رسانه خبری پیامِ ایرانی

یک واحد تولیدی ۲۵ کارگر باسابقه را به خاطر یک لپ‌تاپ اخراج کرد


Share

کارفرمای یک واحد تولیدی در ساوه، «به بهانه» گم شدن یک دستگاه لپ‌تاپ در فضای کارخانه، ۲۵ کارگر را که برخی از آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۵ سال سابقه کار داشتند، به صورت جمعی اخراج کرد.

آینده مبهم اقتصادی و شیوع ویروس کرونا، امنیت شغلی متزلزل کارگران را بیش از پیش تضعیف کرده است. یک کارفرما پس از تعدیل ۷۵ کارگر، ۲۵ کارگر دیگر را به صورت دست جمعی و به بهانه گم شدن یک دستگاه لپ‌تاپ اخراج کرد. در غیاب یک نظام حمایتی منسجم، تصمیم‌گیری درباره سرنوشت کارگران به دست کارفرماها سپرده شده است. عکس تزئینی‌ست.

 به نوشته خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) داوود میرزایی، دبیر اجرایی خانه کارگر ساوه و زرندیه سه‌شنبه ۲ اردیبهشت از دو مورد اخراج جمعی کارگران در این منطقه خبر داد که یکی از موارد به بهانه گم‌شدن یک لپ‌تاپ انجام شده است.

به گفته او کارگران «شرکت پارلو»، یک شرکت تولید کننده ورق‌های رنگی شیروانی، با مراجعه به خانه کارگر اخراج جمعی ۲۵ کارگر این کارخانه را گزارش کرده‌اند که به گفته آن‌ها به‌خاطر گم‌شدن یک لپ‌تاپ «که از آن برای کنترل و پایش کارگران استفاده می‌شد» صورت گرفته است. کارفرمای این شرکت پیش‌از این نیز «به‌دلیل ضعف مدیریت» ۱۰۰ کارگر خود را به ۲۵ نفر کاهش داده بود. میرزایی در این رابطه گفت:

«کارفرمای این واحد تولیدی بدون توجه به تذکرات مسئولین و حتی معاون فرماندار شهرستان مبنی بر بازگشت به کار کارگران اعلام کرده است تا زمانی که لپ تاپ شرکت پیدا نشود هیچ یک از کارگران حق ورود به محیط کارخانه را ندارند در حالیکه طبق تحقیقات صورت گرفته ورود و خروج کارگران در نگهبانی شرکت کنترل می شود و اصلا وجود این دستگاه رایانه در شرکت نامشخص است». او اضافه کرد: «کارفرما بلافاصله پس از اخراج کارگرانی که بعضا با سابقه ۱۰ تا ۱۵ سال در شرکت فعالیت داشتند با انتشار آگهی استخدام اقدام به جذب نیروی کار جدید کرده است».

دبیر اجرایی خانه کارگر ساوه و زرندیه همچنین از اخراج ۴۷ نیروی کار در شرکت روناک دارو شهرصنعتی کاوه خبر داد.  به گفته او کارفرما دلیل اخراج کارگران را «عدم تامین مواد اولیه تولید و سرمایه در گردش از سوی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت» عنوان کرده و گفته است احتمالا در روزهای دیگر ۲۰۰ کارگر دیگر بخش دارو را اخراج می‌کند.

بیشتر بخوانید:

کرونا ۶۰۰ هزار کارگر را بیکار کرد

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.