روزه‌داری زیر سایه کرونا | جهان | DW

به اشتراک گذاشتنحدود یک چهارم از جمعیت جهان، دست کم در اوراق شناسایی، به جریانهای مختلف اسلام تعلق دارند. برای افراد معتقد و مومن ماه رمضان با رویت ماه جدید و با تایید مراجع مذهبی از جمعه آغاز می‌شود. 

امسال برگزاری ماه رمضان برای بسیاری از مسلمانان سخت‌تر از معمول خواهد بود زیرا  بخش مهمی از مراسم این ماه که مربوط به شرکت در مراسم جمعی دینی است با شیوع ویروس کرونا و گسترش بیماری کووید ۱۹ تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. 

عبادت در خانه 

شماری از فقهای ایران هم اختیار گرفتن یا نگرفتن روزه را با توجه به این که ممکن است در وضعیت قوای دفاعی بدن برای مقابله با کرونا مشکلاتی ایجاد کند به خود مومنان واگذاشته‌اند.

برای بخشی از مسلمانان نماز از جمله فرایضی است که “بهتر” است به شکل نماز جماعت در مسجد انجام گیرد. با شیوع بیماری کووید۱۹ موذن‌ها در بسیاری از کشورها دیگر مومنان را به نماز دعوت نمی کنند  و بعضا جای “ حی علی الصلاه وحی على الفلاح” در اذان را  “صلوا فی بیوتکم” گرفته و موذن می‌خواهد که مومنان در خانه بمانند.

در کشورهای زیادی مساجد به طور کامل تعطیل شده‌اند. در آلمان برخی روسای مجامع اسلامی از ورشکستگی شماری از مسجدها سخن گفته‌اند.

در عربستان سعودی که مقررات بسیار سختی را برای مقابله با گسترش ویروس کرونا تعیین کرده، دو مسجد اصلی در مکه و مدینه برای اقامه نماز و برگزاری مراسم مذهبی تنها به صورت بسیار محدود باز است و در حال حاضر هیچ زائری در این کشور به چشم نمی خورد. 

در اورشلیم (بیت المقدس) نیز مسجد الاقصی که سومین مکان مقدس مسلمانان است به طور موقت بسته شده است. این امر در مورد سایر اماکن مقدس، معابد و مساجد سراسر جهان نیز صدق می کند.  بسیاری از آنها در چند هفته گذشته برنامه هایی ویژه مذهبی را به مناسبت ماه رمضان در اینترنت ارائه کرده اند. در تعطیلی اماکن مقدس در کشورهای مسلمان نشین استثناهایی نیز  وجود دارد، به عنوان نمونه در پاکستان مقامات این کشور زیر فشار زیاد بنیادگرایان مذهبی برخی مساجد را هنوز تعطیل نکرده اند. در ایران نیز بستن در حرم ها و اماکن مذهبی با مقاومت هایی روبرو بود. 

 تقسیم غذا بین فقرا

ماه رمضان به روزه گرفتن و نماز خواندن خلاصه نمی‌شود. مراسم افطار جمعی که به طور سنتی در خانواده و با خویشاوندان و دوستان، بخشی از آداب ماه رمضان در شماری از کشورهای اسلامی است امسال تحت‌الشعاع بحران کرونا قرار دارد. 

از مشکلات دیگر برای مراسم رمضان انجام کارهای خیریه ای مثل تقسیم  غذا میان مستمندان است. امسال بسیاری از اقشار پایین جامعه با توجه به شیوع کرونا کار و کسب خود را از دست داده‌اند و از هر زمان دیگری بیشتر به کمک های مردمی و مواد غذایی نیاز دارند.  در برخی از کشورهای مسلمان به طور معمول از سوی مساجد میزهای طولانی در خیابان ها برای پخش غذا برپا می شد. 

بحران کرونا شرایط بسیار سختی را برای نقاط فقیر نشین این کشورها فراهم کرده است. نیاز به مواد غذایی امسال بیشتر است، نیازی که تنها با تحویل بسته های مواد غذایی برآورده نخواهد شد. در مناطقی مانند نوار غزه تحویل کمک های خارجی به تعویق افتاده و  مواد غذایی ارزان قیمت در بعضی از مناطق کمیاب شده است. 

در کشورهای دیگری، از جمله در عربستان سعودی محدودیت ساعات فروش در فروشگاه های مواد غذایی تغییر داده شده تا مردم بتوانند بعد از افطار مواد مورد نیاز خود را خریداری کنند.  

سریال های تلویزیونی در محاق

هتل‌ها و رستوران‌هایی که برای مراسم افطار در ماه رمضان رزرو شده بودند نیز زیر سایه بحران کرونا قرار گرفته‌اند. به طور معمول مصرف مواد غذایی در کشورهای اسلامی به شدت در ماه رمضان افزایش می‌یابد. حال با لغو برنامه های افطاری کسب و کار بسیاری از رستوران‌ها و کافه‌های کوچک و بزرگ در این کشورها با خطر ورشکستگی روبرو شده است.

در سال های اخیر  تهیه سریال‌های ویژه تلویزیونی برای ماه رمضان هم رونق پیدا کرده بود و ساعات پس از افطار برای جمعیتی بزرگ در این کشورها وقت تماشای سریال و فیلم بود. با گسترش بیماری کووید ۱۹ و محدویت‌های تماس‌ها و رفت‌وآمدها ساخت سریال هم به مشکل خورده است.  برخی از سریال‌ها هنوز نا‌تمام مانده‌اند و امید به پایان کار تولید و ارائه فیلم ها برای دست اندرکاران این صنعت هم تا حدود زیادی بر باد رفته است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *