فلسطینی‌ها رویکرد آمریکا در قبال سرزمین‌های اشغالی را محکوم می‌کنند | جهان | DW

به اشتراک گذاشتن


“وفا”، یکی از خبرگزاری‌های فلسطین، چهارشنبه شب (۳ اردیبهشت/۲۲ آوریل) از قول یکی از سخنگویان محمود عباس نوشت: «اظهارات پمپئو چراغ سبزی برای دولت اسرائیل برای ادامه فعالیت‌های شهرک‌سازی و الحاق سرزمین‌های اشغالی است؛ نقض تمامی قوانین بین‌المللی و کنوانسیون‌ها که هیچ‌گاه صلحی به همراه نخواهد داشت.» 

پمپئو پیش‌تر در واشنگتن اعلام کرده بود که «تصمیم‌گیری در مورد الحاق سرزمین‌های کرانه باختری به عهده اسرایئل است و این یک تصمیم اسرائیلی است.» وزیر خارجه آمریکا همچنین گفته بود، این کشور “همکاری تنگاتنگی با اسرائیل خواهد داشت و دیدگاه‌های خود را به صورت خصوصی به آنها منتقل خواهد کرد”.

بهانه‌ی این اظهارات، توافقی جدید میان نتانیاهو و رقیب او بنی گانتس است که دوشنبه شب (۲۰ آوریل)، در جریان امضای موافقتنامه‌ی تشکیل دولت وحدت ملی حاصل شد. در بخشی از این توافق به موضوع آغاز روند الحاق بخش‌هایی از سرزمین‌های اشغالی به خاک فلسطین از تابستان آینده اشاره شده است.

بر پایه این توافق، نتانیاهو می‌تواند این برنامه‌ها را از ماه ژوئن برای تصویب به دولت و پارلمان ارائه کند. نتانیاهو در جریان مبارزات انتخاباتی وعده الحاق شهرک‌های واقع در کرانه باختری به خاک اسرائیل را داده بود.
دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید
این برنامه‌ها در سطج بین‌المللی بسیار بحث‌برانگیزند. 

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در ژانویه ۲۰۲۰ طرح “معامله قرن” را برای پایان دادن به مناقشه اسرائیل و فلسطین ارائه داد که از سوی فلسطینی‌ها به شدت با آن مخالفت شد.

خواست فلسطینی‌ها تأسیس کشوری مستقل در سرزمین‌های اشغال‌شده توسط اسرائیل در سال ۱۹۶۷، یعنی در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه به همراه شرق اورشلیم (بیت‌المقدس) به عنوان پایتخت این کشور است.

سخنگوی محمود عباس به سخنان پیشین این سیاستمدار فلسطینی اشاره کرده است که هشدار داده بود، هر گام اسرائیل برای الحاق بخشی از سرزمین‌های کرانه باختری پیامدهای جدی برای امنیت و ثبات منطقه به همراه خواهد داشت.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در پایان سال ۲۰۱۶ با صدور قطعنامه‌ای شهرک‌سازی اسرائیل در مناطق اشغالی را محکوم و خواستار توقف شهرک‌سازی‌ها در این مناطق و شرق اورشلیم (بیت‌المقدس) شد. 
دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید
در زمان تصویب این قطعنامه، آمریکا که به طور معمول در حمایت از اسرائیل چنین قطع‌نامه‌هایی را وتو می‌کرد، به آن  رای ممتنع داد. نتانیاهو قطعنامه را “شرم‌آور” خوانده و گفته بود که اسرائیل به آن عمل نخواهد کرد.

شهرک‌سازی‌ها در قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت به عنوان نقض حقوق بین‌الملل و مانعی بزرگ بر سر راه دست‌یابی به صلح در خاورمیانه توصیف شده‌اند.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *