رسانه خبری پیامِ ایرانی

سپاه پاسداران از پرتاب ″موفق″ ماهواره نظامی خبر داد | ایران | DWخبرگزاری‌های داخلی ایران، از پرتاب “موفق” یک ماهواره نظامی سپاه به مدار زمین خبر می‌دهند. پایگاه “سپاه نیوز” نوشت: «ماهواره نور از ماهواره‌بر ۳ مرحله‌ای قاصد، از کویر مرکزی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت.»

جزییات بیشتری از این پرتاب در دست نیست. رسانه‌ها و مراجع بین‌المللی هنوز در این زمینه اظهارنظر نکرده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

این پنجمین تلاش جمهوری اسلامی برای پرتاب ماهواره به فضاست و موارد قبلی ناکام مانده‌اند.

چهارمین تلاش به ماهواره مخابراتی “ظفر” باز می‌گشت که در بهمن و به مناسبت سالگرد انقلاب اسلامی پرتاب شد.این ماهواره، هشت دقیقه پس از  پرواز سقوط کرد. محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در توضیح امر گفت: «ماهواره به مدار ۵۴۰ کیلومتری رسید ولی ماهواره‌بر به سرعت ۷۴۰۰ کیلومتری که لازم بود نرسید.» 

جهرمی گفته بود که در خرداد ۹۹، ماهواره “ظفر ۲” پرتاب خواهد شد.

هفتم شهریور ۹۸ نیز  پرتاب ماهواره “ناهید” از مرکز فضایی سمنان، به دلیل انفجار در سکوی پرتاب ناکام ماند. این مرکز در ۲۴۰ کیلومتری جنوب شرقی تهران قرار دارد و خبر انفجار ابتدا خارج از ایران و بر اساس تصاویر ماهواره‌ای مخابره شد. مقامات جمهوری اسلامی علت امر را “مشکلات فنی” اعلام کردند. 

توان تکنولوژیک رژیم ایران تا چه حد واقعی است؟

ایران همواره مدعی شده که ماهواره‌هایش کارکردی غیرنظامی دارند. آمریکا برنامه‌های ماهواره‌ای ایران را پوشش برای فعالیت‌های نظامی و موشکی می‌داند. 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این نخستین مرتبه است که جمهوری اسلامی با تاکید بر نظامی بودن ماهواره، از پرتاب آن به فضا خبر می‌دهد. سپاه نیوز می‌نویسد: «این اقدام دستاوردی بزرگ و تحولی نوین در عرصه فضایی برای ایران اسلامی خواهد بود.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

htx skanderborg Algernon Thomasدانلود آهنگ محمدرضا حجتی به نام در انتظار ماه9305837om indisk helsingør دانلود آهنگ ابوالفضل اسماعیلی و حسین مجاهدی به نام هنوز عاشقمb howard columbia xco واتساپ ویندوز سافت 98 Chert O Pertisenkræmmer helsingør Skaldic Poetry of the Scandinavian Middle Ages(The Skaldic Project)7 brothers burgers 1.1.2Near East