رسانه خبری پیامِ ایرانی

کلاهبرداری با وازکتومی جعلی؛ ماجرا چه بود؟


گرگ ویلسونحق نشر عکس
COLEEN GREENWOOD

Image caption

گرگ ویلسون موسوم به جیمز اسکات همراه کولین گرین‎‌وود

زنی که نامزدش ادعا کرده بود وازکتومی انجام داده، بعد از حاملگی فهمید او کلاهبردار است. کولین گرین‌وود بیش از دو سال با گرگ ویلسون در رابطه بود تا اینکه از او حامله شد. ویلسون بعد از اعتراف به چند فقره کلاهبرداری به شش سال زندان محکوم شده است. یکی از جرائم او قانع کردن خواهر کولین برای سرمایه گذاری در یک کسب و کار جعلی بود. او خود را “جیمز اسکات” معرفی و تلاش بسیاری کرده بود خانم گرین‌وود را متقاعد کند که آتش‌نشان است.

زندگی دوگانه

این زوج در سپتامبر ۲۰۱۴ از طریق یک وب‌سایت دوستیابی با یکدیگر آشنا شدند. در این وب‌سایت ویلسون از نام مستعار “آتش‌نشان جی” استفاده می‌کرد. او به کولین گفته بود که اسمش جیمز اسکات است و در آتش‌نشانی و امداد بخش دورهام و دارلینگتون کار می‌کند. او گفته بود در تگزاس از زن قبلیش جدا شده و از او دو دختر دارد. هیچ کدام از اینها صحت نداشتند. گرگ ویلسون نظامی سابق و بیکار بود و در دارلینگتون زن و سه پسر داشت. او ادعا کرده بود آتش‌نشان است و شیفتی کار می‌کند و به این ترتیب نیمی از هفته را با زن و سه پسرش و نیم دیگر را با کولین گرین‌وود زندگی می‌کرد.

مردی بسیار فریبکار

کولین به بی‌بی‌سی گفت ویلسون برای جلوگیری از هرگونه سوظن تلاش زیادی کرده بود:

“من از خدمات آتش نشانی و امداد بخش دورهام و دارلینگتون ایمیل‌هایی دریافت می‌کردم. او یک لباس کامل آتش‌نشانی داشت که بوی دود می‌داد و می‌توانست با جزییات زیاد درباره کارش صحبت کند. وقتی حقیقت را فهمیدم، با اعضای خانواده‌اش صحبت کردم و فهمیدم پدرش آتش‌نشان بوده و او در ایستگاه آتش‌نشانی بزرگ شده و این چیزها را از آنجا می‌داند. او خیلی فریبکار است.”

به نطر می‌رسد پیام‌هایی که کولین از آتش‌نشانی می‌گرفته، در واقع از موبایل و ایمیل خود ویلسون فرستاده می‌شده است. او برای کولین از آتش سوزی‌ها تعریف کرده و گفته بود چگونه یک بچه را بغل کرده و از پنجره یک ساختمان سوزان به بیرون پریده و کمرش شکسته است. او حتی به کولین کارت تشکر خانواده آن بچه را نشان داده بود. این کارت تشکر یکی از مدارک جعلی متعددی بود که ویلسون برای معتبر کردن دروغ‌های خود نشان داده بود.

وازکتومی جعلی

در آوریل ۲۰۱۵، ویلسون ادعا کرد وازکتومی کرده و به کولین پانسمان و مدرکی را نشان داده بود که می‌گفت این عمل با موفقیت انجام شده است. او حاملگی کولین را معجزه نامید. بعد از اینکه کولین پسرش را به دنیا آورد، هم خودش هم بچه بشدت بیمار شدند و نوزاد روزهای اول را در بخش مراقبت‌های ویژه گذراند. کمی بعد از یک ماهگی نوزاد، ویلسون با جعل مدارک کسب و کار از دیگران از جمله کارن کریر، خواهر کولین کلاهبرداری کرد. او از کارن ۵۸ هزار پوند گرفت و قرار بود این پول را در ملک سرمایه‌گذاری کند.

حق نشر عکس
COLEEN GREENWOOD

Image caption

ویلسون در کنار کولین (سمت راست) و کارن کریر خواهر کولین (وسط)

کولین می‌گوید: “خواهرم کارن املاک دیگری هم داشت ولی با اینکه خیلی باهوش است، متقاعدشد در کسب و کاری که وجود خارجی نداشت سرمایه‌گذاری کند. ویلسون این کسب و کار را بسیار هوشمندانه طراحی کرده بود طوری که همه باور می‌کردند واقعی است. این کسب و کار آدرس ایمیل و در شبکه‌های اجتماعی حساب کاربری داشت. ویلسون در رادیوی محلی آن را تبلیغ و دفتر کار اجاره کرده بود. برای امور تجاری با افراد زیادی ملاقات می‌کردیم. تابلوهای تبلیغاتی، بروشور و هر چیزی که برای کسب و کار نیاز است داشتیم. هیچ دلیلی وجود نداشت که کسی فکر کند اینها واقعی نیست.”

شخصیت‌های ساختگی

ویلسون شخصیت یک مدیر بازرگانی و یک حسابدار را جعل کرد و ایمیل‌هایی میان او، کولین و کارن و این شخصیت‌های ساختگی رد و بدل می‌شد. در دادگاه در نیوکاسل مشخص شد ویلسون این مکاتبات ایمیلی را خودش انجام می‌داده تا آنها را از وجود این کسب و کار مطمئن کند. به عقیده کولین، این کلاهبرداری “غیرعادیست” چون هدف آن دزدیدن پول و فرار نبود. او این کار را انجام می‌داد تا به جای خودش، “شخصیت و زندگی جعلی‌اش را به دیگران نشان دهد.”

ویلسون نتوانست هزینه بسیاری از کالاها و خدماتی را پرداخت کند که با نام جعلی جیمز اسکات برای کسب و کار خیالیش خریده بود. از جمله شرکت‌هایی که سرشان کلاه رفت، باشگاه راگبی “نیوکاسل فالکون” و رادیو مترو هستند.

ازدواج جعلی

بعد از مدتی خواهر کولین مشکوک شد و به هتلی زنگ زد که قرار بود کولین و ویلسون در آن ازدواج کنند. کارکنان هتل گفتند که هرگز اسم “جیمز اسکات” را نشنیده‌اند و از این مراسم عروسی، که ویلسون ادعا کرده بود رزرو کرده و قبلا هم دوبار آن را لغو کرده، خبر ندارند. وقتی اینها را به خود ویلسون گفتند، پسرشان را به آنها داد و گفت “یک دقیقه بعد” برمی‌گردد. رفت و دیگر برنگشت.

کولین شوکه شده بود: “نمی‌توانستم چیزی بخورم، بخوابم و نمی‌توانستم زندگی را ادامه دهم.” خواهرش می‌گوید پسر کولین “پسر کوچولوی فوق‌العاده‌ای” است که بعد از فرار ناگهانی پدرش دچار اضطراب جدایی شده است. کولین هنوز نتوانسته اسم جعلی “اسکات” را از گذرنامه و شناسنامه پسرش حذف کند. او می‌گوید نامزد جعلیش از همه از جمله شرکت‌های موفق و افراد با سمت‌های بالا کلاهبرداری کرده است:

“وقتی تمام این دروغ‌ها فاش شد و من سراغ این افراد رفتم تا به آنها اطلاع دهم، با من برخورد بدی کردند و گفتند نه، نه، جیمز چنین کارهایی را نمی‌کند. اولین چیزی که به ذهنشان می رسید این بود که من اشتباه می‌کنم. چنین کارهایی از او سر نمی‌زند.”

تحقیقات عجیب و غریب

کریس بنتهام، سرکارآگاه اداره پلیس دورهام می‌گوید این “عجیب‌ترین” تحقیقاتی است که تا به حال انجام داده: “به نظر من اگر این ماجرا را برای سریال تلویزیونی پیشنهاد می‌دادند، با ساخت آن به دلیل نادرستکاری بیش از حد موافقت نمی‌شد.”

ویلسون برای ۱۲ فقره کلاهبرداری از جمله شهادت دروغ درباره یک تولد، به شش سال زندان محکوم شد. کولین می‌گوید:

“رو به جلو خواهم رفت و زندگی خوبی خواهم کرد و در آینده با پسرم خوشبخت خواهیم بود ولی دیگر آدم سابق نیستم. دوست نداشتم فکر کنم اتفاقاتی که برای من افتاد سر کس دیگری هم بیاید. به همین دلیل او را به دادگاه کشاندم. می‌خواستم تقاص کارهایی را که کرده بدهد. او از من پولی نگرفته و من هیچ بهره مالی نخواهم برد و خسارتی هم به من تعلق تخواهد گرفت. ولی من می خواهم این مرد به زندان برود تا نتواند بلایی که سر من و خانواده ام آورد سر دیگران هم بیاورد.”منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.