خبرگزاری هرانا | یک زندانی در زندان سنندج اعدام شد

به اشتراک گذاشتن


خبرگزاری هرانا – یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان سنندج اعدام شد. این زندانی در تاریخ ۳۱ فروردین ماه، به همراه دستکم شش تن دیگر جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، یک زندانی در زندان سنندج اعدام شد.

هویت این زندانی لقمان احمدپور با اتهام “قتل” احراز شده است.

این زندانی در تاریخ ۳۱ فروردین ماه، به همراه دستکم شش تن دیگر جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود. از میان این زندانیان، سعید محمدپور، شهروند اهل کرمانشاه با اخذ مهلت از اولیای دم به زندان بازگردانده شد.

همزمان حسین حیدری، زندانی محکوم به اعدام در زندان سقز نیز که روز سه شنبه ۲ اردیبهشت، جهت اجرای حکم به یکی از سلول های انفرادی این زندان منتقل شده بود، توانسته است موقتا جهت تامین دیه از اولیای دم مهلت کسب کند و بدین ترتیب در حال حاضر به زندان سقز بازگردانده شده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

لقمان احمدپورمنبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *