دونالد ترامپ فرمان تعلیق صدور کارت سبز را امضا کرد

به اشتراک گذاشتن


مرز آمریکاحق نشر عکس
EPA

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، طی فرمانی صدور ویزای مهاجرت به آمریکا را برای ۶۰ روز متوقف کرده است، فرمانی که می گوید برای مقابله با پیامدهای مخرب اپیدمی ویروس کرونا به ویژه برای اقتصاد آمریکا ضرورت دارد.

آقای ترامپ در کنفرانس خبری عصر چهارشنبه در کاخ سفید گفت که این دستور ممکن است بعد از دو ماه تمدید شود.

او گفت: “به این ترتیب اطمینان حاصل خواهد شد که آمریکایی های بیکار شده از همه گروه ها همزمان با بازگشایی اقتصادی در صف کاریابی تقدم خواهند داشت… در مورد اصلاح یا تمدید این دستور، می توانیم آن را در فرصت مناسب انجام دهیم.”

در بیانه ای که کاخ سفید در این زمینه منتشر کرده بارها بر “تعهد رئیس جمهور” نسبت به کمک به مردم این کشور برای بازگشت به کار و امرار معاش تاکید شده است.

آقای ترامپ در این بیانیه نوشت: “این یک تعلیق موقتی و نتیجه بحرانی است که ما به عنوان یک کشور با آن روبرو هستیم.”

کسانی که کارت سبز (گرین کارت) آمریکا را دریافت می کنند علاوه بر اجازه اقامت دایمی حق کار در این کشور را خواهند داشت.

در این بیانیه آمده است که این دستور شامل کارمندان بخش پزشکی و سایر بخش های ضروری درگیر در مبارزه با شیوع (کرونا) و همسران و فرزندان زیر ۲۱ سال و مجرد شهروندان آمریکا یا دارندگان کارت سبز نمی شود.

براساس فرمانی که رئیس جمهور آمریکا امضا کرده این طرح فقط شامل کسانی می شود که در خارج باشند و یک ویزای مهاجرت که در زمان صدور این فرمان اعتبار دارد در اختیار ندارند.

کاخ سفید تاکید کرد که این فرمان بر دارندگان کارت اقامت دایم در آمریکا تاثیر نمی گذارد.

این طرح همچنین در مورد شهروندان خارجی که می خواهند با ویزای مهاجرت به عنوان پزشک، پرستار، یا سایر کارمندان بخش مراقبت های بهداشتی که برای کمک به مبارزه با ویروس کرونا یا انجام تحقیقات در مورد کووید-۱۹ وارد آمریکا شوند اعمال نمی شود.

به علاوه کسانی که براساس برنامه “ای بی-۵ به عنوان مهاجر سرمایه گذار” قصد مهاجرت دارند مشمول این دستور نخواهند بود.

در این فرمان آمده است که شامل “آن دسته از شهروندان خارجی که ورود آنها از سوی وزیر خارجه، وزیر امنیت ملی یا سایر منصوبان آنها در راستای منافع ملی شناسایی می شود نخواهد شد.”

این دستور از ساعت ۱۱:۵۹ روز ۲۳ آوریل ۲۰۲۰ به اجرا گذاشته خواهد شد.

وظیفه جدی

رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه گفته بود که مهاجرت به کشور را به منظور حفاظت از کسانی که بیکار شده‌اند برای ۶۰ روز معلق می‌کند.

او گفت که این تصمیم بعد از ۶۰ روز برای “تمدید یا اصلاح” براساس “شرایط وقت اقتصادی” ارزیابی خواهد شد.

آقای ترامپ افزود که این سیاست فقط در مورد کسانی که متقاضی “اقامت دایم” هستند اعمال خواهد شد نه “کسانی که به طور موقت وارد آمریکا می‌شوند.”

او در کنفرانس روزانه خبری عصر سه شنبه درباره اپیدمی ویروس کرونا گفت که کشور “باید اول به کارگران آمریکایی رسیدگی کند”.

او گفت: “همانطور که همه می دانید، میلیون‌ها آمریکایی برای مبارزه با این ویروس و نجات جان هم وطنان خود کارشان را از دست داده‌اند.”

رئیس جمهور آمریکا گفت این “وظیفه جدی” دولت است که از اشتغال مجدد آمریکایی‌ها اطمینان حاصل کند.

به گفته وی: “غیرمنصفانه و غلط است اگر آمریکایی‌هایی که کار خود را به دلیل شیوع ویروس از دست داده‌اند موقعیت کاری خود را به مهاجرانی که از خارج آمده‌اند بدهند.”

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

آقای ترامپ به “دشمن نامرئی” اشاره کرد

تصمیم آقای ترامپ پیشتر در روز سه شنبه با انتقاد گروه های هوادار مهاجرت روبرو شده بود.

منتقدان می گویند که دولت او از این اپیدمی برای اعمال سیاستهای ضدمهاجرتی استفاده می کند.

از جمله “شورای مهاجرت آمریکا” در توییتی نوشت که “اقدامات ترامپ با هدف انحراف توجه و تفرقه انداختن میان ما در مورد این واقعیت صورت می‌گیرد که آمریکا اکنون بالاترین آمار ابتلا و مرگ در اثر ویروس کرونا را دارد.”

شماری از چهره های برجسته حزب دمکرات هم گفتند که آقای ترامپ برای سرپوش گذاشتن بر کوتاهی خود در مقابله با کرونا مهاجران را هدف می گیرد.

+ کرونا؛ ترامپ: مهاجرت به آمریکا را موقتا متوقف می‌کنم

کنترل مهاجرت از شعارهای آقای ترامپ در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ و در میان موضوع های مورد علاقه او به عنوان رئیس جمهور بوده است.

دولت آمریکا از ماه پیش عملا رسیدگی به هرگونه درخواست ویزا از جمله برای مهاجران را به دلیل شیوع ویروس کرونا معلق کرده بود.

این کشور همچنین با کانادا و مکزیک بر سر محدود کردن سفرهای غیرضروری تا حداقل اواسط ماه مه به توافق رسید.

به گفته وزارت امنیت ملی آمریکا سال پیش کمی بیش از یک میلیون نفر کارت اقامت دایم آمریکا را دریافت کردند. این گروه عمدتا از مکزیک، چین، هند، جمهوری دومینیک، فیلیپین و کوبا می آمدند.

بیش از نیمی از این گروه کسانی بود که از قبل در آمریکا حضور داشتند و تنها موقعیت حقوقی آنها تغییر کرد و ۴۵۹ هزار نفر هم از خارج وارد شدند.

در سال ۲۰۱۹ همچنین حدود ۳۰ هزار پناهنده وارد آمریکا شدند که اغلب اهل کنگو، میانمار، اوکراین، اریتره، افغانستان و سوریه بودند.

حق نشر عکس
AFP

Image caption

صف تست کرونا در نیویورک

نکاتی درباره گرین کارت و ویزای کار

سالانه به طور معمول تقریبا یک میلیون گرین کارت در آمریکا صادر می شود که به مهاجران اجازه اقامت دایم و کار می دهد. به علاوه این افراد بعدا می توانند شهروند شوند.

براساس گزارشی که سنای آمریکا در سال ۲۰۱۸ منتشر کرد اکثریت گرین کارت ها – حدود ۷۰ درصد – به کسانی تعلق می گیرد که از طریق خانواده خود در آمریکا درخواست اقامت کرده اند.

برای گرین کارت هایی که براساس اشتغال صادر می شود، حدود ۸۰ درصد به کسانی تعلق می گیرد که از قبل در آمریکا بوده اند، به طوری که موقعیت آنها از ویزای موقت به اقامت دایمی تغییر می کند.

آمریکا همچنین از طریق حدودا ۲۰ برنامه مختلف به متقاضیان کار ویزا می دهد. این روادید طیف وسیعی از مشاغل و مهارت ها از جمله در بخش فنی و مهندسی و همچنین کارهای فصلی در بخش کشاورزی را در بر می گیرد. در سال ۲۰۱۶ حدود ۷۵۰ هزار ویزای کار صادر شد.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *