رسانه خبری پیامِ ایرانی

ابراهیم رئیسی برنده انتخابات ایران قبل از اعلام نتایج؛ تبریک روحانی ورقبا


علیرغم عدم صدور نتایج نهایی انتخابات 1400 پیروزی کاندیدای نظام ابراهیم رئیسی به طور غیر رسمی اعلام شد و حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران ورقبای رئیسی نیز پیروزی وی را در ساعات اولیه صبح شنبه تبریک گفتند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، روحانی در ابتدای جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: «من تبریک می‌گویم به منتخب مردم حالا چون هنوز رسماً اعلام نشده من هم با توجه به قانون یک مقدار تبریک رسمی را به تعویق می‌اندازم، اما منتخب معلوم است در این انتخابات که چه کسی رای به اندازه کافی آورده است.»

در حالی که ستاد انتخابات در ایران از تاخیر در اعلام نتایج انتخابات به دلیل طولانی شدن روند اخذ رای سخن گفته است، محسن رضایی و عبدالناصر همتی پیشاپیش پیروزی ابراهیم رئیسی را به ریاست جمهوری ایران تبریک گفتند.

اسماعیل موسوی، دبیر ستاد انتخابات در ایران پس از اتمام رای‌گیری که در اقدامی بی‌سابقه تا ساعت 2 بامداد روز شنبه 29 خردادتمدید شد، اعلام کرده بود «انتخابات تا ساعت 2 طول کشیده و ممکن است یکی دو ساعت دیگر هم ادامه داشته باشد، بنابراین ممکن است اعلام نتایج هم با تاخیر انجام شود. به محض تجمیع آرا، نتایج اعلام می شود.»

ستاد انتخابات در اطلاعیه شماره 31 پایان رای‌گیری را در ساعت 2 بامداد روز شنبه اعلام کرد. طبق ماده 20 قانون انتخابات ریاست جمهوری مدت زمان رای گیری 10 ساعت بوده و قابل تمدید است اما رای گیری باید در همان روزانتخابات پایان یابد.

کاهش نرخ مشارکت

تمدید ساعت رای‌گیری تا روز بعد گمانه‌زنی درباره عدم استقبال مردم را تقویت کرده است. با این وجود سخنگوی ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که «ما آماری از مشارکت نداریم اما فکر می‌کنم میزان آن از انتخابات مجلس یازدهم بیشتر باشد.»

در انتخابات مجلس یازدهم نرخ مشارکت در تهران 26 درصد و در کل کشور 42 درصد اعلام شد.

روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران، نیز به‌طور ضمنی به کاهش نسبت مشارکت اذعان کرد و در سرمقاله خود نوشت: «مشارکت دراین انتخابات بالاتر از پیش‌بینی‌ها و البته کمتر از میانگین ادوار قبلی است که ضروری به نظر می‌رسد دلایل این کاهش مشارکت موردواکاوی قرار گیرد.»

از سویی دیگر گزارش‌های غیر رسمی از سوی خبرگزاری‌ها در ایران حکایت از پیشتازی ابراهیم رئیسی نسبت به دیگر رقبا دارد.

در این دوره از انتخابات فعالیت کارزارهای تحریم انتخابات از جمله «رای بی رای» و «انگشت در خون» گسترش بی‌سابقه‌ای داشتبه‌طوری که مقامات ایرانی از جمله رهبر جمهوری اسلامی به طور مکرر از مردم درخواست مشارکت کردند.

سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران جمعه 28 خرداد برگزار شد. شورای نگهبان تنها به 7 نفر از 592 داوطلب اجازه حضور در انتخابات داده بود.

جشن پیروزی اصول‌گرایان

این در حالی است که رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران و بیت رهبری با تیترهای از قبل تعیین شده، جشن «پیروزی» گرفتند. خبرگزاری فارس بدون ذکر منبع خبری خود، اقدام به نشر نسبت مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری در ده استان کشور کرد. بر طبق خبر خبرگزاری فارس معدل مشارکت در ده استان هرمزگان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، قزوین، آذربایجان شرقی، گلستان، یزد، کرمانشاه، سمنان و کرمان 53.4 درصد بوده است.

حوزه‌های خلوت رأی‌گیری

در حالی رسانه‌های حکومتی، سخن از «خلق حماسه» در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری می‌رانند که صدها کلیپ و فیلم گرفته شده از حوزه‌های اخذ رأی توسط شهروندان ایرانی از سراسر کشور، حکایتی دیگر از میزان مشارکت در این دوره از انتخابات را بازگو می‌کند.

در بیشتر فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، حوزه‌های رأی‌گیری خلوت بوده و نشان می‌دهند که یک روز بی رمق انتخاباتی را پشت سر گذاشته‌اند.
در این میان، برخلاف انتخابات دوره‌های پیشین، خبرنگاران رادیو و تلویزیون حکومتی و گزارشگران خبرگزاری‌های دولتی و نزدیک به سپاه پاسداران، برای ساعت‌ها از زمان شروع رأی‌گیری، تنها گزارش گفتاری از «حضور مردم» ارائه می کردند و با مشکل گزارش تصویری مواجه بودند.

شکستی دیگر برای «اصلاح‌طلبان»

جناح سیاسی «اصلاح‌طلب» امروز ایران، در میان فشار فزاینده جناح رقیب، عدم توانایی در اجرای وعده‌های خود به مردم و دو دستگی فلج‌کننده، آن طور که پیش‌بینی می‌شد، نتوانستند نامزد «دقیقه 90» خود را به کرسی ریاست جمهوری برسانند.
اما این بار، آنطور که خود می‌گویند، تنها رقابت ریاست جمهوری را از دست نداده‌اند، بلکه اکنون در سایه برنامه سیاسی جدید خامنه‌ای و آمدن ابراهیم رئیسی، «جمهوریت نظام» را در خطر ‌می‌بینند. بخش عمده آنها به دلیل حذف نامزد‌های مورد نظر خود توسط شورای نگهبان، در این انتخابات شرکت نکردند.اما بخش دیگر در دقائق پایانی صحنه انتخابات از عبدالناصر همتی حمایت کردند که این حمایت به نتیجه مهمی منتهی نشد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.