رسانه خبری پیامِ ایرانی

آخرین وضعیت فعالان صنفی معلمان: بازخرید و اخراج محمد حبیبی و انتقال اسماعیل عبدی به زندان۱ ساعت،۵۷ دقیقه

استان وایر- «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران» روز دوشنبه اول اردیبهشت ۱۳۹۹ اعلام کرد: «حکم صادره توسط وزارت آموزش و پرورش علیه محمد حبیبی، معلم و فعال صنفی معلمان مبنی بر بازخرید خدمت وی، در مرحله تجدید نظر تایید و به وکیل ایشان ابلاغ شد.»

با گذشت نزدیک به دو سال از سپری شدن مدت محکومیت حبس محمد حبیبی در زندان، وزارت آموزش و پرورش رای به اخراج این فعال صنفی داده است. این در حالی است که در تمام طول این دوسال، کارشناسان بر محق بودن او از مرخصی بدون حقوق تاکید داشتند. حبیبی از سوی دادگاه انقلاب تهران به هفت سال و نیم حبس قطعی محکوم شده که این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شده است.

محمد حبیبی در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، در جریان تجمع اعتراضی معلمان، به همراه تعدادی دیگر از فعالان صنفی و شرکت کنندگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی «احمدزاده»، او را به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» به هفت سال و نیم حبس قطعی، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۱۸ ماه حبس و به اتهام «اخلال در نظم عمومی» به ۱۸ ماه حبس، ۷۴ ضربه شلاق و دو سال ممنوعیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی و نیز ممنوعیت خروج از کشور به عنوان مجازات تکمیلی محکوم کرد.

محمد حبیبی در شهریور همان سال به زندان «اوین» منتقل شد و در نهایت جلسه دادگاه وی در تاریخ دوم آبان ۱۳۹۷ در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی «احمد زرگر» برگزار شد. این دادگاه در دی ماه همان سال رای دادگاه بدوی را عینا تایید کرد. با توجه به ادغام احکام، هفت سال و نیم از حبس وی قابلیت اجرایی دارد.

این معلم و فعال صنفی زندانی علی‌رغم این که از مدت‌ها قبل به تومور استخوانی در دست چپ و هم‌چنین عفونت ریه مبتلا شده، از خدمات درمانی در زندان محروم مانده است.

انتقال ناگهانی اسماعیل عبدی به زندان در پی مراجعه به دادسرای شهید مقدس

در روزهای گذشته «اسماعیل عبدی» در پی مراجعه به زندان اوین برای پی‌گیری پرونده خود، بازداشت و به زندان منتقل شده است. بازداشت و انتقال وی به زندان در حالی رخ داده است که با ابلاغ بخش‌نامه رییس قوه قضاپیه مبنی بر آزادی محکومان سیاسی و امنیتی که تا پنج سال حکم داشته و یک سوم آن را گذرانده‌اند، او و «محمود بهشتی لنگرودی» مشمول این آزادی هستند.

«آدینه بیگی»، همسر محمود بهشتی لنگرودی در اینستاگرام خود با اعلام این که در مراجعات مکرر به دادیاری اوین، دادیار ناظر بر زندانیان امنیتی به وی گفته بود اسماعیل عبدی و محمود بهشتی مشمول آزادی هستند، گفته است: «گفتند فقط باید منتظر ابلاغ آن از طرف اجرای احکام باشید. به اجرای احکام هم چندبار مراجعه کردیم، هربار گفتند فقط امضای دادستان مانده است. از طرفی برگه تمدید مرخصی هم در دادیاری تکمیل و به دفتر دادیاری تحویل داده شد.»

او در ادامه با مرور اخبار مرتبط به این ابلاغیه افزوده است: «از یک سو سخن‌گوی قوه قضاییه از تشکیل ۵۰۰ هیات برای پیداکردن راه‌کارهای جدید جهت خلوت کردن بیشتر زندان به خاطر شیوع کرونا صحبت می‌کنند و می‌گویند تا ۱۰ اردیبهشت به زندانیانی که در مرخصی هستند و نه مشمول بخش‌نامه‌اند و نه مشمول آزادی مشروط، خبر داده می‌شود که برگردند یا در مرخصی بمانند. رییس‌جمهوری هم می‌گوید تا پایان اردیبهشت مرخصی زندانیان تمدید شده است؛ مگرزندانیان خطرناک، اما به ناگاه خبر برگرداندن اسماعیل عبدی به زندان که برای پی‌گیری نتیجه قطعی وضعیت خود و آزاد کردن وثیقه نقدی به دادیاری مراجعه کرده بود، موجی از شگفتی وتاثر را در همگان به وجود می‌آورد.»

 

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.