شبکه حقوق بشر کردستان روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت ‌ماه به نقل از یک منبع مطلع از احتمال ابتلای حبیب‌الله لطیفی، زندانی سیاسی محکوم به حبس ابد به ویروس کرونا در زندان سنندج خبر داد.
این منبع از قول این فرد مطلع نوشت: «این زندانی سیاسی کُرد محکوم بە حبس ابد کە از ۱۳ سال پیش بدون حق مرخصی در زندان به سر می‌برد، از چند روز پیش دچار علائمی مشکوک به بیماری کووید-۱۹ شده و وضعیت سلامتی او نامناسب است. با وجود این تاکنون هیچ‌گونە آزمایش پزشکی‌ای از وی بە عمل نیامدە و همین امر نگرانی‌ها در خصوص وضعیت او را تشدید کرده است.»
حبیب‌الله لطیفی، فعال سیاسی و دانشجوی مهندسی صنایع در آبان ‌ماه سال ۱۳۸۶ با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شد. پیگیری‌های خانواده و وکیل او و همچنین اعتراض مردم سنندج در سال‌های گذشته اما سبب توقف اجرای حکم اعدام این زندانی سیاسی شد. در نهایت پس از تلاش‌های انجام شده بعد از گذشت حدود ۱۰ سال، حکم اعدام حبیب‌الله لطیفی با یک درجە تخفیف بە حبس ابد تبدیل شد.
این زندانی سیاسی از یک سال پیش و با تأیید رسمی پزشک زندان سنندج، بە بیماری گوارشی «سندروم رودە تحریک‌پذیر» و همچنین اختلال روان‌پزشکی موسوم بە «افسردگی» مبتلا شده است.
خانواده این زندانی سیاسی با اشاره به وضعیت وخیم سلامتی او اعلام کرده‌اند با توجە بە بیماری‌های قبلی او و همچنین مشاهده علائم ابتلا بە ویروس کرونا، اکنون جان او در معرض خطر جدی قرار گرفته است.
محمدصالح نیکبخت، وکیل حبیب‌الله لطیفی در سال‌های گذشته بارها به دلیل شرایط جسمی و روحی موکلش درخواست مرخصی استعلاجی برای این زندانی سیاسی کرده است. مراجع قضایی اما تاکنون پاسخی به این درخواست‌ها نداده‌اند.