رسانه خبری پیامِ ایرانی

دو روز تجمع کارگران کنتورسازی قزوین مقابل استانداری با خواست بازگشت به کار و پرداخت مطالبات معوقه


Share

مدیران شرکت کنتورسازی ایران (قزوین) کارگران این کارخانه را که بیش از ۲۰ ماه است حقوق نگرفته‌اند، درپی همه‌گیری کرونا بیکار کرده و برای دریافت بیمه بیکاری به سازمان تامین اجتماعی معرفی نموده‌اند. کارگران در اعتراض، دوشنبه و سه‌شنبه، اول و دوم اردیبهشت مقابل استانداری قزوین تجمع کردند. آن‌ها خواستار بازگشت به کار هستند و می‌گویند کارفرما کرونا را دستاویز قرار داده است.

عکس از آرشیو- اعتراض کارگران کنتورسازی مقابل استانداری قزوین

کنتورسازی ۲۸ اسفند به اداره کار استان قزوین اعلام کرد ۱۳۴ نفر پرسنل کارخانه را «تعدیل» و کارخانه را تعطیل می‌کند. مدیریت این کارخانه همچنین ۱۲۴ تن از کارگران را به بیمه بیکاری معرفی کرد.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) چهارشنبه سوم اردیبهشت به نقل از یک کارگر کنتورسازی قزوین نوشت:

«جوانی را پای شرکت گذاشتیم، حالا چرا باید برویم تامین اجتماعی و بیمه بیکاری بگیریم؟ مگر امسال، سالِ «جهش تولید» نیست؟ چرا شرکت را تعطیل می‌کنند؟ مواد اولیه به وفور در شرکت موجود است و در گمرک هم قطعات مورد نیاز شرکت وارد شده است».

کارگران، خواستار ادامه تولید و بازگشت به کارند و می‌گویند حتی در صورتی که کارخانه بخواهد تعطیل شود، ابتدا باید مطالبات کارگران پرداخت شود.

کارگران همچنین تردید دارند کارفرما در ماه‌های آخر حق بیمه آن‌ها را به سازمان تامین اجتماعی پرداخته باشد و آ‌ن‌ها موفق به گرفتن حق بیکاری شوند.

کنتورسازی قزوین که اکنون ظاهرا به دلیل همه‌گیری کرونا بسته شده، از نیمه دوم سال ۹۸ درهای کارخانه را به روی کارگران بسته بود. کارگران بارها در اعتراض به تعویق طولانی مدت دستمزدها، بسته شدن کارخانه و بالاتکلیفی شغلی خود مقابل استانداری تجمع کرده‌اند. در ۲۹ بهمن ۹۸، در یک از مسجدهای شهر قزوین تحصن کردند اما پاسخی نگرفتند.

میانگین سابقه کار کارگران این کارخانه ۱۵ سال است و چهار تن از آنان رسمی و سایر کارگران قراردادی هستند.


در همین زمینه:

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.