رسانه خبری پیامِ ایرانی

۱۵ تجمع صنفی معلمان در ۱۲ روز: به معیشت و استخدام ما رسیدگی کنید<![CDATA[20 hours, 10 minutes

استان‌وایر- گروه‌های مختلف معلمان در سطح کشور در فاصله ۲۵ اردیبهشت تا ششم خرداد ۱۴۰۰، ۱۵ تجمع اعتراضی برگزار کردند. مربیان پیش دبستانی، نیروهای خدماتی، خدمت‌گزاران و سرایداران مدارس، معلمان غیرانتفاعی، معلمان کارنامه سبز، آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی، معلمان بازنشسته سال ۱۳۹۹، معلمان و کارکنان مدارس استثنایی، معلمان و نیروهای شاغل در مدارس غیردولتی گروه‌هایی بوده که در ۱۲ روز اخیر اعتراضات خود را علنی کرده‌اند.
آن‌ها در تهران، مقابل مجلس شورای اسلامی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت آموزش‌وپرورش و در شهرستان‌ها مقابل ادارات استانی این وزارت‌خانه تجمع کرده و خواستار رسیدگی به وضعیت خود شده‌اند. جزییات بیشتر را در ادامه بخوانید:

تجمع فرهنگیان خرید خدمت مقابل مجلس

جمعی از فرهنگیان خرید خدمت سراسر کشور، از جمله مربیان پیش دبستانی روز سه‌شنبه چهارم خرداد هم‌زمان با جلسه علنی مجلس، مقابل قوه مقننه تجمع کردند. تجمع‌کنندگان خواستار تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود از سوی نمایندگان مجلس شدند.

معلمان پیش دبستانی از شهرهای مختلف کشور روز یک‌شنبه دوم خرداد مقابل مجلس تجمع اعتراضی برپا کردند. این گروه از معلمان به حقوق‌های نازل اعتراض داشته و خواهان استخدام رسمی در آموزش و پرورش هستند.

تجمع اعتراضی کارکنان خدماتی آموزش و پرورش شاهرود

نیروهای خدماتی آموزش و پرورش شهرستان شاهرود روز سه‌شنبه چهارم خرداد تجمع اعتراضی برگزار کردند. آن‌ها با حضور در برابر دفتر نماینده مجلس شاهرود، به دریافتی کم، سختی گذران زندگی و شرایط شغلی خود اعتراض کرده و خواستار رسیدگی به وضعیت موجود خود شدند.

تجمع اعتراضی نیروهای خدمت‌گزار و سرایداران لرستان

جمعی از خدمت‌گزاران و سرایداران مدارس استان‌های لرستان، قزوین و تهران روز یک‌شنبه دوم خرداد در اعتراض به وضعیت نامناسب کاری و معیشتی خود مقابل ادارات آموزش و پرورش تجمع کردند.

این افراد به سطح نازل حقوق و دستمزدهایشان اعتراض دارند.

جمعی از معلمان غیرانتفاعی شهرستان زابل هم در اعتراض به حقوق پایین خود تجمع اعتراضی برپا کردند و خواهان استخدام در آموزش و پرورش شدند.

۳ تجمع معلمان کارنامه سبز

شماری از معلمان کارنامه سبز روز ۲۹ اردیبهشت‌ در اعتراض به بلاتکلیفی وضعیت استخدامی خود، برای دومین روز متوالی مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش واقع در تهران دست به تجمع اعتراضی زدند.

معلمان کارنامه سبز به افرادی گفته می‌شوند که در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش (آزمون ماده ۲۸) شرکت کرده‌ و برگزیده شده‌اند اما تاکنون اقدامی برای استخدام آن‌ها نشده است.
آن‌ها می‌گویند: «ما کارنامه سبزهای سال ۹۹ ماده ۲۸ هستیم که با اختلاف کمتر از دو درصد با وجود تمام تلاش‌ها و سختی‌هایی که در انجام مصاحبه متحمل شدیم، با گذشت یک سال انتظار، هنوز پذیرفته نشده‌ایم. بسیاری از ما فارغ‌التحصیل دکتری و ارشد هستیم و برای بار دوم و یا سوم است که به مصاحبه دعوت می‌شویم اما به دلیل تک ظرفیتی و کمبود ظرفیت، از این حق محروم می‌مانیم. ما خواستار استخدام همه کارنامه سبزهای ۹۹ هستیم

این گروه از معلمان تجمع مشابهی را نیز در ۱۹ اردیبهشت برگزار کرده بودند.

تجمع آموزشیاران نهضت سوادآموزی شفت

جمعی از آموزشیاران نهضت سوادآموزی شهرستان شفت در استان گیلان روز ۲۷ اردیبهشت‌ماه سال جاری با سفر به تهران و تجمع مقابل مجلس، خواستار بررسی طرح تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود شدند.

آن‌ها می‌گویند: «سوابق کاری ما به قبل از سال ۱۳۹۲ برمی‌گردد اما هنوز وضعیت شغلی‌مان مشخص نشده است و بلاتکلیف‌ هستیم

به گفته یکی از آموزشیاران، سال‌ها در مناطق کمتر توسعه‌یافته شفت، از جمله مناطق «امام‌زاده ابراهیم» و «سیاه‌مزگی» دوران سخت و مشقت‌بار آموزش برای افراد کم‌سواد و بی‌سواد را سپری کرده‌اند اما هم‌چنان علی‌رغم وعده‌های پیشین مسوولان و نمایندگان مجلس برای سامان‌دهی،  مشکل آن‌ها مرتفع نشده است.

نامه ۱۸ هزار معلم بازنشسته سال ۹۹ به وزیر

۱۸ هزار معلم بازنشسته سال ۱۳۹۹با ارسال نامه‌ای خطاب به وزیر آموزش و پرورش، از او خواستند تا پرداخت پاداش پایان خدمت‌شان را پی‌گیری کند.

بازنشستگان در این نامه نوشته‌اند: «ما جمعی از بازنشستگان سال ۹۹ فرهنگی هستیم که سال‌ها افتخار خدمت‌رسانی و انجام وظیفه در آموزش و پرورش را داشته‌ایم…آن‌چه اکنون ما را رنجیده‌خاطر کرده، عدم پی‌گیری و پرداخت پاداش پایان خدمت است که نزدیک یک سال و یا بیشتر از زمان آن می‌گذرد. این در حالی است که به خاطر تورم و نوسانات اقتصادی، ارزش این مبالغ از نصف هم کمتر شده است که جبران ضرر و زیان ناشی از عدم پرداخت، شرعاً باید انجام گردد

مطالبات معلمان تبریزی و تهرانی در دو تجمع

جمعی از معلمان تبریز روز ۲۶ اردیبهشت‌ماه با مراجعه به اداره آموزش و پرورش این استان، خواستار توجه به مطالبات صنفی خود شدند.

این معلمان خواسته‌های خود را «اجرای رتبه‌بندی بر مبنای سند تحول بنیادین» و «هم‌سان‌سازی با مشاغل مشابه (هیئت علمی دانشگاه) طبق بند ۳ ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه» و «برقراری فوق‌العاده ویژه ۵۰ درصد به طور کامل طبق بند ۱۰ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری» اعلام کردند.

معلمان می‌گویند: «چرا باید فاصله عمیق میان دریافتی کارکنان وزارت‌خانه‌های مختلف باشد؟ چرا باید بین کادر آموزشی کشور تا این اندازه تبعیض مزدی وجود داشته باشد؟ یک هیات علمی دانشگاه چند برابر یک معلم حقوق می‌گیرد؟»

در تهران هم تعدادی از معلمان تهرانی روز یک‌شنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی با برگزاری یک تجمع اعتراضی، خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند.

معلمان در این تجمع با سر دادن شعارهایی، خواهان اجرای نظام رتبه بندی طبق سند تحول و هم‌سان سازی حقوق با مشاغل مشابه شدند.

تجمع معلمان و کارکنان مدارس استثنایی استان خوزستان

معلمان و کارکنان مدارس استثنایی استان خوزستان روز ۲۶ اردیبهشت در مقابل اداره کل آموزش و پرورش این استان در اهواز تجمع کردند. معلمان معترض خواستار افزایش حقوق و رفع مشکلات بیمه‌ای خود شدند.

تجمع خدمت‌گزاران و سرایداران مدارس در شیراز

خدمت‌گزاران و سرایداران مدارس شیراز هم روز یک‌شنبه ۲۶ اردیبهشت مقابل آموزش و پرورش تجمع کردند. این گروه به سطح نازل دستمزدها اعتراض دارند و خواهان افزایش حقوق و مزایا هستند.

تجمع معلمان شاغل در مدارس غیردولتی ایلام

معلمان و نیروهای شاغل در مدارس غیردولتی ایلام هم روز ۲۶ اردیبهشت در محوطه اداره کل آموزش و پرورش این استان تجمع اعتراضی برپا کردند.

این نیروها خواهان رفع تبعیض از آن‌ها نسبت به شاغلین دولتی و افزایش حقوق و مزایا هستند.

تجمع اعتراضی معلمان نهضت سوادآموزی

جمعی از معلمان نهضت سوادآموزی روز۲۶ اردیبهشت مقابل ساختمان برنامه و بودجه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

معترضان با شعارهای «نهضت بیداریم منتظر استخدامیم» ؛ «نهضتی‌ها بیدارند، از تبعیض بیزارند» ، «تا جواب نگیریم، از این‌جا نمیریم» خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

تجمع نیروهای خدماتی آموزش و پرورش در اصفهان

نیروهای خدماتی آموزش و پرورش استان اصفهان هم روز ۲۵ اردیبهشت در اعتراض به کسر مبالغی از حقوق‌شان در ماه گذشته، مقابل این اداره کل تجمع کردند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان درباره این تجمع به «ایمنا» گفته است: «بر اساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، مبالغی از حقوق نیروهای خدماتی کسر شده است که این گروه از کارکنان به این موضوع معترض هستند.»

«علیرضا عابدی»، رییس اداره رفاه و پشتیبانی آموزش و پرورش اصفهان نیز اعلام کرد: «حقوق دریافتی این گروه از نیروها از حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در سال گذشته به سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در سال جاری افزایش یافت که بسیار اندک است

کمبود ۱۹۷ هزار معلم در کشور

مشکلات معلمان گروه‌های مختلف، از جمله کارنامه سبزها، معلمان و آموزشیاران نهضت سواد آموزی، مدارس غیرانتفاعی و غیر دولتی، خرید خدمتی‌ها و سایر گروه‌ها در شرایطی به اعتراضات علنی در سظح کشور تبدیل می‌شوند که سخن‌گوی «کمیسیون آموزش و تحقیقات» مجلس شورای اسلامی می‌گوید: «موضوع کمبود معلم بر روی معلمان موجود فشار می‌آورد. برهمین مبنا ۱۹۷ هزار معلم در کشور کم داریم که باید سامان‌دهی شونددر همین راستا باید افراد حق التدریسی و معلمان نهضت تعیین تکلیف شوند

او در ادامه می‌افزاید: «در تلاش برای تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریسی هستیم. البته قانون مربوط به شش هزار معلم جامانده نهضت تصویب شد. معلمان حق التدریسی و نهضتی سال ۹۱ به بعد باقی مانده‌اند که طرحی در دستور کار مجلس قرار دارد و باید ببینیم چه زمانی می‌توانیم آن‌ها را تعیین تکلیف کنیم. باید معلمان نهضت بعد از سال ۹۱ و غیرانتفاعی‌ها سامان‌دهی شوند تا هم تکلیف آن‌ها مشخص شود و هم کمبود معلم آموزش و پرورش جبران

او می‌گوید: «لایحه دولت در مورد رتبه‌بندی معلمان به تازگی به مجلس آمده است و کار زیادی نیاز دارد و باید چکش کاری شود تا صلاحیت و شایستگی معلمان را شامل و حقوق معطل مانده چندساله آن‌ها ایفا شود‌

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.