ترامپ:  تعلیق دوماهه مهاجرت شامل متقاضیان گرین کارت هم می‌شود | جهان | DW

به اشتراک گذاشتنبا توافق سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه، یک بسته محرک اقتصادی ۴۸۰ میلیارد دلاری دیگر برای مقابله با عوارض تخریبی کرونا اختصاص یافت. ۶۰ میلیارد دلار از این مبلغ، برای وام‌های ضرور هزینه خواهد شد، ۷۵میلیارد دلار در حوزه مراقبت‌های بهداشتی و ۲۵ میلیارد دلار در زمینه تحقیقات پزشکی مربوط به ویروس کرونا.

این بسته با بحث‌های فراوان تصویب شد. دمکرات‌ها می‌گفتند تنها زمانی به آن رای می‌د‌هند که مبلغ بیشتری برای حوزه بهداشت و آزمایش‌های مربوط به ویروس کرونا در آن منظور شود. آنها هم‌چنین خواستار بودجه بیشتری برای ایالات و شهرهایی بودند بیشتر از دیگران از ایپدمی آسیب دیده‌اند. 

بسته اخیر باید در مجلس نمایندگان نیز به رای گذاشته شود. وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید بسته ۴۸۰میلیارد دلاری، احتمالا آخرین بسته نجات خواهد بود.

کنگره آمریکا در ماه مارس یک بسته تحریک اقتصادی دو تریلیون دلاری تصویب کرد تا صرف برنامه‌هایی برای حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط یا کمک مالی مستقیم به خانواده‌ها شود.  یک هفته قبل نیز بسته‌ای ۳۵۰ میلیون دلاری برای کمک به بنیه مالی کارفرما‌یان به تصویب رسیده بود. 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

هم‌زمان دونالد ترامپ اعلام کرد که تعلیق ۶۰ روزه مهاجرت به آمریکا، شامل افرادی نیز می‌شود که در تلاش کسب اقامت دائم در این کشور هستند. این محدودیت، اقامت‌ موقت و ویزاهای شغلی را در بر نخواهد گرفت. 

ترامپ علت این تصمیم را احساس تعهد نسبت به نیروی کار آمریکا در مواجهه با پاندمی کرونا عنوان کرد. او با اشاره به بیکار شدن میلیون‌ها نفر در هفته‌های گذشته، یادآور شد که بازار کار کشورش، از همه‌گیری بیماری به شدت آسیب دیده است. ترامپ گفت: «ناعالانه و نادرست است که جای آنها را نیروی کار خارجی بگیرد.»

ممنوعیت دو ماهه مهاجرت، می‌تواند منابع اصلی پزشکی را برای شهروندان آمریکا حفظ کند.

ترامپ در کنفرانس خبری کاخ سفید، یادآوری کرد که در پایان این ۶۰ روز، تصمیمات مقتضی را برای بازبینی یا ادامه این تعلیق خواهد گرفت. او در عین حال گفت که استثناهایی نیز در این تعلیق منظور می‌شوند.

رئیس جمهور آمریکا در زمان اعلام این تصمیم در توییتر، بر لزوم محافظت از کسب و کار آمریکایی‌ها در قبال “دشمن نامرئی” تاکید کرد. او اما اوایل ماه مارس رسما گفته بود که همه چیز تحت کنترل است و جای نگرانی نیست.

 منتقدان دولت ترامپ و شماری از رسانه‌ها می‌گویند واشنگتن به موقع نسبت به هشدارها واکنش نشان نداده و در مدیریت بیماری تعلل کرده است. مدافعان حقوق مهاجران معتقدند که تصمیم تازه ترامپ، جنبه‌ انتخاباتی دارد. 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

تاکنون ۲۲ میلیون آمریکایی برای دریافت حقوق بیکاری ثبت نام کرده‌اند.  

تا روز سه‌شنبه ۲۱ آوریل، شمار قربانیان کرونا در امریکا ۴۴هزار نفر بوده است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *