رسانه خبری پیامِ ایرانی

دونالد ترامپ: مهاجرت برای ۶۰ روز معلق می شود


آقای ترامپ به "دشمن نامرئی" اشاره کردحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

آقای ترامپ به “دشمن نامرئی” اشاره کرد

رئیس جمهور آمریکا گفته است که مهاجرت به آمریکا را به منظور حفاظت از کسانی که بیکار شده اند برای ۶۰ روز معلق می کند.

او می گوید که این تصمیم بعد از ۶۰ روز برای “تمدید یا اصلاح” براساس “شرایط وقت اقتصادی” ارزیابی خواهد شد.

آقای ترامپ گفت که این سیاست فقط در مورد کسانی که متقاضی “اقامت دایم” هستند اعمال خواهد شد نه “کسانی که به طور موقت وارد آمریکا می شوند.”

آقای ترامپ دوشنبه شب اعلام کرد که با امضای یک فرمان اجرایی هرگونه مهاجرت به آمریکا را به دلیل اپیدمی ویروس کرونا معلق خواهد کرد.

او در توییتی در این باره به “حمله دشمن نامرئی” – ویروس کرونا – و نیاز به حفاظت از اشتغال در آمریکا اشاره کرده بود.

منتقدان می گوید که دولت او از این اپیدمی برای اعمال سیاستهای ضدمهاجرتی استفاده می کند.

کنترل مهاجرت از شعارهای آقای ترامپ در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ و در میان موضوع های مورد علاقه او به عنوان رئیس جمهور بوده است.

+ کرونا؛ ترامپ: مهاجرت به آمریکا را موقتا متوقف می‌کنم

ستاد مبارزات انتخاباتی آقای ترامپ روز سه شنبه در بیانیه ای گفت که این اقدام با دو هدف صورت می گیرد: جلوگیری از رقابت برای مشاغل و جلوگیری از ورود افراد مبتلا.

دولت آمریکا ماه پیش عملا پردازش هرگونه درخواست ویزا از جمله برای مهاجران را به دلیل شیوع ویروس کرونا معلق کرده بود.

آمریکا قبلا با کانادا و مکزیک بر سر محدود کردن سفرهای غیرضروری تا حداقل اواسط ماه مه به توافق رسیده بود.

سفر از کشورهای اروپایی و چین به آمریکا هم در جریان اپیدمی به شدت کاهش یافته است، هرچند سفر برای دارندگان ویزای موقت کار، دانشجویان و برای تجارت مستثنی بوده است.

دولت آمریکا در هفته های اخیر از اختیارات اضطراری خود برای اخراج هزاران مهاجر بدون مدرک در مرز جنوبی آمریکا استفاده کرده است. تدابیر بهداشت عمومی به مقام ها اجازه می دهد قوانین مهاجرت را نادیده بگیرند و فرآیند اخراج را تسریع کنند.

به گفته وزارت امنیت ملی آمریکا سال پیش کمی بیش از یک میلیون نفر کارت اقامت دایم آمریکا را دریافت کردند. این گروه عمدتا از مکزیک، چین، هند، جمهوری دومینیک، فیلیپین و کوبا می آمدند.

بیش از نیمی از این گروه کسانی بود که از قبل در آمریکا حضور داشتند و تنها موقعیت حقوقی آنها تغییر کرد و ۴۵۹ هزار نفر هم از خارج وارد شدند.

در سال ۲۰۱۹ همچنین حدود ۳۰ هزار پناهنده وارد آمریکا شدند که اغلب اهل کنگو، میانمار، اوکراین، اریتره، افغانستان و سوریه بودند.

حق نشر عکس
AFP

Image caption

صف تست کرونا در نیویورک

واکنش ها

سناتور کمالا هریس از کالیفرنیا با انتقاد از طرح معلق کردن مهاجرت گفت که رئیس جمهور از اپیدمی جاری برای پیش بردن مواضع ضدمهاجرتی خود استفاده می کند.

او در توییتر نوشت: “ترامپ از روز اول این بحران (کرونا) را جدی نگرفت. شانه خالی کردن او از مسئولیت هایش به عنوان رئیس جمهور به قیمت جان مردم تمام شده. و حالا با بی شرمی از این اپیدمی بهره برداری سیاسی می کند تا دستور کار ضدمهاجرتی اش را جلو ببرد. رئیس جمهور بس است. آمریکایی ها دل زده اند.”

دیگر سناتور دمکرات ایمی کلوباشر که او هم زمانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود هم این تصمیم را محکوم کرد.

او در توییتر نوشت: “درحالی که کشور با اپیدمی می جنگد، درحالی که کارگران جانشان را کف دست گذاشته اند، رئیس جمهور به مهاجران حمله می کند و دیگران را مسئول ناکامی خود می داند.”

جو بایدن نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در توییتر نوشت که رئیس جمهور “باید کارش را انجام دهد” نه اینکه دنبال راهی برای مقصر شناختن دیگران بگردد.

چاک شومر رهبر دمکرات ها در سنا هم تصمیم آقای ترامپ را “انحرافی دیگر” توصیف کرد.

اما هم حزبی های جمهوری خواه آقای ترامپ از تصمیم او استقبال کردند.

پال گوسار نماینده کنگره از آریزونا در توییتی نوشت: “رئیس جمهور ترامپ متشکریم! کلیه مهاجرت ها به آمریکا باید تا زمانی که تک تک آمریکایی های جویای کار مشغول به کار نشده اند معلق شود.”منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Pages using infobox settlement with no coordinateszambia comoros h2h دانلود آهنگ محسن دوستی به نام شبیه قصه ها377 white pill kuwait xcite huawei mobile price Lottoliverpool v man city highlights youtube