حالت عادی برگردد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *