رسانه خبری پیامِ ایرانی

سکوت مطلق در کره شمالی؛ برای کیم جونگ اون چه اتفاقی افتاد؟



منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

علی رغم انتشار چندین گزارش خبری ضد و نقیض طی ۲۴ ساعت گذشته درباره سلامتی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، اما رسانه رسمی دولت پیونگ یانگ هنوز هم به سکوت مطلق خود ادامه داده است.

پرسش‌ها در باره وضعیت سلامتی رهبر کره شمالی اولین بار در ۱۵ آوریل مطرح شد. رهبر کره شمالی همیشه در چنین روزی که به عنوان مهمترین رویداد تاریخی، یعنی روز تولد «کیم ایل سونگ»، بنیانگذار این کشور به شمار می‌رود، حاضر می‌شد اما امسال غیبت او از چنین مراسمی مهم، پرسش‌هایی را برانگیخت و آن اینکه: برای رهبر کره شمالی چه اتفاقی افتاده است؟ این پرسش بشکل گسترده‌ای در فضای مجازی کشورهای همسایه کره شمالی مطرح شد.

این در حالی است هیچ کدام از رسانه‌های دولتی کره شمالی چه رسانه‌های نزدیک به کیم جونگ یا آنهایی که به نهادهای دولتی این کشور وابسته‌اند به موضوع عدم حضور او در مناسبت‌ها مختلف نپرداختند. تا اینکه رسانه‌های آمریکایی به این موضوع پرداخته و از احتمال «مرگ مغزی» کیم گزارش‌هایی منتشر کردند.

آنچه روز چهارشنبه در رسانه‌های رسمی و «محدود» کره شمالی به عنوان عناوین برجسته گنجانده شده خبرهایی کلی است که هیچ ارتباطی با برجسته ترین موضوع این کشور یعنی عدم ظهور کیم جنگ ندارد. به عنوان مثال آژانس خبری مرکزی کره (KCNA) شامل گزارش‌هایی از تجهیزات ورزشی، چیدن میوه توت و مسائلی اجتماعی مانند اعتماد به نفس و غیر منتشر کرد.

روزنامه رسمی « Rodong Sinmun» مقالاتی در مورد اقتصاد خود کفا و پایدار و اقدامات مبارزه با ویروس کرونا منتشر کرد. در واقع هیچ رسانه‌ای در مورد کیم، وضعیت سلامتی او یا حتی محل زندگی‌اش چیزی منتشر نکردند.

خبرگزاری « KCNA » و روزنامه حزب حاکم رودونگ «سینمون» که مهمترین منابع رسانه این کشور هستند از ۱۵ آوریل به بعد که رهبر کره شمالی در سالگرد تولد بنیانگذار این کشور غایب بود، هیچ اشاره ای به محل حضور وی نکرده‌اند.

وزیر خارجه ژاپن که کشورش مدت‌هاست درگیر تنش با کره شمالی است اعلام کرد که توکیو تمام تلاش خود برای جمع آوری اطلاعات و تحلیل‌ها درباره وضعیت سلامتی رهبر کره شمالی به کار خواهد بست.

کیم جونگ و خواهرش کیم یوجونگ کیم جونگ و خواهرش کیم یوجونگ

همزمان گنگ شوانگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز در واکنش به این گزارش‌ها گفت که چین از انتشار اخبار و گزارش‌هایی در مورد سلامتی کیم جونگ اون آگاه است اما از صحت این منابع اطلاعی ندارد.

کیم با فرماندهان ارتش کیم با فرماندهان ارتش

کیم در کودکی به همراه عمه‌اش کیم در کودکی به همراه عمه‌اش

کیم و مایک پومپیو کیم و مایک پومپیو

دونالد ترامپ کیم دونالد ترامپ کیم

یک منبع دولتی کره جنوبی روز سه‌شنبه به یونهاپ گفت هیچ علائم غیرعادی یا نشانه‌ای در رابطه با سلامتی رهبر کره شمالی تا کنون مشاهده نشده است. رسانه‌های آمریکایی از جمله «سی‌ان‌ان» صبح امروز به‌نقل از منابع آمریکایی از وخامت حال «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی بعد از انجام یک عمل جراحی خبر داده بودند.





منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.