بعد از سقوط تاریخی ؛ معاملات نفت پیش فروش آمریکا در محدوده منفی ادامه دارد

به اشتراک گذاشتن


نفتحق نشر عکس
EPA

یک روز پس از منفی شدن قیمت نفت غرب تگزاس آمریکا که دیروز تا نزدیک -۳۸ دلار هم پائین رفته بود، امروز معاملات در محدوده منفی ادامه دارد.

در معاملات امروز بازارهای جهانی، قیمت هر بشکه نفت پیش فروش وست تگزاس اینترمدیت (برای تحویل در ماه مه) با ورود به محدوده مثبت به بالای یک دلار هم رسیده بود که با گذشت معاملات دوباره وارد محدوده منفی شد.

مهلت قرارداد آتی ماه مه امروز به پایان می‌رسد.

امروز همزمان قیمت هر بشکه نفت پیش‌فروش ماه ژوئن با ۹۴ سنت افزایش به بالای ۲۱ دلار رسید.

دلیل اصلی ورود قیمت نفت آمریکا به محدوده منفی به کاهش تقاضا و همچنین مازاد تولید برمی‌گردد؛ قراردادهای پیش فروش نفت امروز (سه‌شنبه ۲ اردیبهشت) به پایان می‌رسد و به دلیل هزینه بالای ذخیره سازی در انبارها تولیدکنندگان آمریکایی ترجیح دادند قیمت را حتی به زیر صفر برسانند.

شیوع گسترده کرونا در جهان باعث کاهش چشمگیر یا توقف تولید در بسیاری از صنایع شد؛ قرنطینه و کاهش سفرها تقاضای نفت را کاهش داد؛ این کاهش به بالا رفتن ذخایر نفتی و مازاد عرضه این کالا انجامید.

پس از اتفاق تاریخی دیروز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به سئوال خبرنگاری گفت دولت او ممکن است برای کمک به صنعت نفت در کشورش، توقف واردات نفت از عربستان را بررسی کند.

بازار نفت در حالی با کاهش مداوم قیمتها روبروست که بعضی از صادرکنندگان برای بازگردان ثبات به این بازار در تلاش بوده‌اند؛ از جمله روسیه و عربستان که اخیرا و پس از مدتی تنش به کاهش ۹/۷ میلیون بشکه‌ای در روز تن دادند که البته تا پیش از ماه مه اجرایی نمی‌‌شود؛ به اعتقاد بسیاری از فعالان بازار نفت این اقدام کمک قابل توجهی به بهبود قیمتها نخواهد کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از بعضی منابع گفته است عربستان ممکن است کاهش توافق شده را زودتر آغاز کند.

قیمت نفت از ابتدای سال جاری میلادی بیش از ۶۰ درصد ارزش خود را از دست داده است؛ اداره اطلاعات انرژی آمریکا قرار است فردا میزان ذخایر نفتی آمریکا را اعلام کند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

کاهش میزان تولید نفت چه پیامدهایی دارد؟‏

چین، بزرگترین وارد‌کننده جهان است که تا پیش از شیوع کرونا حدود روزانه حدود ۱۴میلیون بشکه نفت وارد می‌کرد؛ کاهش این تقاضا و چشم‌انداز منفی بازار باعث افت قیمت نفت در جهان شده است.

با فراگیری کرونا در جهان، بسیاری از شرکتهای نفتی یا تولید را متوقف کرده‌اند و یا حجم تولید را کاهش داده‌اند ؛این وضعیت باعث شده شرکتهای بزرگ نفت و گاز در جهان هزینه‌های خود را هم در سال جاری میلادی (۲۰۲۰) کاهش دهند.

هشت شرکت بزرگ نفتی در جهان، از جمله آرامکو (شرکت ملی نفت عربستان) و شرکت هلندی-بریتانیایی “رویال داچ شل” اخیرا این کاهش هزینه‌ها را معادل ۲۸میلیارد دلار اعلام کرده‌اند.

در حال حاضر بازار نفت به دلیل کاهش تقاضا با مازاد عرضه روبروست که این سدی برای افزایش قیمتها محسوب می‌شود.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *