رسانه خبری پیامِ ایرانی

هشدار بهداشت جهانی پیرامون خطر شیوع ایبولا در پی فرار یک مبتلا به این بیماری در کنگومنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

بعد از این که در هفته گذشته ۶ نفر مبتلا به ویروس ایبولا شدند، سازمان جهانی بهداشت، روز سه شنبه۲۱ آوریل، اعلام کرد، ویروس ایبولا پس از فرار یک بیمار مبتلا به این ویروس از بیمارستان در شرق کنگو ممکن است گسترش یابد و تلاش‌های جاری برای مهار این بیماری با پیچیدگی روبرو شود.

جمهوری دموکراتیک کنگو تنها دو روز مانده به اعلام پایان یافتن دومین اپیدمی ایبولا در جهان، موارد تازه ای از ابتلاء به این ویروس مرگبار را در ۱۰ آوریل، شناسایی کرد.

از آن زمان، مسئولان بهداشتی، به دنبال مهار شیوع ویروس بودند، اما جمعه گذشته، یک راننده تاکسی ۲۸ ساله که تست ابتلاء به ویروس او مثبت و برای در بیمارستان تحت درمان بود، از این بیمارستان فرار کرد که این وضعیت، به صورت تهدیدی جدی قلمداد می شود که می تواند شمار مبتلایان را افزایش دهد.

بوبکر دیالو، معاون امور رویدادها در روند واکنش نسبت به ایبولا در سازمان جهانی بهداشت گفت: «ما همه گزینه‌ها را برای یافتن این فرد مبتلا به کار خواهیم بست. پیش بینی ما این است که با موارد ابتلاء تازه ناشی این فرد مواجه شویم».

بیماری غیر حقیقی اما جان ۲۲۰۰ نفر را گرفت

قابل توجه است که چندین دهه مناقشات داخلی و ضعف حاکمیت باعث تضعیف اعتماد مردم به مسئولان کنگو شده تا جایی که برغم این واقعیت که ویروس ایبولا از اوت سال ، ۲۰۱۸ بیش از ۲۲۰۰ نفر را به کام مرگ فرستاده، اما بررسی های اجرا شده بیانگر این است که بسیاری از مردم بر این باورند که با یک بیماری واقعی طرف نیستند.

دیالو افزود: «ما هنوز هیچ گونه اطلاعات ریز و تفاصیل امر را در اختیار نداریم ولی همه در موضوع یافتن این فرد مبتلا با مسئولان و جامعه مدنی همکاری کرده‌اند.

این در حالی است که وجود گروه‌های کوچکی از موارد ابتلاء در پایان این اپیدمی پدیده چندان غریبی نیست اما کارکنان بخش بهداشت و درمان باید با غربال گری، قرنطینه و واکسیناسیون همه افرادی که با موارد جدید ابتلاء در تماس بوده اند، این ویروس را مهار کنند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.