هشدار آنتونیو گوترش نسبت به اقدامات سرکوبگرانه دولتی به بهانه کرونا | جهان | DW

به اشتراک گذاشتن 

آنتونیو گوترش، دبیرکل کل سازمان ملل متحد، نسبت استفاده از  موقعیت ناشی از گسترش ویروس کرونا برای اجرای تبعیض و اتخاذ روش های سرکوبگرانه در برخی از کشورها، ابراز نگرانی کرد.  

دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه چهارم اردیبهشت‌ (۲۳ آوریل) هشدار داد که اگر چه ویروس کرونا در مبتلا کردن انسان‌ها تبعیضی قائل نمی‌شود اما گسترش بحران ناشی از این ویروس و تاثیرات آن می‌تواند زمینه را برای اجرای تبعیض به وجود آورد. 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

او گفت که بحران کرونا می‌تواند امکاناتی را در اختیار برخی از کشورها قرار دهد که از اقدامات خشونت‌گرایانه علیه مردم استفاده کنند. 

آنتونیو گوترش با اشاره به گزارش سازمان ملل متحد در این باره گفت: «برای اتخاذ اقدامات در جهت بهبود اوضاع سخت کنونی و حل بحران بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی ناشی از گسترش ویروس کرونا باید حقوق بشر راهنما و پاسخ کشورها باشد و مد نظر قرار گیرد.» 

گوترش افزود: «ما شاهد اثرات نامتناسب بحران کرونا بر جوامع معین، افزایش نفرت پراکنی ، هدف قرار دادن گروه های آسیب‌پذیر و اقدامات سرکوبگرانه مسئولان امنیتی در بعضی از کشورها هستیم که انجام راهکارهای درمانی را  در این کشورها تضعیف می‌کند.»

در گزارش سازمان ملل از مهاجران ، پناهندگان و آوارگان به عنوان گروه‌های “به ویژه آسیب‌پذیر” در جوامع نام برده شده است.

در گزارش مورد استناد گوترش آمده است که بیش از ۱۳۱ کشور جهان اکنون مرزهای خود را برای پناهجویان بسته‌اند و تنها ۳۰ کشور هنوز برای این گروه های آسیب‌پذیر معافیت قائل شده‌اند. 

گوترش گفت: «با توجه به افزایش قومیت‌گرایی و ملی‌گرایی، پوپولیسم و اقتدارگرایی و سرکوب فزاینده مقررات حقوق بشر در برخی کشورها ، بحران کرونا می‌تواند بهانه‌ای برای اتخاذ اقدامات سرکوبگرانه برای اهداف غیر مرتبط با این بیماری همه گیر باشد. و این غیر قابل قبول است.»

 در گزارش سازمان ملل متحد نمونه خاصی از چنین اقداماتی ارائه نشده است.

دبیر کل سازمان ملل متحد از دولت‌ها خواست تا با شفافیت و مسئولانه عمل کنند و تأکید کرد که جامعه مدنی و آزادی مطبوعات و بیان از “اهمیت به سزایی” برخوردار است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

گوترش اظهار داشت: «بهترین پاسخ به بحران کنونی پاسخی است که به طور متناسب با تهدیدهای فوری برخورد کند و پشتیبان حقوق بشر و حکومت قانون باشد.»

او گفت نباید فراموش شود که “در کاری که انجام می دهیم، تهدید، ویروس است نه مردم.”

بر اساس گزارش سازمان ملل تا کنون بیش از دو و نیم میلیون نفر از مردم سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و نزدیک به ۱۸۰ هزار نفر نیز در پی ابتلا به بیماری کووید ۱۹ ناشی از ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. 

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *