رسانه خبری پیامِ ایرانی

پومپئو: تصمیم ضمیمه کردن احتمالی کرانه غربی بر عهده اسرائیل است


حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

دولت دونالد ترامپ در ماه نوامبر ۲۰۱۹ با تجدید نظر در موضع رسمی چند دهه گذشته آمریکا اعلام کرد که شهرک های اسرائیل در کرانه غربی را غیر قانونی نمی داند

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است که اسرائیل به تنهایی درباره اعمال حاکمیت ملی خود بر بخش هایی از کرانه غربی رود اردن تصمیم خواهد گرفت. این اظهارات پس از آن صورت می گیرد که بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود و رقیب سابقش بنی گانتس، رهبر حزب آبی و سفید، روز دوشنبه (۲۰‌ آوریل) در جریان امضای موافقتنامه تشکیل یک دولت وحدت ملی، درباره آغاز روند ضمیمه کردن بخش هایی از سرزمین های اشغالی فلسطینیان در تابستان امسال نیز به توافق رسیدند.

وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه (۲۲ آوریل) در یک نشست خبری در واشنگتن با استقبال از تصمیم تازه رهبران دو حزب لیکود و آبی و سفید برای تقسیم قدرت، گفت: «در خصوص ضمیمه کردن کرانه غربی، اسرائیلی ها در نهایت این تصمیم ها را خودشان اتخاذ می کنند.»

مایک پومپئو افزود: «این یک تصمیم برای اسرائیل است. ما با آنها به طور نزدیک همکاری می کنیم تا نظرات خود را به طور خصوصی با آن ها در میان بگذاریم.»

دولت دونالد ترامپ در ماه نوامبر ۲۰۱۹ با تجدید نظر در موضع رسمی چند دهه گذشته آمریکا اعلام کرد که شهرک های اسرائیل در کرانه غربی را غیر قانونی نمی داند. این در حالیست که مصوبات سازمان ملل متحد ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین را غیرقانونی می‌داند و این مناطق را تحت اشغال نظامی می داند.

اسرائیل کرانه غربی رود اردن و غزه را در جریان جنگ‌ سال ۱۹۶۷ با شکست دادن ارتش های اردن و مصر تصرف کرد. چند صد هزار شهروند اسرائیل هم اکنون در شهرک هایی واقع در کرانه غربی زندگی می کنند.

+ خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

آقای نتانیاهو و بنی گانتس این هفته اعلام کردند که برای مقابله با شیوع کرونا برای تشکیل دولتی اضطراری به توافق رسیده‌اند. قرار است که آقای نتانیاهو به مدت یک سال و نیم نخست وزیری را بر عهده خواهد داشت و بعد از آن این سمت به بنی گانتس برسد.

بنی گانتس پذیرفته که نخست وزیر اسرائیل اجازه داشته باشد «توافق خود با آمریکا بر سر اجرای طرح اعمال حاکمیت ملی اسرائیل بر کرانه غربی را از روز یکم ژوئیه ۲۰۲۰ به بعد برای تصویب به کابینه و سپس به پارلمان (کنست) ارایه کند.»

بنی گانتس و بنیامین نتانیاهو همچنین توافق کردند که اسرائیل برای ضمیمه کردن بخش هایی از کرانه غربی در چارچوب یک توافق کامل با آمریکا و در گفتمانی با جامعه بین المللی گام بردارد «از جمله در خصوص نقشه های (کرانه غربی) .»

بنیامین نتانیاهو سال پیش در جریان مبارزات انتخاباتی وعده ضمیمه کردن شهرک های واقع در کرانه غربی به خاک اسرائیل را داده بود. این اقدام جنجالی که می تواند با واکنش تند فلسطینی ها و نیز جامعه بین المللی مواجه شود پیش از این عمدتا توسط احزاب راست افراطی مطرح می شد اما در سال های اخیر حزب لیکود به رهبر‌ی آقای نتانیاهو نیز از آن حمایت کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ژانویه ۲۰۲۰ طرح معامله قرن را برای پایان دادن به مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها ارائه کرد که به شدت از سوی فلسطینی ها و بسیاری از کشورهای عرب رد شد.

اخبار مرتبط :منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.