رسانه خبری پیامِ ایرانی

اولین فراکسیون مجلس یازدهم با نام دانش‌بنیان ایجاد شد۲ ساعت،۵۰ دقیقه

جمعی از منتخبان دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی اولین فراکسیون دوره جدید را به نام «فراکسیون دانش بنیان» ایجاد و موجودیت آن را اعلام کردند.

اعضای فراکسیون دانش‌بنیان را بیشتر منتخبان جوان مجلس یازدهم تشکیل می‌دهند. ایجاد این فراکسیون در حالی به طور رسمی اعلام شده که مجلس یازدهم هنوز به طور رسمی آغاز به کار نکرده و اعتبارنامه منتخبان به تصویب مجلس نرسیده است.

اهم اهداف این فراکسیون به این شرح اعلام شده است:

۱. کاهش واردات اقلام اساسی مورد نیاز و جلوگیری از خروج میلیاردها دلار ارز که توان تولید آن در شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد
۲. تقویت توان صادراتی کشور از طریق تولید محصولات فناورانه
۳‌. رفع موانع تولید و تسهیل فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان
۴. ایجاد هماهنگی بین کمیسیون‌های مرتبط با اقتصاد دانش‌بنیان در مجلس، از جمله صنایع و معادن، انرژی، بهداشت و درمان، اقتصاد، کشاورزی و محیط زیست، عمران و حقوقی جهت پی‌گیری ایجاد جهش در اقتصاد دانش‌بنیان
۵‌. افزایش سهم اقتصاد دانش‌بنیان در تولید ناخالص ملی
۶. کاهش نرخ بی‌کاری در بین متخصصان و فارغ‌التحصیلان جوان
۷. توسعه‌ مراکز نوآوری، فضای کاری مشترک استارتاپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و کارخانه‌های نوآوری
۸. ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های مسوول مانند معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، وزارت‌خانه‌های صمت، نفت، نیرو، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ارتباطات و فناوری اطلات، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در قوه قضاییه و هم‌چنین مجلس شورای اسلامی جهت تحقق اقتصاد دانش بنیان.

«محسن دهنوی»، منتخب تهران که به نظر می‌آید مبتکر فراکسیون دانش‌بنیان است، در این خصوص به خبرگزاری «مهر» گفته است: «اصلاح فضای کسب و کار برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان اهمیت زیادی دارد و از آن‌جایی که مجالس قبل اقداماتی را برای اقتصاد دانش‌بنیان انجام داده بودند، ما داده‌های آنان را جمع‌آوری کردیم و به دنبال آن هستیم که تحقق اقتصاد دانش‌بنیان جزو رئوس اصلی مجلس و به عبارت بهتر، سه اولویت اصلی مجلس یازدهم باشد.»

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم با اشاره به این که در حال حاضر نزدیک به چهار هزار و ۹۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: «اقتصاد دانش‌بنیان می‌تواند نقش مهمی در جهش تولید و افزایش رفاه جامعه ایفا کند.»

گفتنی است فراکسیون‌ها جایگاه قانونی در نظام پارلمانی ندارند و کارکرد آن‌ها، هم‌فکری و اقدام جمعی در خصوص مسایل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است. در هر دوره از مجلس علاوه بر سه یا چهار فراکسیون عمده سیاسی که براساس گرایش سیاسی نمایندگان تشکیل می‌شوند، ده‌ها فراکسیون خرد و کلان در حوزه‌های مختلف نیز شکل می‌گیرند که بسیاری از آن‌ها در حد ایده و طرح باقی می‌مانند و خروجی چندانی ندارند.

 

مطالب مرتبط:

منتخبان مجلس یازدهم بیشتر در چه رشته‌ای تحصیل کرده‌اند؟

بررسی اولویت‌های کشور در جلسات شبانه منتخبان مجلس یازدهم

فراکسیون زنان مجلس یازدهم؛ جای طرح مطالبات واقعی زنان نیست

نسخه اقتصادی منتخبان مجلس یازدهم در دوران کرونا و پسا‌کرونا

نمایندگان زن مجلس یازدهم؛ نمایندگان سابق و اصول‌گرایان گمناممنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.