ادعای سپاه: نخستین ماهواره نظامی ایران در مدار زمین

به اشتراک گذاشتن


Share

سپاه پاسداران در یک سکوت خبری معنادار و صرفاً با اطلاعیه‌ای کوتاه اعلام کرد که با موفقیت نخستین ماهواره نظامی ایران در مدار زمین قرار گرفت. پیش از این وزارت ارتباطات تلاش کرده بود دو ماهواره را در مدار زمین قرار دهد. هر دو ماهواره اما ناکام ماندند. یک اقدام ایذایی برای رسیدن به این لحظه؟ یا یک اقدام تبلیغاتی؟

ادعای سپاه: ماهواره نظامی ایران در مدار زمین

به گزارش سپاه نیوز، نیروی هوافضای سپاه پاسداران ادعا کرد که نخستین ماهواره جمهوری اسلامی ایران توسط سپاه با موفقیت در مدار زمین قرار گرفته است. سپاه نیوز اعلام کرد:

«ماهواره نور به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران صبح امروز، چهارشنبه ۳ اردیبهشت، از ماهواره‌بر دو مرحله‌ای قاصد از کویر مرکزی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت.»

تا لحظه انتشار این گزارش هیچ تصویری از پرتاب ماهواره نظامی ایران منتشر نشده است. کویر مرکزی ایران مکانی است که اسرائیل ادعا می‌کند ایران در آن مکان در سال‌های دهه ۱۹۹۰ در چارچوب پروژه موسوم به «۱۱۰» در صدد انجام آزمایش‌های هسته‌ای در زیر زمین بوده و یکی از سه مکان مورد مناقشه بین جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای راستی‌آزمایی ادعای اسرائیل است.

قرار بود در چهل و یکمین سالروز انقلاب بهمن ۵۷ ماهواره ظفر در ۵۲۰ کیلومتری مدار زمین قرار گیرد. این ماهواره از پایگاه فضایی خمینی در سمنان پرتاب شده بود، اما به مدار زمبن نرسید و قطعاتی از آن به جای آنکه در اقیانوس هند فرود بیاید با صدای انفجارهای مهیب در سرجنگل و چاه‌احمد در حومه زاهدان فرود آمد. پرتاب ظفر از پایگاه هوایی سمنان تا پیش از آن تاریخ دو بار به تعویق افتاده بود. برنامه این بود که این ماهواره تصویر قاسم سلیمانی، فرمانده کشته شده سپاه قدس را به فضا مخابره کند. در خونخواهی قاسم سلیمانی بود که نیروی هوافضای سپاه با دو موشک هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را بر فراز کرج سرنگون کرد و مقامات سپاه از جمله سردار امیر علی حاجی‌زاده به جای پاسخگویی صرفاً آرزوی مرگ کرد.

این گزارش تکمیل می شود

Share

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *