رسانه خبری پیامِ ایرانی

سپاه پاسداران نیروی دریایی آمریکا را تهدید به حمله متقابل کرد | ایران | DWوب سایت سپاه نیوز، وابسته به روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز پنجشنبه چهارم اردیبهشت (۲۳ آوریل) به نقل از حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران از دستور او به واحدهای نظامی این ارگان خبر داد. بنابر این فرمان اگر شناور یا واحد جنگی از نیروهای دریایی ارتش آمریکا «بخواهد امنیت کشتی های غیرجنگی و یا شناورهای رزمی» جمهوری اسلامی را مورد« مخاطره قرار دهد، آن شناور و یا واحد نظامی» هدف حمله قرار خواهد گرفت.

او همچنین با اشاره به پرتاب «ماهواره چند منظوره نور» آنرا موفقیتی در «توسعه قلمرو و قدرت دفاعی» جمهوری اسلامی دانست و تاکید کرد که این فعالیت های متوقف نخواهد شد.

 دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

پرتاب ماهواره «نور» از سوی جمهوری اسلامی بلافاصله با واکنش مقام های آمریکا روبرو شد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در نشست خبری کاخ سفید گفت که آمریکا اقدامات ایران را زیر نظر دارد و از چند و چون آن مطلع است. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نیز پرتاب موشک‌ ماهواره‌بر سپاه را محکوم کرد و گفت «ایران باید در این زمینه حساب پس بدهد.»

جمهوری اسلامی پیش از این پنج بار اقدام به پرتاب ماهواره کرده بود و هربار با سقوط آنها در رسیدن به اهداف خود شکست خورده بود.

این موفقیت علاوه بر تبلیغات بسیار فرماندهان نظامی ایران با واکنش حسن روحانی، رئیس جمهور وعلی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی روبرو شد. روحانی،  البته با یک روز تاخیر، آنرا به سپاه تبریک گفت و شمخانی در توئیتی نوشت: «تحریم، تهدید و تطمیع سیاسی نمی‌تواند حرکت جمهوری اسلامی در مسیر تامین منافع ملی و حقوق قانونی‌اش را کند نماید.» او دراین توییت مدعی شد که «تولید مستمر قدرت و بهره‌گیری از دانش روز برای امنیت و رفاه مردم ایران از بیمارستان تا فضا ادامه خواهد داشت». شمخانی همچنین از “غافلگیری” بعدی خبر داد.

هزینه سنگین نظامی جمهوری اسلامی درحالی است که ایران برای مبارزه با کرونا از صندوق بین المللی پول تقاضای پنج میلیارد دلار کرده است.

واکنش وزارت خارجه ایران

تهدیدهای روز پنجشنبه فرمانده سپاه به توییتی برمی گردد که دونالد ترامپ یک روز قبل از آن منتشر کرده و در آن نوشت که به ارتش آمریکا دستور داده است تا به هر قایق ایرانی که مزاحم کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا شود حمله کرده و آن را منهدم کنند.

هفته گذشته (چهارشنبه ۲۷ فروردین) ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که قایق‌های سپاه پاسداران مانورهای “خطرناک و تحریک‌کننده‌ای” را در نزدیکی کشتی‌های آمریکایی و کشتی‌های گارد ساحلی در خلیج فارس انجام داده‌اند.

اما فرمانده کل سپاه در سخنان روز پنجشنبه خود با اشاره به آنچه میان نیروی دریایی آمریکا و قایق های سپاه رخ داده گفت: «شناورهای آمریکا در هفته گذشته به دلیل رفتارهای غیرحرفه ای و خطرآفرین مزاحمتی را برای کشتی لجستیکی ما ایجاد کردند و وقتی که شناورهای ما در دریا مشغول گشت‌زنی بودند آنها هراسناک شدند؛ بنابراین منشا آنچه در هفته گذشته اتفاق افتاد رفتار غیرحرفه‌ای و خطرآفرین آمریکایی‌ها در خلیج فارس بود.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

وزارت خارجه ایران نیز به توییت دونالد ترامپ واکنش نشان داد و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در حساب توییتری خود نوشت ارتش آمریکا « بیش از ۵۰۰۰ مورد مبتلا به کووید-۱۹ دارد» و رئیس جمهوری این کشور بهتر است به «نیازها آنها رسیدگی کند» و نه اقدام به تهدید.  

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز پنجشنبه از احضار سفیر سوییس در تهران به عنوان حافظ منافع امریکا خبر داد. او گفت به سفیر سوئیس یادداشتی داده شد که در آن «مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به «تهدیدات» نیروهای امریکایی در نزدیکی آب های شمالی خلیج فارس «ابلاغ» شده است

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.