رسانه خبری پیامِ ایرانی

از مسعود رجوی تا علی لاریجانی؛ چهره‌هایی که از انتخابات کنار گذاشته شدند


راست به چپ: مسعود رجوی، علی لاریجانی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

راست به چپ: مسعود رجوی، علی لاریجانی

در۱۳ دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران حدود شش هزار نفر (پنج هزار و ۹۴۹ نفر) نامزد شده‌اند و بیش از ۹۷ درصد یا پنج هزار و ۷۸۲ نفر از آنان رد صلاحیت شدند. تنها در اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری حدود ۱۰۰ نفر تایید صلاحیت شدند و تعداد نامزدهای تایید صلاحیت شده در دوره‌های بعد از ۱۰ نفر تجاوز نکرد. در یک دوره نیز تنها دو نفر نامزد انتخابات بودند.

در هر دوره انتخابات ریاست جمهوری برخی از چهره‌های سیاسی رد صلاحیت شده‌اند که این رد صلاحیت‌ها از رهبر سازمان مجاهدین خلق، دبیرکل نهضت آزادی و دیگر نیروهای مخالف و منتقد جمهوری اسلامی آغاز شد و در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ به اکبر هاشمی رفسنجانی رسید که «شناسنامه انقلاب» خوانده می‌شد.

در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ نیز محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، رد صلاحیت شد. انتخابات ۱۴۰۰ بی سابقه‌ترین رد صلاحیت‌ها از نظر تعداد در میان نیروهای درون حکومت جمهوری اسلامی است و رد صلاحیت علی لاریجانی، رییس سابق مجلس و اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، برای عده‌ای غیر قابل باور بود.

دوره اول؛ سخنان آیت‌الله خمینی و انصراف مسعود رجوی

منبع تصویر، irane-ma.com

در اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری که در تاریخ ۵ بهمن ۱۳۵۸ برگزار شد، شورای نگهبان وجود نداشت و وزارت کشور اعلام کرد که تعدادی از نامزدهایی که شرایط قانونی ندارند از جمله «ساواکی‌ها» را رد صلاحیت کرده است. همچنین آیت‌الله خمینی اعلام کرد کسانی که به قانون اساسی رای نداده نباید نامزد شوند و مسعود رجوی رهبر سازمان مجاهدین خلق حذف شد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.