تبلیغات فاطمیون در کنار داعش به عنوان گروهای «تروریستی» در برخی رسانه‌های افغانستان

به اشتراک گذاشتنمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

برخی تلویزیون‌های افغانستان از جمله «شبکه‌های یک و طلوع» به تازگی یک پیام تبلیغاتی را پخش کردند که لشکر فاطمیون در کنار گروه داعش به عنوان گروه‌های «تروریستی» خوانده شدند و فعالیت‌های این دو گروه را برای این کشور خطرناک خواندند.

تا کنون مشخص نیست که این تبلیغات توسط کدام نهاد تهیه و منتشر شده است.

براساس گزارشها، شبه‌نظامیان «فاطمیون» که تحت فرمان سپاه پاسداران ایران عمل می‌کنند این گروه هزاران نفر کشته و زخمی در جنگ سوریه در دفاع از رژیم بشار اسد داده است.

لشکر «فاطمیون» در پی جنگ داخلی سوریه توسط سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران ایران متشکل از مهاجران افغان اکثرا شیعه ساکن ایران تشکیل شد و برای جنگ به سوریه اعزام شد.

در همین حال، دولت افغانستان می گوید، دولت ایران از فقر و مشکلات اقتصادی مهاجران افغان سوءاستفاده کرده‌ و این مهاجران را برای جنگ به سوریه می‌فرستند.

دولت افغانستان بارها از به کار گرفتن شهروندان این کشور در جنگ‌های نیابتی انتقاد کرده است اما دولت ایران برخلاف اعتراض کابل به استفاده از افغان ها عمدتاً «هزاره» در جنگ سوریه ادامه داده و شرایط شکننده این اقلیت را در افغانستان با خطرات بیشتری روبه‌رو کرده است.

هم چنان دولت ایران روابط نزدیکی با جناح‌هایی از طالبان دارد که این گروه مواضع تندی نسبت به شیعیان هزاره در افغانستان دارند.

از سوی دیگر، خبرگزاری آسوشیتدپرس در ماه مارس ۲۰۱۹ به نقل از منابع امنیتی افغانستان گزارش داده بود، ۱۰هزار شهروند افغان که از سوی حکومت ایران در قالب «لشکر فاطمیون» برای جنگ به سوریه کار می‌کردند، به افغانستان بازگشته‌اند.

هم چنان برخی منابع خبری کابل در ماه مارس ۲۰۱۹ گزارش داده بودند که نیروهای امنیتی افغانستان در صدد دستگیری اعضای لشکر فاطمیون هستند؛ زیرا این جنگجویان را «خاین» تلقی می‌کنند. علاوه بر آن، این جنگجویان با تهدید گروه داعش نیز رو به رو هستند.

گفتنی است که علی خامنه‌‌ای رهبر ایران در ماه مارس ۲۰۱۹ از جنگجویان لشکر فاطمیون که شهروندان افغانستان هستند، ستایش کرد و گفته بود، جنگجویان افغان در میدان‌های نبرد بیشتر از دیگران پایداری داشته‌اند.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *