رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | کمیسر عالی سازمان ملل، خواهان توقف اعدام کودک-مجرمین در ایران شد


خبرگزاری هرانا – امروز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه، میشل بچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه ای نسبت به اعدام دو کودک مجرم در فاصله ۴ روز در ایران واکنش نشان داد و مجددا از مقامات ایران خواست که به تعهدات بین‌المللی حقوق بشری خود احترام گذاشته، فورا اعدام کودک‌مجرمین را متوقف کرده و تمامی مجازاتهای اعدام را تعدیل نمایند. در این بیانیه همچنین از مقامات ایران مکررا خواسته شده در خصوص مرگ دانیال زین العابدینی در زندان میاندوآب نیز تحقیقات بی طرفانه انجام دهند و عوامل مسئول مرگ وی را مورد بازخواست قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از دفتر کمسیارعالی حقوق بشر سازمان ملل، کمیسر عالی حقوق بشر، میشل بچله روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه ۹۹، با انتشار بیانیه ای اعدام دومین کودک مجرم در ایران را در فاصله تنها چهار روز را محکوم کرد.

وی در این بیانیه با اشاره به اعدام شایان سعیدپور، در زندان سنندج و اعدام مجید اسماعیل زاده در زندان اردبیل به مرگ دانیال زین العابدینی در زندان میاندوآب اشاره کرده و ضمن محکوم کردن اعدام کودک-مجرمین، برای بار دوم از مقامات ایران خواسته است که در خصوص مرگ زین العابدینی تحقیقات بیطرفانه انجام دهد.

متن کامل بیانیه در ادامه می آید:

ژنو ( ۲۲آوریل) – کمیسر عالی حقوق بشر، میشل بچله روز چهارشنبه اقدام مقامات ایران به اعدام دومین کودک‌مجرم در فاصله تنها چهار روز را محکوم کرد.

گزارش شده است که شایان سعیدپور سه‌شنبه ۲۱ آوریل در زندان سقز در استان کردستان اعدام شده است. او در یک رسیدگی قضایی که به نظر می رسد شدیدا نقصان داشته، بابت جرم انتسابی که در زمانی که کمتر از ۱۸سال داشته مرتکب شده، به اعدام محکوم شده است. آقای سعیدپور یکی از ۸۰ زندانی بوده است که در تاریخ ۲۷ مارس در پی اعتراضات علیه شرایط زندان به دنبال شیوع کووید- ۱۹ از زندان سقز فرار کرده اند. او در تاریخ ۳ آوریل مجدد بازداشت شده‌است.

گزارش شده است که شنبه گذشته ۱۸ آوریل، مجید اسماعیل‌زاده نیز در زندان اردبیل در استان اردبیل اعدام شده است. او در سال ۲۰۱۲بازداشت شده و به اتهام انتسابی قتل در زمانی که کمتر از ۱۸سال سن داشته است به اعدام محکوم شده است.

مرگ زندانی سوم، دانیال زین‌العابدینی که او نیز با وجود اینکه در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸سال داشته به اعدام محکوم شده بود، در تاریخ ۲ آوریل تأیید شد، پس از آنکه توسط مأمورین در زندان میاندوآب در استان آذربایجان غربی مورد ضرب و شتم قرارگرفته بود. او و زندانیان دیگری که در تاریخ ۲۸ مارس در زندان مهاباد جهت اعتراض به شرایط زندان در پی همه‌گیری کووید- ۱۹و خودداری مسئولین از آزادی موقت آنان شورش کرده بودند، به زندان میاندوآب منتقل شده بود.

کمیسر عالی اظهار داشت «اعدام این دو کودک‌مجرم مطلقا به موجب قوانین بین‌المللی حقوق بشر ممنوع است. نهادهای مختلف سازمان ملل و گزارشگران ویژه مکررا تصریح کرده‌اند که صدور مجازات اعدام برای جرایم افرادی که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸سال داشته‌اند مطلقا ممنوع است.»

«باوجود مداخلات مکرر و تعاملات دفتر من با دولت ایران درباره این موضوع، صدور این احکام و اعدام کودک‌مجرمین ادامه دارد. این مسأله موجب تأسف و -با توجه به غیرقانونی بودن آشکار آن- محکوم است. من درخواست خود از مقامات ایران را تکرار میکنم که به تعهدات بین‌المللی حقوق بشری خود احترام گذاشته، فورا اعدام کودک‌مجرمین را متوقف کرده و تمامی مجازاتهای اعدام را تعدیل نمایند.»

وی افزود: «همچنین ضرب و شتم تا حد مرگ دانیال زین‌العابدینی در حالی که وی در بازداشت دولت بوده است نقض فاحش حق بر حیات به موجب قوانین بین‌المللی حقوق بشر است.»

بچله به مقامات ایران یادآورشد که دفتر حقوق بشر سازمان ملل از آنان خواسته بود فورا نسبت به مرگ زین‌العابدینی اقدام به تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه کند و افراد مسئول مورد بازخواست قرار گیرند.

بچله گفت «این واقعیت که دو تن از این کودک‌مجرمین که در سه هفته گذشته جانشان را از دست داده‌اند در اعتراضات ناشی از ترس شیوع کووید-۱۹ در زندان‌ها شرکت داشته‌اند، نگرانی شدیدی نسبت به احتمال تسریع اعدام سایر زندانیان محکوم به مرگ که در این اعتراضات شرکت کرده‌اند ایجاد می‌کند.»منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.