رسانه خبری پیامِ ایرانی

ورود ۲ ناو ایران به اقیانوس اطلس؛ امریکا هشدار داد<![CDATA[17 ساعت،54 دقیقه

استان‌وایر- دو ناو متعلق به جمهوری اسلامی وارد آب‌های اقیانوس اطلس شده‌اند و امریکا درباره پهلو گرفتن این ناوها در ونزوئلا یا کوبا هشدار داده است.

«حبیب‌الله سیاری»، معاون هماهنگ کننده ارتش ایران روز پنج‌شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ با اعلام ورود این ناوها به اقیانوس اطلس گفت: «این ناوگروه در تاریخ ۲۰ اردیبهشت از بندرعباس حرکت کرده و بعد از عبور از دماغه امید نیک و دور زدن آفریقا و با طی شش هزار مایل دریایی، پس از ۳۰ روز دریانوردی هم اکنون در اقیانوس اطلس حضور دارد.»

نام این ناوها «سهند» و «مکران» اعلام شده است و گفته می‌شود که برای اولین بار است که وارد آب‌های اقیانوس اطلس می‌شوند.

«جان کربی»، سخن‌گوی پنتاگون پیش‌تر هشدار داده بود که اگر ناوهای ایرانی به سمت ونزوئلا حرکت کنند، اقدام «تحریک‌آمیزی» است و تهدیدی برای امریکا و متحدین آن محسوب می‌شود.

وی گفته بود اگر ناوهای ایرانی حامل سلاح باشند، امریکا هماهنگ با شرکای خود اقدامات مناسب را برای جلوگیری از انتقال آن به ونزوئلا اتخاذ خواهد کرد.

مقامات امریکایی گفته‌اند مکران، تانکری نفتی که به «ناوبندر» و پایگاه متحرک دریایی تغییر کاربری داده شده، با هدف انتقال اسلحه به ونزوئلا وارد اقیانوس اطلس شده است.

یک مقام امریکایی به شبکه «سی‌ان‌ان» گفته است معلوم نیست این ناوها حاوی تسلیحات نظامی باشند یا نه اما حامل قایق‌های تهاجمی کوچک هستند و امریکا نمی‌خواهد این قایق‌ها را در آب‌های نزدیک خود ببیند.

«مارکو روبیو»، سناتور جمهوری‌خواه فلوریدا و نایب رییس «کمیته اطلاعات سنا» نیز درباره این ناوها در توییتر نوشته است: «محموله این ناوگان ظاهرا نفت یا سوخت نیست. آن‌چه به نظر می‌رسد، این است که هدف این ناوگان، تحویل تسلیحات (مانند قایق‌های تندرو) به ونزوئلا است.»

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از قایق‌های تندرو برای ایجاد مزاحمت برای نیروی دریایی امریکا در خلیج فارس استفاده می‌کند و به نظر می‌رسد که می‌خواهد از این راهبرد در امریکای جنوبی نیز استفاده کند.

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.