رسانه خبری پیامِ ایرانی

لیگ‌های ایران منتظر تصمیم مشترک؛ از سپاه و دولت تا کنفدراسیون آسیا و فیفا۰ minutes

«سهیل مهدی» سرپرست سازمان لیگ فوتبال ایران، به مدیران باشگاه‌ها گفته که نه‌تنها تصمیم‌گیری در مورد آغاز مجدد لیگ برعهده سازمان تحت مدیریتش نیست که حتی فدراسیون فوتبال ایران هم قدرتی در این زمینه ندارد.

تمامی لیگ‌های فوتبال ایران روز چهاردهم اسفندماه با بیانیه‌ای از سوی سازمان لیگ تعطیل شد. در ابتدای این بیانیه آمده بود: «تمامی رقابت‌های فوتبال باشگاهی در لیگ برتر، دسته اول، لیگ دسته دوم و لیگ دسته سوم فوتبال ایران به دلیل حفظ سلامت بازیکنان، مربیان، عوامل برگزاری و نمایندگان رسانه‌های گروهی لغو شد.»

سازمان لیگ فوتبال ایران همان زمان هم مخالف و منتقد اول تعطیلی رقابت‌های حرفه‌ای فوتبال بخصوص لیگ برتر و لیگ یک ایران بود. تصویری که ویروس کرونا برای مدیران سازمان لیگ می‌ساخت با بقیه دنیا فرق می‌کرد؛ آن‌ها انتظار داشتند «کووید ۱۹» فقط میان تماشاگران یک مسابقه فوتبال حرکت کند و از بازیکنی به بازیکن دیگر منتقل نشود. به همین دلیل دستور به برگزاری دو هفته رقابت‌های لیگ بدون حضور تماشاگر دادند.

حتی پس از آن‌که بازیکنان و مربیان فوتبال ایران نسبت به برگزاری رقابت‌های لیگ برتر بدون حضور تماشاگران اعتراض کردند، بازهم «سهیل مهدی» سرپرست سازمان لیگ مدعی شد که این سازمان هیچ برنامه‌ای برای تعویق یا تعلیق رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران ندارد.

لیگ ایران به دلیل تعطیل شدن رقابت‌های لیگ فوتبال عربستان و امارات تعطیل شد. در حقیقت سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال سرانجام به این دلیل که دو کشور رقیب ایران در کنفدراسیون فوتبال آسیا قبول کرده بودند قید تمامی مسابقات فوتبال حرفه‌ای خود را بزنند، از موضع خود پایین آمدند.

اما حالا آن‌ها نه فرمولی برای پایان دادن به لیگ‌های برتر و زیرگروه دارند، نه قادر به تعیین راهکاری برای معرفی تیم‌های قهرمان راه‌یافته به لیگ قهرمانان آسیا و یا سقوط کرده از لیگ برتر هستند و نه حتی می‌دانند که حدودا در چه بازه زمانی می‌توان سوت آغاز ادامه مسابقات را به صدا درآورد.

دغدغه سازمان لیگ ایران فقط تعیین قهرمان یا تیم‌های سقوط‌کننده از لیگ برتر نیست. اگر رقابت‌های لیگ برتر به دلیل شیوع کرونا متوقف نشده بود، تا دو هفته دیگر، پرونده این مسابقات بسته می‌شد؛ یعنی از میان ۱۶ تیم حاضر در این مسابقات، یک تیم به‌عنوان قهرمان جام را بالای سر می‌برد. دو تیم دیگر (از رده‌های دوم و سوم) به مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا می‌رسیدند و قهرمان جام حذفی یا شاید تیم چهارم لیگ برتر (در صورت مشترک بودن قهرمان لیگ و حذفی) به لیگ قهرمانان سلام می‌کرد. از آن طرف، دو تیم قعرنشین هم به لیگ یک سقوط می‌کردند.

این معادله ساده را می‌دانیم، اما دردسر واقعی سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال، دقیقا از نقطه پایان پاراگراف قبلی آغاز می‌شود؛ کدام تیم‌ها از لیگ یک باید جانشین تیم‌های سقوط کننده شوند؟

در جدول ۱۸ تیمی لیگ یک فوتبال ایران (که باید دو نماینده را به لیگ برتر معرفی کند) دست‌کم ۸ تیم روی کاغذ شانس صعود دارند؛ «مس رفسنجان»، «مس کرمان»، «خوشه‌طلایی ساوه»، «آلمینیوم اراک»، «نود ارومیه»، «بادران تهران»، «گل ریحان البرز» و «فجر سپاسی».

شاید در نگاه اول، برخی از اسامی تیم‌های لیگ یک، بخصوص همین مدعیان، تداعی‌کننده جدول «مندلیف» یا بخشی از صنعت کشاورزی ایران باشد. اما لیگ یک ایران، طی تمام دو دهه اخیر محفلی آرام و بی‌خطر هم برای «پول‌شویی» سپاه پاسداران بوده و هم مامنی برای هزینه‌های خارج از دستور کارخانه‌های صنعتی. پس ملغی کردن ادامه این مسابقات یا حتی جلوگیری از صعود این تیم‌ها، نه‌تنها برای سازمان لیگ غیرممکن است که حتی شاید در حیطه اختیاراتش هم نباشد.

حالا معادله گسترده‌تر می‌شود؛ فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ باید هم رقابت‌های لیگ برتر را تعیین و تکلیف کنند، هم به سرنوشت جدول لیگ یک برسند. جایی که بیشترین نماینده‌های رسمی و غیررسمی سپاه پاسداران در فوتبال ایران را می‌بینیم؛ از نماینده‌های مس و آلمینیوم تا فجر سپاسی.

همین معادله سقوط و صعود در لیگ یک را برای لیگ دو ایران هم تصور کنید؛ یک جدول چهارده تیمی که هنوز ۵ بازی آن باقی مانده است.

با این معادله می‌توان فهمید که چرا سهیل مهدی هنوز هم به‌صراحت به مدیران فوتبال کشور تاکید می‌کند که حاضر به پایان رقابت‌های فوتبال در فصل ۹۹ – ۹۸ نیست. درحالی‌که تصور می‌شود دشواری اصلی برای مدیریت فوتبال ایران، معرفی تیم قهرمان لیگ یا سهمیه‌های فصل بعد لیگ قهرمانان هستند، داستان تعیین و تکلیف حاضران و غایبان فصل بعد سه لیگ ایران، فدراسیون و سازمان لیگ را دچار بحران می‌کند.

یک ماه قبل و در آغازین روزهای فروردین‌ماه، سازمان لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران در مکاتبات خود با باشگاه‌ها اعلام کرده بود که منتظر «الگوی اروپایی» برای تعیین وضعیت لیگ‌های ایران در وضعیت کرونا است. یعنی هر‌آن‌چه فدراسیون‌ و دولت‌های اروپایی برای لیگ‌های خود مقرر کنند را ایران به‌صورت الگو، اجرا خواهد کرد.

نخستین کشور، بلژیک بود؛ روز چهاردهم فروردین‌ماه با تصمیم اتحادیه فوتبال و سازمان لیگ بلژیک، لیگ دسته اول فوتبال این کشور موسوم به «ژوپیلر لیگ» که در نتیجه شیوع ویروس کرونا به حالت تعلیق درآمده بود، مختومه اعلام شد. به‌این‌ترتیب باشگاه «کلوب بروژ» که تا پیش از تعلیق بازی‌ها، صدرنشین این لیگ بود به‌عنوان قهرمان فصل ۲۰۲۰-۲۰۱۹ معرفی شد. بروژ در حالی به‌عنوان قهرمانی رسید که با ۱۵ امتیاز اختلاف نسبت به خنت در صدر جدول قرار داشت.

همین دستمایه‌ای شد برای باشگاه پرسپولیس. آن‌ها خواستار پایان مسابقات و معرفی به‌عنوان قهرمان شدند. کمتر از ۴۸ ساعت بعد، فدراسیون جهانی فوتبال، تصمیم بلژیک را «عجولانه» و به ‌دور از منطق دانست. فیفا چهار راهکار قطعی برای فدراسیون‌ها تعیین کرد که اتفاقا یکی از راهکارهایش، همان روشی بود که از سوی مدیریت فدراسیون جهانی فوتبال عجولانه و غیرمنطقی خوانده می‌شد.

فدراسیون فوتبال ایران تصمیم داشت هفته نخست اردیبهشت‌ماه، تعطیلی لیگ ایران را به‌صورت رسمی، بدون اعلام «قهرمان» یا تیم‌های سقوط‌کننده اعلام کند. یعنی پیروی از چهارمین فرمول فیفا. اما تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا برای از سر گرفته شدن مسابقات لیگ قهرمانان و معرفی یک کشور بی‌طرف به‌عنوان میزبان متمرکز، معادلات فدراسیون فوتبال را به هم زد.

اگر قرار باشد لیگ قهرمانان آسیا از مردادماه (آگوست) آغاز شود، تیم‌های حاضر در این مسابقات باید دوباره در کوران تمرین و بازی قرار بگیرند؛  پس باید لیگ از یک ماه قبل، آغاز شود.

امروز یک اتفاق جدید می‌تواند تمام معادله‌های قاره آسیا را هم به هم بزند. اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) اعلام کرده است نیمه‌تمام گذاشتن لیگ‌ها، «بدون مجوز این اتحادیه» می‌تواند مانع از حضور نمایندگان آن لیگ‌ها در مسابقات اروپایی فصل آینده شود.

سایت «اسکای اسپورت» در گزارشی اعلام کرده که یوفا که تا پیش این در خصوص نیمه‌تمام گذاشتن مسابقات لیگ هشدار داده بود و هنوز هم بر ادامه مسابقات تاکید دارد، دستورالعمل‌هایی را برای نیمه‌تمام گذاشتن لیگ‌های اروپایی برای ارسال اتحادیه‌های خواهان اجرای این برنامه ارسال خواهد کرد.

«الکساندر چفرین»، رییس اتحادیه فوتبال اروپا دیروز (سه‌شنبه) و امروز (چهار‌شنبه) با ۵۵ رییس فدراسیون عضو یوفا جلسه‌ای آنلاین برگزار کرده و به آن‌ها تفهیم کرده است که در صورت هرگونه حرکت غیرهماهنگ با این اتحادیه، از تمامی مسابقات سال آینده اروپا کنار گذاشته خواهند شد.

اتحادیه فوتبال اروپا در حال بررسی آغاز رقابت‌های لیگ‌های داخلی از ماه مای (اواخر اردیبهشت‌ماه) است. در گزارش اسکای اسپورت می‌خوانیم: «قرار است فردا (پنجشنبه) اعضای کمیته اجرایی یوفا تشکیل جلسه داده و هرگونه درخواست‌ خاص از اتحادیه‌های عضو را مورد بررسی قرار دهند. همچنین اتحادیه‌های عضو در خصوص دریافت بودجه‌های ویژه برای کمک به آن‌ها جهت جبران ضرر‌های مالی ناشی از تعلیق مسابقات، با یکدیگر بحث کردند که البته هنوز جزییات آن مشخص نشده است.»

نکته قابل‌توجه اینجاست که پیش‌ازاین، کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون‌های عضو خود در این قاره اعلام کرده بود که احتمالا در آینده نزدیک به یک تفاهم چندجانبه با اتحادیه فوتبال اروپا و سایر قاره‌ها برای برگزاری مسابقات فوتبال خواهند رسید؛ یعنی قاره آسیا به تبعیت از اروپا، مسابقات خود را آغاز خواهد کرد.

یوفا، از آلمان به‌عنوان نماد مقاومت مقابل کرونا تقدیر کرده است. این اتحادیه فوتبال قاره‌ای، حتی از آغاز تمرینات گروهی در کشور آلمان نیز به نیکی یاد کرده و گفته، آلمان می‌تواند الگویی مناسب برای سایر فدراسیون‌های ورزشی باشد.

آلمان البته پیش‌قراول مبارزه با کرونا در قاره اروپاست. اما در آسیا، مسلما کشورهایی مانند ایران فرسنگ‌ها با مدل اجرایی آلمان فاصله دارند.

سازمان لیگ امروز باید منتظر و چشم به دست و دهان تمام نهادهای داخلی و خارجی برای تصمیم نهایی بماند. از سپاه پاسداران تا دولت و ستاد مبارزه با کرونا، تا کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا. اما آنچه فعلا مسلم است، لیگ‌ها به پایان نمی‌رسند.

مطالب مرتبط:

تصمیم فیفا برای برگزاری مجدد لیگ‌ها؛ ادبیات اینفانتینو تغییر کرد

چهار راه‌حل فیفا برای پایان لیگ‌ها؛ پرسپولیس با سه روش قهرمان می‌شود

تلاش پنهانی کنفدراسیون برای آغاز لیگ قهرمانان از مرداد؛ بازی با جان آسیامنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Post-translational modificationzoneterapi frederikshavn yassi pressman movieکانال تلگرامی شبکه خبر yjc Gozal Gozalqtec aabenraa Hierocles democratic republic of congo class 5 notes ارور 403 در گوگل دانلود آهنگ محمدرضا عباسی به نام بی معرفتتلویزیون 65 اینچ جی پلاس the origin and nature of secularism showing that where freethought commonly ends secularism beginsدانلود آهنگ عادل قنبری به نام تو را دیدمpit graves artificial skull deformation sarmatians northern bactria