رسانه خبری پیامِ ایرانی

با وجود افزایش بهای نفت وضعیت بازار ملتهب می‌ماند | اقتصاد | DWبهای نفت در بازارهای جهان روز پنجشنبه چهارم اردیبهشت (۲۳ آوریل) مجددا کمی افزایش پیدا کرد. اما کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که با توجه به بحرانی که کرونا در چرخه اقتصاد جهانی به وجود آورده، عرضه نفت همچنان نسبت به تقاضا بسیار بالاست و این، وضعیت را پر تنش نگاه می‌دارد.

در ساعات اولیه صبح روز پنجشنبه هر بشکه (۱۵۹ لیتر) نفت برنت دریای شمال ۲۱،۸۰ دلار معامله شد که ۱/۴۵ دلار از روز گذشته بیشتر بود. بهای نفت WTI  (West Texas Intermediate ) آمریکا با افزایش ۱/۴۶ دلار نسبت به روز قبل به بشکه ای ۱۵.۲۱ دلار رسید. این در حالی است که در ابتدای همین هفته بهای هر بشکه نفت آمریکا که موعد قرارداد آن سر آمده بود به زیر صفر رسید و حتی برای اولین بار منفی شد. علت این سقوط علاوه بر پر شدن ذخایر نفت آمریکا دشواری در کار ترمینال‌های صدور نفت در کاشینگ در ایالت اوکلاهما نیز بود. 

البته سقوط بهای نفت آمریکا بازار نفت اروپا را نیز تحت تاثیر قرار داد و روز چهارشنبه سوم ادریبهشت (۲۲ آوریل) قیمت آن را تا ۱۵/۹۸ دلار پایین برد که کم‌ترین قیمت از سال ۱۹۹۹ بوده است. البته این کاهش در عصر همان روز تا حد زیادی جبران شد. 

تهدیدهای آمریکا سبب افزایش نفت

علت افزایش بهای نفت از روز سه‌شنبه سوم اردیبهشت (۲۲ آوریل) تهدیدهای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا علیه قایق های سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در آب های خلیج فارس بوده است. او در توییتر خود نوشت به نیروی دریایی آمریکا دستور داده به هر قایق ایرانی که مزاحم کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا شود حمله کرده و آن را منهدم کنند.

اشاره ترامپ به اتفاقاتی است که روز چهارشنبه ۲۷ فروردین رخ داد. در این روز ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که قایق‌های سپاه پاسداران مانورهای “خطرناک و تحریک‌کننده‌ای” را در نزدیکی کشتی‌های آمریکایی و کشتی‌های گارد ساحلی در خلیج فارس انجام داده‌اند. به گفته این بیانیه ۱۱ فروند قایق سپاه پاسداران چندین بار به ناو یواس‌اس لوئیس بی. پولر، پاول همیلتون، فایربولت، سیروکو، رنگل و مائوئی نزدیک شده‌ بودند. 

بازارهای نفت به توییت تهدیدآمیز ترامپ واکنش نشان دادند و قیمت ها بالا رفتند اما کارشناسان بازار سهام نفت در موسسه ICE Futures Europe بر این باورند که این واکنش موقتی است. روز سه شنبه این سکوی معاملات نفتی در بازار بورس خبر داد که پیش بینی می شود نفت برنت دریای شمال نیز منفی شود.

این کارشناسان می گویند انتظار می رود مادام که کاهش تولید سقف نفت با میزان کاهش تقاضا تناسبی نداشته باشد، بهای نفت برنت نیز به سمت صفر یا زیر آن برسد. در حال حاضر معامله گران این حوزه نیز سعی می کنند خود را با واقعیت های بازار و تهدیدهای آن منطبق کنند

آنها می گویند با وجود افزایش بهای نفت، اوضاع همچنان پرتنش است و با توجه به کاهش بسیار شدید تقاضا به خاطر پاندمی کرونا در جهان، میزان تولید نفت و ذخایر آن بسیار بالاست. اخیرا موسسه پترولیوم آمریکا American Petroleum Institute (API) از افزایش تولید ذخایر نفت خام آمریکا خبر داده بود. روز چهارشنبه ۲۲ آوریل نیز وزارت انرژی آمریکا خبر از افزایش بسیار بالای ذخایر نفتی داده است. 

ناظران همچنین آشفتگی موجود در بازار نفت را چیزی بیش از یک ناهنجاری عادی در معاملات آتی تلقی کردند. ویکتور شوم ، معاون بخش مشاوره  انرژی در موسسه تحقیقات بازار بریتانیا (IHS Markit)، می گوید: «اگرچه در ابتدای هفته برخی سقوط قیمت نفت آمریکا را اتفاقی خوب برای آینده ارزیابی کردند، اما این تنها نشانه ای شوم است.» به گفته او این سقوط، قدرت هولناک نیروی بازار را نشان می‌دهد که تولیدکنندگان را وامی‌دارد خود رابا پایین ترین تقاضای نفت در سراسر جهان تطبیق دهند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.