حریرچی: هیچ تضمینی نیست روند کاهشی شیوع کرونا ادامه یابد | ایران | DW

به اشتراک گذاشتنبر پایه آمار رسمی شیوع ویروس جدید کرونا در ایران، که وزارت بهداشت هر روز منتشر می‌کند روند ابتلا و مرگ بر اثر بیماری کووید- ۱۹ در ایران از حدود ده روز پیش با نوسان بسیار اندک رو به کاهش بوده است.

ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت شامگاه دوشنبه، اول اردیبهشت در یک برنامه تلویزیونی با بیان این که در روزهای گذشته روند شیوع بیماری کووید- ۱۹ در اغلب استان‌ها نزولی بوده تاکید کرد که هیچ تضمینی وجود ندارد این روند ادامه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حریزچی در این برنامه گفت: «نه ما و نه هیچ کشور دیگری نمی‌تواند اعلام کند که بیماری و شیوع کرونا را کنترل کرده است.»

رفع محدودیت به خاطر “کاهش ضررهای اقتصادی”

معاون وزارت بهداشت علت کاهش محدودیت‌ها و بازگشایی برخی فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و اداری را به طور تلویحی “کاهش ضرر‌های اقتصادی” عنوان کرده و گفته است: «مردم نباید جو زده شوند و همچنان باید شعار “در خانه بمانیم” را در نظر داشته باشند و اگر تردد‌ها کنترل نشود ممکن است دوباره به حالت گذشته برگردیم.»

چنین هشدارهایی، از جمله درباره افزایش مسافرت پس از رفع محدودیت سفرهای بین‌شهری و خطر اوج گرفتن دوباره شیوع ویروس کرونا از سوی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان بهداشتی استانی نیز مطرح شده است.

 عزت‌الله یوسفیان‌ملا، نماینده‌ آمل و لاریجان در مجلس دوم اردیبهشت ابراز تاسف کرد که در روزهای اخیر به رغم عدم وجود تعطیلی رسمی ترافیک و راه‌بندان شدید در جاده‌های شمال وجود داشته و این مسئله را “بسیار نگران‌کننده” خواند.

او با اشاره به این که هنوز وضعیت آینده و زمان رسیدن به مرحله کنترل کرونا مشخص نیست، درباره افزایش سفرها به خبرگزاری ایلنا گفت: «این اتفاق می‌تواند منجر به از بین رفتن تمام زحماتی که در هفته‌های اخیر کادر پزشکی و درمانی، دولت و تمامی نهادها متحمل شدند، شود.»

۸۴ هزار و ۸۰۲ مبتلا، نزدیک به پنج هزار و ۳۰۰ قربانی

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری روزانه خود اعلام کرد در ۲۴ ساعت منتهی به نیمروز دوم اردیبهشت هزار و ۲۹۷ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در ایران شناسایی شده و تعداد مجموع مبتلایان به ۸۴ هزار و ۸۰۲ نفر رسیده است.

به گفته جهانپور در این فاصله ۸۸ بیمار دیگر مبتلا به کووید- ۱۹ درگذشته‌اند و در مجموع پنج هزار و ۲۹۷ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در ایران جان خود را از دست داده‌اند.

 در روز دوم اردیبهشت به نسبت روز قبل تعداد مبتلایان سه نفر بیشتر و شمار قربانیان سه نفر کمتر بوده است. با این همه از ۱۹ فروردین به این سو روند کاهشی مبتلایان و قربانیان بیماری کووید- ۱۹ در ایران با نوسان اندکی ادامه داشته است.

وزارت بهداشت از مدتی پیش از انتشار آمار تفکیکی استان‌ها در مورد ابتلا و مرگ بر اثر ویروس کرونا خودداری می‌کند، اما برخی گزارش‌ها حاکی است که روند کاهشی شیوع کرونا در همه استان‌ها یک‌سان نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس روزبه رجایی، معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز روند کاهشی شیوع کرونا را تکذیب کرده و گفته است: «از ابتدای فروردین ماه، ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ نه تنها کاهش نیافته است بلکه با یک شیب ملایمی در حال افزایش می‌باشد.»

 در این گزارش مشخص نیست که منظور رجایی افزایش شیوع کرونا در سر تا سر ایران است یا در برخی استان‌ها نظیر آذربایجان شرقی.

خبرگزاری ایسنا گزارش داده که بسیاری از استان‌های ایران نقطه اوج دوره اول شیوع کرونا را پشت سر گذاشته‌اند اما “روند صعودی یا شروع پیک” در پنج استان قم، کهکیلویه و بویراحمد، مازندران، آذربایجان غربی و اردبیل مشاهده می‌شود.

بر پایه اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت از حدود دو ماه پیش و تائید رسمی شیوع کرونا در ایران تا دوم اردیبهشت در مجموع اندکی کمتر از ۳۶۶ هزار آزمایش تشخیص بیماری کووید- ۱۹ انجام شده است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند این تعداد آزمایش در کشوری با بیش از ۸۲ میلیون نفر جمعیت بسیار کم است و با افزایش آزمایش‌ها و بهبود کیفیت تجهیزات لازم شمار مبتلایان می‌تواند بسیار بیشتر باشد.

تردید درباره آمار رسمی

مرکز پژوهش‌های مجلس ۲۶ فروردین بر اساس برخی برآوردها اعلام کرده بود که آمار واقعی قربانیان بیماری کووید- ۱۹ دو برابر و شمار واقعی مبتلایان به ویروس جدید کرونا بین هشت تا ده برابر آماری است که وزارت بهداشت ایران منتشر می‌کند.

محمد قاسمی، سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس دو روز بعد رسانه‌ها را به تحریف آمار تخمینی این نهاد متهم کرد و بدون مشخص کردن موارد تحریف شده گفت: «داده‌های مرکز پژوهش‌های مجلس به هیچ وجه متعرض آمار مسئولان ستاد ملی کرونا نشده است.»

این ارزیابی اگر “متعرض” آمار رسمی وزارت بهداشت هم نباشد با الگوی نسبت مبتلایان به قربانیان در بسیاری از کشورهای جهان، به خصوص با در نظر گرفتن تعداد آزمایش‌های تشخیص کرونا در ایران می‌تواند به واقعیت بسیار نزدیک باشد.

بر اساس فهرستی که دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز بر پایه آمار منابع مختلف کشورها ارائه می‌دهد تا ظهر دوم اردیبهشت نزدیک به دو و نیم میلیون مبتلا به ویروس کرونا در ۱۸۵ کشور جهان شناسایی شده و بیش از ۱۷۱ هزار و ۶۵۰ نفر بر اثر بیماری کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

ایالات متحده با نزدیک به ۷۸۸ هزار مورد ابتلای شناسایی شده و بیش از ۴۲ هزار و ۳۶۰ قربانی بیش از همه کشورهای جهان درگیر بیماری کووید- ۱۹ است.

شمار رسمی قربانیان کرونا در ایران به ۵۲۹۷ نفر رسید.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *