رسانه خبری پیامِ ایرانی

کودکان و مادران زندانی؛ آنها که فراموش شدند – قسمت دوم


Share

کودکان و مادران زندانی گروهی از شهروندان زندانی هستند که به دلیل عدم شفافیت و اطلاع‌رسانی صحیح درباره آنها و شرایط­‌ خاص‌شان، کمتر درباره آنان شنیده‌ایم. همین امر باعث شده توجه چندانی به وضعیت آنان نشود و محیط نامناسب زندان نقض هرچه بیشتر حقوق‌شان را به دنبال داشته باشد.

این گروه شامل مادرانی می­‌شوند که به دلیل ارتکاب جرم در زندان به سر می­‌برند و فرزندان آنها نیز به دلایل مختلفی همچون شیرخوارگی و نداشتن سرپرست در بیرون از زندان، به ناچار با مادران خود در زندان زندگی می­‌کنند. اکنون با شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران و ورود آن به زندان‌ها، شرایط کودکان و مادران زندانی بیش از هر زمان دیگری در خطر است.

زندان‌های ایران، به اعتراف مقام‌ها و مسئولان جمهوری اسلامی، فاقد شرایط مطلوب و استانداردهای لازم برای نگهداری زندانیان است. این در حالی‌‌است که ایران جزو ۱۰ کشوری‌ست که به نسبت جمعیت، بیشترین تعداد زندانی را دارند.

زمانه موضوع کودکان و مادران زندانی را در پادکستی دو قسمتی، به همراه حامد فرمند، فعال حقوق کودکان و بنیان‌گذار موسسه کودکان زندانیان (کویپی)، مورد بررسی قرار داده است.

بخش دوم پادکست «کودکان و مادران زندانی؛ آنها که فراموش شدند‎» را بشنوید:

در بخش اول با حامد فرمند وضعیت کودکان و مادران زندانی در زندان‌های ایران، نقض حقوق آنها، شرایط زندان‌های ایران و استانداردهای لازم برای نگهداری از این گروهِ خاص از زندانیان، وجود مهدکودک به عنوان راهکاری جایگزین برای کودکان در زندان، تأثیرات منفی محیط زندان بر کودکان و خطراتی که آنها را تهدید می‌کند، بررسی کردیم.

در قسمت دوم و پایانی، آمارهای متناقض در مورد کودکان و مادران زندانی، بحران کرونا و تهدیدات مضاعفی که این گروه از زندانیان را تهدید می‌کند را به بحث گذاشتیم.


در همین زمینه:

کودکان و مادران زندانی؛ آنها که فراموش شدند -قسمت اول

نقض حقوق مادران و کودکان در زندان‌های ایران-گفت‌و‌گو با حامد فرمند، فعال حقوق کودک

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.