رسانه خبری پیامِ ایرانی

شایان سعیدپور، که در نوجوانی مرتکب قتل شده بود، اعدام شد | ایران | DWبه گزارش سایت حقوق بشری “هه‌نگاو”، شایان سعیدپور، کە ۵ سال پیش مرتکب قتل و بە اعدام محکوم شدە بود، بامداد روز سەشنبە ٢ اردیبهشت ٩٩ (٢١ آوریل ٢٠٢٠)، در زندان مرکزی سقز اعدام شده است. به نوشته “هه‌نگاو” خانواداه شایان سعیدپور روز گذشته، با او در زندان سقز دیدار کرده‌است.

به نوشته سایت‌های حقوق بشری، سعیدپور در مردادماه سال ۱۳۹۴، در حالی که کمتر از ۱۸ سال سن داشت، به اتهام قتل عمد در طی یک نزاع بازداشت و به اعدام محکوم شد. دیوان عالی کشور این حکم را در سال ۱۳۹۵ تأیید کرد.

از روز گذشته (۲۰ آوریل/یکم اردیبهشت) دیگر سایت‌های حقوق بشری ایران نسبت به خطر اعدام یک “کودک-مجرم” اخطار داده بودند. در این ارتباط “هرانا” (ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران) هم روز گذشته خبر “انتقال دست‌کم ۷ زندانی از جمله شایان سعیدپور جهت اجرای حکم اعدام در زندان سنندج” را منتشر کرد و از آخرین دیدار خانواده با او نوشت.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

شبکه حقوق بشر کردستان نیز روز گذشته به نقل از صلاح سعیدپور، پدر این زندانی نوشت: «امروز توانستیم شایان را در زندان ملاقات کنیم. او را به سلول انفرادی منتقل کرده‌اند و گفته‌اند که حکمش فردا اجرا خواهد شد.»

این زندانی محکوم به اعدام، در جریان شورش زندان سقز از این زندان فرار کرد و دوباره توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

در پی شورش زندانیان زندان سقز در هشتم فرودین ماه امسال، تقریبا ۸۰ زندانی از این زندان فرار کردند. این زندانیان پس از چندی دوباره بازداشت شدند. 

سایت حقوق بشر ایران(IHR)، روز گذشته نوشت: «شایان پس از بازداشت، به زندان مرکزی سنندج منتقل شد و قرار بود حکم اعدام در این زندان به اجرا درآید. به نظر می‌رسد علت اینکه مسئولان تصمیم به اجرای حکم گرفته‌اند نیز فرار وی از زندان بوده باشد.»

به نوشته “هرانا”، پیش‌تر حکم اعدام مصطفی سلیمی، دیگر زندانی محکوم به اعدام نیز همین ترتیب اجرا شده بود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

شبکه حقوق بشر کردستان، روز گذشته به نقل از پدر شایان از تلاش‌های خانواده و جمعی از شهروندان سقز برای کسب رضایت خانواده مقتول نوشت و افزود: «دادستان سقز روی اجرای این حکم پافشاری می‌کند و حتی در تماس با خانواده مقتول از آنها خواسته است تا رضایت ندهند.»

پیمان‌نامه حقوق کودک که ایران نیز آن را امضا کرده، صراحتا اعمال مجازات اعدام و محکومیت‌های طولانی مدت در مورد کودکان را منع کرده است.  به نوشته سایت “هرانا” با این حال، در سال ۲۰۱۸ دست‌کم شش کودک-مجرم با نقض کنوانسیون حقوق کودک در زندان‌های ایران اعدام شده‌اند

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.