رسانه خبری پیامِ ایرانی

توافق رهبران اتحادیه اروپا با طرح بزرگ نجات اقتصادی


سبزی فروشی در رمحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

ایتالیا سایر کشورهای اتحادیه اروپا را متهم کرده بود کمک کافی ارائه نمی کنند

سران اتحادیه اروپا در مورد طرحی برای تزریق میلیاردها یورو کمک اضطراری به اقتصاد کشورهای این اتحادیه که به شدت از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده توافق کرده اند.

رهبران اتحادیه اروپا در کنفرانسی ویدئویی با ایجاد یک صندوق عظیم بهبود اقتصادی که پیوند تنگاتنگی با بودجه هفته ساله این بلوک دارد توافق کردند.

آنها همچنین تایید کردند که ۵۴۰ میلیارد یورو از این مساعدت مالی از طریق مکانیسم های جاری از روز اول ژوئن توزیع خواهد شد.

اورزولا فن در لاین رئیس کمیسیون اروپا گفت که این بودجه یک تریلیون یورو سرمایه را بسیج خواهد کرد.

مجادله تلخی بر سر چگونگی تامین این کمک وجود داشته است. اما جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا، گفت که روز پنجشنبه “پیشرفت زیادی” حاصل شده است.

ایتالیا که شاهد بدترین اپیدمی در اروپا بوده اعضای اتحادیه اروپا، به خصوص کشورهای غنی تر، را به نشان دادن همبستگی بیشتر تشویق کرده بود.

رهبران این اتحادیه همچنین توافق کردند به راهنمایی های کمیسیون اروپا – بازوی اجرایی اتحادیه – در زمینه تسهیل مقررات منع تردد بعد از کاهش شیوع ویروس کرونا برای “دوره ای قابل ملاحظه” توجه کنند.

آنها روز ۶ مه در یک کنفرانس دیگر ویدئویی درباره چگونگی تامین مالی یک طرح بلندزمدت تر بهبود اقتصادی بحث خواهند کرد.

پیشتر اختلافاتی درباره چگونگی تقسیم این بار وجود داشت به طوری که هلند، دانمارک، اتریش، آلمان و سوئد با پیشنهاد فرانسه در مورد چگونگی حمایت از ایتالیا و اسپانیا برای بهبود از بحران مخالفت کردند.

اما جوزپه کونته نسبت به نتیجه این مذاکرات ابراز خرسندی کرد و آن را “گام مهمی در تاریخ اروپا” توصیف کرد. با این حال امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت که اختلافات باقی است.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان پیش از گفت و گوهای پنجشنبه اخطار داده بود که کشورش “نه شاهد مرحله پایانی بلکه شروع” در این اپیدمی است.

او در پارلمان گفت “ما مجبوریم برای مدتی طولانی با این ویروس کنار بیاییم” و اضافه کرد که آلمان باید آماده “ارائه خدمات خیلی متفاوت یعنی خیلی بیشتر به بودجه اتحادیه اروپا باشد.”

بیشتر بخوانید:منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.