هشدار سازمان ملل درمورد نفرت‌پراکنی علیه اقلیت‌ها در بحران کرونا | جهان | DW

به اشتراک گذاشتنبه گفته کارشناسان سازمان ملل متحد عدم اطلاعات کافی از  چگونگی گسترش بیماری کووید۱۹، نگرانی از خطر ابتلا به ویروس کرونا و سوءاستفاده از ترس‌های ناشی از این بحران سبب افزایش بیگانه‌ستیزی و نفرت‌پراکنی به اقلیت‌های قومی و مذهبی در جوامع گوناگون شده است.  

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه آزادی ادیان و مذاهب روز چهارشنبه سوم اردیبهشت (۲۲ آوریل) در ژنو گفت: «من از دولتها ، رهبران ادیان، جامعه مدنی ، رسانه‌ها و عموم مردم می‌خواهم که علیه نفرت‌پراکنی و بیگانه‌ستیزی اقدام کنند.» او همچنین خواستار کمک و همبستگی با کسانی شد که در این شرایط دشوار قربانی چنین حملاتی واقع می‌شوند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این کارشناس سازمان ملل یادآور شد که در بسیاری از کشورها، این بیماری همه‌گیر باعث تشدید رفتارهای خشونت‌آمیز نسبت به اقلیت‌ها شده است. احمد شهید از افزایش تمایلات در برخی جوامع به این که مسیحیان ، یهودیان یا مسلمانان را “عامل پخش کرونا” معرفی کنند، ابراز نگرانی کرد. او گفت چنین چیزی در مورد مهاجران، پناهندگان و پناهجویان نیز صدق می‌کند.

به گفته آقای شهید دولتها موظفند از هرگونه تحریکی در مورد ترویج اعمال خشونت بر اساس مرزبندی‌های هویتی براساس مذهب یا قوم، جلوگیری کنند.

او افزود که افراد مبتلا به ویروس کرونا در معرض حملات کلامی و جسمی، تهدید به مرگ و محرومیت از مراقبت‌های بهداشتی حیاتی قرار دارند. این کارشناس گفت: «برای مبارزه با اطلاعات نادرست، مهم است که کشورها راهکارها و کانالهای ارتباطی مؤثر را تعیین کنند تا اطلاعات دقیق و موثق در اختیار مردم قرار گیرد.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

آقای شهید تأکید کرد که همبستگی میان مردم در مبارزه با این امر هیچ زمان دیگری مانند امروز از اهمیت برخوردار نبوده است. گزارشگر ویژه سازمان ملل گفت که پیروان ادیان گوناگون در شرایط نامناسب و بحرانی کنونی از امکانات و اطلاعات مشابه در مورد پیش‌گیری از ابتلا به ویروس کرونا دسترسی ندارند. او گفت که هم جامعه مدنی و هم سازمان‌های مذهبی باید این  وظیفه را بر عهده گیرند.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *