«منشا ویروس کرونا حیوانی است نه آزمایشگاهی» | دانش و فناوری | DW

به اشتراک گذاشتنسازمان بهداشت جهانی می‌گوید ویروس کرونا منشایی طبیعی دارد و از حیوان به انسان منتقل شده است. فادلا چیب، سخنگوی این سازمان در یک کنفرانس خبری در ژنو گفته است که این ویروس در آزمایشگاه ساخته یا دستکاری نشده است. او گفته است: «احتمال بالایی وجود دارد که منشا کرونا از یک جانور باشد».

چیب اضافه کرده است که هنوز روشن نیست این ویروس چگونه به انسان سرایت کرده اما «حتما جانوری وجود داشته که این ویروس را در خود حمل می کرده و همه چیز نشان از آن دارد که این ویروس اواخر سال گذشته میلادی از یک خفاش سرایت کرده باشد.»

گمانه‌زنی ها در رسانه‌های آمریکایی

بسیاری از کشورها، از جمله استرالیا از چین خواسته‌اند درباره سرمنشا ویروس کرونا و چگونگی شیوع آن توضیحات روشنی دهد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته گفته بود که دولتش سعی می‌کند در مورد احتمال تولید ویروس کرونا در آزمایشگاهی در نزدیکی شهر ووهان تحقیقات بیشتری بکند.

برخی رسانه‌های آمریکا نیز گمانه‌زنی کرده‌اند که ویروس کرونا نه از بازار فروش حیوانات در ووهان که در أزمایشگاه تولید شده و اتفاقی یا بر اثر بی احتیاطی از آنجا به بیرون راه پیدا کرده است. مقام‌های چینی این فرضیه را رد می‌کنند. 

یوآن شی مینگ، رئیس موسسه ویروس شناسی چین در شهر ووهان روز یکشنبه ۱۹ آوریل در واکنش به این اخبار در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی چین گفت: «این ویروس به هیچ عنوان توسط ما تولید نشده است». او اضافه کرد: «ما به خوبی می دانیم چه آزمایش‌هایی در این آزمایشگاه انجام می‌شود و چگونه باید رعایت نکات ایمنی را هنگام این آزمایش‌ها کرد.» 

چه احتمالاتی وجود دارد؟

رئیس موسسه ویروس شناسی چین در شهر ووهان همچنین به این نکته اشاره کرده که هیچ یک از افرادی که در این آزمایشگاه کار می‌کنند به ویروس کرونا مبتلا نشده‌اند. او گفته است که برایش قابل درک است که چون ویروس در ووهان شیوع پیدا کرده این شبهه نیز می‌توانسته به وجود آید که منشا آن این آزمایشگاه بوده است، اما «این کار بسیار غریبی است که با گمانه‌زنی انسان‌ها را به اشتباه انداخت و اخبار رسانه‌های آمریکا تنها بر اساس گمانه‌زنی بنا شده‌اند». 

مسئولان  موسسه مزبور در ماه فوریه امسال نیز تئوری‌هایی از این دست را به شدت رد کرده بود. به گفته آنها موسسه  در روز ۳۰ام ماه دسامبر نمونه‌ای از ویروس ناشناس را دریافت کرده و روز دوم ژانویه تلاش کرده ژنوم آن را شناسایی کند. اطلاعات درباره این ویروس روز ۱۱ ژانویه به سازمان بهداشت جهانی داده شده است. 

اما فیلیپا لنتزوس، دانشمند حوزه ایمنی بیولوژیک از کینگزکالج لندن روز یکشنبه ۱۹ آوریل در این زمینه به خبرگزاری فرانسه گفته است: «منشاء بیماری همه گیر ویروس کرونا ناشناخته است. نشانه هایی وجود دارد مبنی بر اینکه شیوع این می تواند ناشی از حادثه ای آزمایشگاهی باشد، با این حال این فرض اثبات نشده است.»

انستیتوی ویروس شناسی ووهان بزرگترین بانک اطلاعاتی ویروس را در آسیا دارد. براساس آنچه در تارنمای موسسه آمده، در این مرکز بیش از ۱۵۰۰ سویه های مختلف ویروسی  وجود دارد. این مرکز که در سال ۲۰۱۸ افتتاح شد، اولین آزمایشگاه تحقیقات بیولوژیکی با بالاترین سطح امنیتی در تمام آسیا است. در چنین آزمایشگاه هایی ویروس‌های به شدت مسری مانند ویروس ابولا نگهداری شود. پیش‌تر در آمریکا دانشگاه‌ها به همکاری با این موسسه ترغیب شده بودند.

مقام‌های رسمی آلمان و فرانسه نیز اعلام کرده‌اند که تا کنون مدرک و دلیلی وجود ندارد که دال بر مصنوعی‌بودن ویروس و دخالت انسانی و نقش احتمالی چین در تولید آن باشد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *