رسانه خبری پیامِ ایرانی

کره شمالی همچنان در باره وضعیت سلامتی کیم سکوت می‌کند | جهان | DWدونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با وجود این که گزارش‌های دقیقی در باره وضعیت سلامتی کیم جونگ اون منتشر نشده برای او آرزوی سلامتی کرده است. ترامپ در پیامی به دولت کره شمالی نوشته است که “بهترین آرزوها را برای او” دارد و امیدوار است که “خوب” شود.

رئیس جمهوری آمریکا در پیام خود روشن نکرده که آیا به اطلاعات دست اولی در مورد سلامتی کیم دست پیدا کرده یا نه. او تنها گفته است که اگر “گزارش‌ها” صحیح باشند، کیم در “شرایط بسیار جدی” قرار دارد. به نظر می‌آید که منظور ترامپ از “گزارش‌ها” اطلاعات در این باره در رسانه‌ها است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

رژیم پیونگ‌یانگ در مورد گمانه‌زنی‌ها درباره وضعیت سلامتی رهبر جوان این کشور همچنان سکوت اختیار کرده است. رسانه‌های دولتی کره شمالی در روز چهارشنبه (۲۲ آوریل) نیز هیچ اشاره‌ای به عمل جراحی احتمالی رهبر ۳۶ ساله این کشور و مشکلات قلبی و عروقی او نکرده‌اند.

کیم جونگ اون به طور غیرمنتظره‌ای هفته گذشته (۱۵ آوریل) در جشن تولد پدربزرگش کیم ایل سونگ ، بنیانگذار کره شمالی، شرکت نکرد. کیم ایل سونگ در سال ۱۹۹۴ درگذشت.

روز دوشنبه اول اردیبهشت (۲۱ آوریل) وب سایت “Daily NK” که از سئول اداره می‌شود و در کانون خبرهایش کره شمالی قرار دارد، گزارش داد که کیم در تاریخ ۱۲ آوریل (ده روز پیش) در بیمارستان بستری شده و مدت کوتاهی پس از آن تحت عمل جراحی قلبی و عروقی قرار گرفته است. “سی‌ان‌ان” نیز با استناد به یک مقام دولتی آمریکا گفته است که وضعیت سلامتی کیم وخیم است.

ترامپ در این باره گفته است: «من روابط خیلی خوبی با رهبر کره شمالی دارم. برایش آرزوی سلامت می‌کنم، چون اگر او در وضعیتی است که در گزارش‌ها آمده، موضوع خیلی جدی‌ست.»

با این همه هنوز از سوی کره جنوبی و چین در این باره تردیدهایی وجود دارد. کارشناسان کره شمالی خاطرنشان کرده‌اند که گزارش‌های منتشر شده در این باره “به سختی قابل‌اطمینان” هستند و تنها وضعیت غیرمعمول، عدم حضور کیم در جشن تولد پدر بزرگش است. در عین حال سکوت رسانه‌های کره شمالی نیز شک برانگیز است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تائه یونگ هو، دیپلمات پیشین کره شمالی که از سال ۲۰۱۶ در کره جنوبی زندگی می‌کند در این باره گفت: «دولت پیونگ‌یانگ به طور معمول سعی می‌کند خیلی سریع عکس‌العمل نشان دهد که کیم زنده است و در سلامتی به سر می‌برد.»

کره شمالی یکی از منزوی‌ترین کشورهای جهان است. در فهرست سال ۲۰۲۰ سازمان گزارشگران بدون مرز کره شمالی “بدترین کشور جهان از جهت آزادی رسانه‌ها و آزادی بیان” خوانده شده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.