رسانه خبری پیامِ ایرانی

کانادا: ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را در دسترس بگذارد | ایران | DWفرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر امور خارجه کانادا، روز چهارشنبه ۱۴ اسفند (۴ مارس) در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی با همتای اوکراینی خود در کی‌یف گفت: «ما انتظار داریم و از ایران می‌خواهیم امکان دسترسی به جعبه‌های سیاه را بدون اتلاف وقت بیشتر به ما بدهد.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

پرواز ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین بامداد روز ۱۸ دی‌ماه با شلیک موشک‌های پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین و خدمه آن کشته شدند. ایران فاقد فناوری لازم برای دستیابی به اطلاعات ضبط شده در این جعبه‌هاست اما تاکنون حاضر نشده آنرا تحویل کشور دیگری بدهد. 

وزیر خارجه کانادا تاکید کرد که بیش از ۳۰ روز از وقوع این حادثه گذشته است و جمهوری اسلامی در صورت ندادن این جعبه‌ها قوانین بین‌المللی را «تضعیف خواهد کرد». او در همین کنفرانس گفت: «ما سوالاتی داریم و انتظار داریم ایران به آنها پاسخ دهد.» وزیر خارجه کانادا ابراز امیدواری کرد که «ایران مسیر شفافیت را انتخاب کند».

در بهمن ماه امسال وزیران امور خارجه کانادا، اوکراین، سوئد و افغانستان و یکی از معاونان وزرات امور خارجه بریتانیا، یعنی پنج کشوری که اتباع آنها در جریان سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران جان خود را از دست دادند، با انتشار بیانیه‌ای از ایران خواستند به مسئولیت بین‌المللی خود عمل کند و هر چه زودتر جعبه‌های سیاه را برای بازیافت اطلاعات آن به کشور ثالثی تحویل دهد.  

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

خبرگزاری فارس دو روز پس از انتشار این بیانیه از قول محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، گزارش داد که جمهوری اسلامی اگر قادر به بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای سرنگون شده نباشد آمادگی دارد با هماهنگی کی‌یف آن را به یک کشور ثالث بفرستد. اما امیر حاتمی، وزیر دفاع دولت حسن روحانی، در روایت دیگری در این زمینه گفت: «این جعبه سیاه آسیب قابل توجهی دیده است و از بخش صنایع دفاعی خواسته شده تا برای بازسازی جعبه سیاه کمک کند. مقرر شده نخست بازسازی جعبه سیاه انجام و بعد بازخوانی شود.»

روشن نیست چرا جمهوری اسلامی نمی‌خواهد جعبه‌های سیاه را به کشور ثالثی تحویل دهد و با خودداری ازاین کار قصد پنهان کردن چه اطلاعاتی را دارد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.