علی دهقان‌کیا، رئیس «کانون بازنشستگان و کارگران تأمین اجتماعی»، یک تشکل مورد تائید دولت جمهوری اسلامی می‌گوید حقوق بازنشستگان پس از اعلام حداقل حقوق کارگران تعیین می‌شود و «به احتمال زیاد همان حداقل حقوق کارگران، حقوق بازنشسته‌ها برای سال جدید خواهد بود.» به گفته‌ی دهقان‌کیا، اجرای قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز موکول به پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی است.
کمیته مزد شورای عالی کار سبد هزینه سبد معیشت کارگران را هفته گذشته تعیین و ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اعلام کرد. این مبلغ یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان بیش از سبد معیشت سال گذشته است.
این در حالی است که هزینه‌های زندگی در یک سال اخیر افزایش چشمگیری داشته. آمار دولتی حاکی از حدود ۴۰ درصد تورم است و تشکل‌های مستقل کارگری هزینه سبد معیشت کارگران را حدود ۹ میلیون تومان برآورد کرده‌اند.
شورای عالی کار قرار است پیش از پایان اسفند بر مبنای رقم تعیین شده و نیز نرخ تورم حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۹ را مشخص کند. و به گفته‌ی رئیس کانون بازنشستگان و کارگران تأمین اجتماعی، حقوق بازنشستگان نیز همان میزان خواهد بود. حدود ۷۰ درصد بازنشستگان ایران حداقل‌بگیرند و بارها در اعتراض به شکاف فاحش میان مستمری خود و هزینه‌های زندگی از جمله هزینه‌های درمان تجمع اعتراضی برپا کرده‌اند. آن‌ها به عدم اجرای قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز که معترضند.