رسانه خبری پیامِ ایرانی

همان خودروساز ۵۰ سال قبل هستیم و درجا می‌زنیممنبع: دبی_العربیه.نت فارسی

رییس سازمان محیط زیست ایران، با بیان اینکه «ما همچنان همان خودروساز ۵۰ سال قبل هستیم و درجا می زنیم»، اعلام کرد که خودروسازان طی ۲۰ سال اخیر هیچ اقدامی برای «افزایش کیفیت تولیدات خود» نکرده‌اند.

عیسی کلانتری رئیس سازمان‌ محیط زیست ایران، سه‌شنبه ۲۱ آوریل ۲۰۲۰، در برنامه «صبح و گفتگو»، شیوع بیماری کرونا در جهان را باعث ایجاد فرصت برای تنفس محیط زیست عنوان کرد تا جایی که با کاهش مصرف ۳۰ تا ۳۵ میلیون بشکه نفت، «کوه‌های هیمالیا» پس از «۳۰ سال» از فاصله حدود «۲۵۰ کیلومتری» دیده شد.

او از «انباشته شدن ماسک و دستکش یکبار مصرف در کوچه، خیابان و پیاده‌روها» خبر داد و خواستار توجه و ملاحظه مردم نسبت به محیط زیست شد.

کلانتری در ادامه اعلام کرد که «شمال کشور و برخی شهرهای بزرگ» انباشته از زباله و پسماند شده است.

رئیس سازمان محیط زیست ایران از «سوءاستفاده» برخی تولیدکنندگان از عبارت «جهش تولید» خبر داد تا بهانه‌‌ای برای زیر پا گذاشتن «ضوابط محیط زیستی» داشته باشند. کلانتری در این رابطه به خودروسازان که هوای شهرها را آلوده می‌کنند، اشاره کرد.

علی خامنه‌ای رهبر ایران، در پیام نوروزی خود در سال ۱۳۹۹، به رسم سال‌های گذشته، امسال را با شعار «جهش تولید» نامگذاری کرد.

او کار ۱۰ برابری را شرط تحقق این شعار در سال جدید عنوان کرد.

کلانتری با انتقاد از صنعت خودروسازی در ایران، تاکید کرد: «خودروسازان طی بیست سال اخیر هیچ اقدامی برای افزایش کیفیت تولیدات خود نکرده و ما همچنان همان خودروساز پنجاه سال قبل هستیم و درجا می زنیم».

گفتنی است، صنعت خودروسازی ایران، پس از صنعت نفت بزرگ‌ترین صنعت در ایران است.

بر اساس گزارش اقتصادفارس، در ۱ سپتامبر ۲۰۱۸، ایران با ساخت ۱۳۹۵۴۲۱ دستگاه خودرو در سال ۲۰۰۹ بزرگترین خودروساز خاورمیانه شده بود. اما در سال ۲۰۱۸ سایپا و ایران خودرو، دو شرکت معروف خودروسازی در ایران، تبدیل به بدترین و گران فروشترین خودروسازان دنیا شدند.

شبکه الجزیره در ۱۴ آگوست ۲۰۱۹، طی گزارشی به وضعیت صنعت خودروسازی ایران و مشکلات جاری آن مانند قیمت بالا، کیفیت پایین و فقدان توسعه مدل‌ها، به خصوص بعد از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا پرداخت.

بنابر گزارش شبکه الجزیره‌، صنعت خودروسازی ایران که بعد از نفت، گاز و پتروشیمی بزرگ‌ترین صنعت این کشور به شمار می‌رود و با حدود ۸۵۵ هزار پرسنل ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص می‌داد، از مشکلات عدیده‌ای رنج می‌برد.

بر اساس این گزارش، بعد از اعمال دوباره تحریم‌ها که با خروج آمریکا از توافق اتمی با این کشور (برجام) رقم خورد تولید خودرو در ایران در سال ۲۰۱۸ به ۹۵۵ هزار دستگاه کاهش یافت.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.