رسانه خبری پیامِ ایرانی

ایران، روسیه و چین درباره انتشار اطلاعات غلط پیرامون کرونا هماهنگ هستندبر اساس یک سند داخلی اتحادیه اروپا که در اختیار رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی قرار گرفته است، ناظران این اتحادیه معتقدند که میان دولت‌های ایران، روسیه و چین «هماهنگی سه جانبه‌ای برای انتشار اطلاعات نادرست» در مورد شیوع ویروس کرونا وجود دارد و این دولت‌ها اطلاعات را «دستکاری» می‌کنند.

این سند که تاریخ آن اول اردیبهشت است می‌گوید محورهای کلی این «اطلاعات نادرست» این است که ویروس کرونا یک سلاح بیولوژیک است که با هدف نابودی مخالفان آمریکا تولید شده و دولت‌های ایران، روسیه و چین در مبارزه با این ویروس «از غرب عملکرد بهتری دارند».

ناظران اتحادیه اروپا در عین حال می‌گویند رهبران ایران تاکید بر لغو تحریم‌های آمریکا علیه آن کشور را ادامه داده و ادعا می‌کنند که این تحریم‌ها به اقدامات بهداشتی و بشر دوستانه در واکنش به شیوع ویروس کرونا ضربه می‌زند و رسانه‌های روسیه نیز این تبلغیات را تقویت کرده‌اند.

سند داخلی اتحادیه اروپا می‌گوید این تبلیغات بخشی از اقدامات گسترده‌تر، هماهنگ و سه جانبه روسیه، ایران و چین در راستای لغو تحریم‌ها علیه روسیه، ایران، سوریه و ونزوئلا است. تحریم‌های آمریکا علیه این کشورها در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ تشدید شده است.

بر اساس این سند، سوریه نیز از انتشار «اطلاعات نادرست» در مورد شیوع ویروس کرونا «برای تقویت این ادعا استفاده می‌کند که گویا اتحادیه اروپا یک جنگ اقتصادی علیه سوریه به راه انداخته است».

این سند ۲۵ صفحه‌ای توسط بخش ارتباطات راهبردی اداره سیاست خارجی اتحادیه اروپا تنظیم شده است.

سند مورد اشاره ادامه گزارش چند هفته پیش این نهاد است که در آن گفته شد روسیه و چین در مورد شیوع ویروس کرونا یک کارزار انتشار اطلاعات نادرست را راه‌اندازی کرده‌اند که می‌تواند برای سلامت عمومی در سراسر جهان «پیامدهای زیان‌باری» داشته باشد.

این نهاد در گزارش ماه مارس خود نیز رسانه‌های وابسته به دولت روسیه را به انتشار اطلاعات غلط در مورد شیوع ویروس کرونا با هدف «ضربه زدن به اعتماد عمومی در کشورهای غربی» متهم کرده بود.

گزارش جدید نیز می‌گوید روسیه و تا حد کمتری چین به تقویت «فرضیه‌های توطئه» در افکار عمومی اتحادیه اروپا و کشورهای همسایه ادامه می‌دهند. علاوه بر این یادآوری می‌کند که منابع رسمی و رسانه‌های دولتی روسیه کارزار تبلیغاتی خود برای زیر سئوال بردن اتحادیه اروپا و واکنش این اتحادیه به بحران کرونا را ادامه داده و تلاش می‌کنند در مورد جنبه‌های بهداشتی و سلامتی بیماری کووید – ۱۹ سردرگمی ایجاد کنند.

این گزارش می‌افزاید بخش اعظم مضامین این کارزار تبلیغاتی هنوز در شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک و توئیتر در حال گردش است. در عین حال یادآوری می‌کند که گوگل و سایر پلاتفرم‌های آگهی‌های تجاری در اینترنت «با پذیرش آگهی‌های تجاری در وبسایت‌های خود انتشار اطلاعات نادرست و زیان‌بار بهداشتی را تشویق کرده و از آن سود می برند».

این شرکت‌ها تاکنون به درخواست رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی برای اظهار نظر درمورد این گزارش پاسخ نداده‌اند.

بر اساس تحلیل تنظیم‌کنندگان این گزارش، میزان گردش اطلاعات نادرست در مورد ویروس کرونا به خصوص در بازارهای رسانه‌ای کوچک در داخل و خارج اتحادیه اروپا که «شرکت‌های بزرگ فناوری جدید در آنجا برای مقابله با اطلاعات غلط مشوق‌های کمتری دارند» بسیار بیشتر است.

به عنوان نمونه یادآوری می‌کنند که اطلاعات غلط به زبان‌های چک، اوکراینی و روسی حتی پس از هشدار موسسات حقیقت‌یاب محلی کماکان گردش و مخاطبان فراوانی دارد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.